turkiye_suriye_kardestir

Tüm Engellemelere Karşın Suriye'yle Dayanışma Eylemine 1500 Yurttaş Katıldı

İşçi Partisi tarafından düzenlenen "Suriye'yle Dayanışma Mitingi", Hatay Valiliği'nin kanunsuz yasaklama kararına karşın 1500 yurttaşın katılımıyla kitlesel basın açıklaması biçiminde gerçekleşti.

Eylemde İşçi Partisi Genel Başkan vekili Mehmet Bedri Gültekin ve ADD E. Genel Başkan Yardımcısı E. Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş birer konuşma yaptılar.

HATAY HALKI YASAK TANIMADI!

Yurttaşlar ellerinde Türkiye ve Suriye bayrakları olduğu halde; "Suriye Türkiye Kardeştir Amerika Kalleştir", "Bağımsız Türkiye, Bağımsız Suriye", "Dayan Suriye Türkiye halkı seninle", "Tayyip Suriye'den burnunu çek", "Kahrolsun Amerika" sloganlarını attılar. Tüm engellemere karşın eyleme katılmayı başarabilen bir grup Suriye'li de Arapça sloganlar attılar.

SURİYE'DEN GELEN AYDINLAR TÜRKİYE'YE ALINMADI

Suriye'den gelen 200 kişilik aydınlar heyeti sınırdan alınmadı. Sınır engelini aşabilen 50 Suriye'li aydın ise toplantıya katılmaları engellenerek sınırdışı edildi.

YASAKLAMA VE ENGELLEME

Uğur Mumcu Meydanında yapılacak mitingin Valilik tarafından yasaklanması üzerine düzenlenen kitlesel basın açıklmasına 1500 yurttaş katıldı.

Valilik mitingin yasaklanmasının ardından düzenlenen kitlesel basın açıklamasına katılımı engellemek için il ve ilçe belediye hoperlörlerinden sürekli yasaklama kararını anons ettirdi. Öte yandan yerel radyolarda yasaklama haberi her saat başı Valilik emriyle duyuruldu.

Bütün bu çabalara karşın kitlesel basın açıklamasına katılan yurttaşların alana girmesi engellenmek istendi, yurttaşların ellerinde bulunan Suriye bayraklarına el konulmak istendi.

Eylem büyük bir coşku ve başarıyla tamamlandı.

İşçi Partisi - 25 Haziran 2011

Son Yazılar