RTÜK bana taktı!..

Bizim yeğenlerden biri… Henüz ilkokul ikinci sınıftaydı o zaman. Bir gün derslerden söz ederken, “Dayı ya hoca bana taktı” dedi. Gülmekten öleceğimi zannettim. Yeğenim, yaşın kaç, başın kaç, daha ikinci sınıftasın, hoca sana niye taksın, anlamadım ki!..


Bak hele, hoca ona takmış. Sanırsın 40 yaşında adam.

Yeğen neyse ne ama RTÜK bana hakikaten taktı. Hem de tam dokuz gün taktı. Neden taktığını okuyun, sonra yine konuşalım. Buyurun:

***

“ULUSAL KANAL İLETİŞİM HİZMETLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.’ne ait ULUSAL l’in ise, yasal düzenleme ve ilke kararımıza karşın, seçim dönemi içinde 30 Mayıs-5 Haziran 2011 tarihleri arasında canlı yayınlanan münferit programlardan olan sabahları 08:00′de yayınlanan Halil Nebilerle Televizyon Gazetesi adlı programın sunuculuğunu Cumhuriyet Güç Birliği adayı olan Halil NEBİLER’in yaptığı, programda gazete haberlerine ve köşe yazılarına yer verdiği, programda yansız olması gereken sunucu Halil NEBİLER’in haberler ve yazıları sunarken sık sık siyasi görüşünü ön plana çıkaran yorumlara yer verdiği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın politikalarını eleştiren yorumların yanı sıra Cumhuriyet Güç Birliği yanlısı yorumlara da sık sık yer verdiği, ayrıca söyleşi ve tartışma programlarında sunucular ve program konuklarının hükümet politikalarını eleştiren yorumlar ile Cumhuriyet Güç Birliğini destekleyen övücü ifadelere yer verilmesi nedeniyle siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü ve taraf tutar nitelikte yayın yapmak suretiyle seçim döneminde uyulması gereken hükümlere aykırı davrandığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kararı, değerlendirme raporu ve diğer belgelerden anlaşılmaktadır.”

***

Ne yapmışım? Yansız olmam gerekirken haberler ve yazıları sunarken sık sık siyasi görüşümü ön plan çıkaran yorumlara yer vermişim. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın politikalarını eleştirmişim. Cumhuriyet Güçbirliği‘ni destekleyen övücü ifadeler kullanmışım. Siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü ve taraf tutar nitelikte yayın yapmışım.

Bu abiler beni ilk kez mi seyrediyor? 1994 yılından bu yana Radyo Umut, Mavi Radyo, Özgür Radyo ve Radyo Barış’ta aynı programnı yaptım. Düzgün TV’de 1 yıl ve Ulusal Kanal’da 3.5 yıl hep aynı biçimde konuştum. Başbakan Demirel’miş, Yılmaz’mış, Çiller’miş, Erdoğan’mış… Eleştiri hakkımı hep kullandım. Sert eleştiri hakkımı da kullandım çoğu zaman. Bugüne kadar  tek bir uyarı cezam yok. Çünkü benim programın haber bülteni veya tartışma programı değil. yorum programı. Ne gibi? Şey gibi. Hani gazetede haber vardı, bir de köşe yazısı dediğimiz yorum yazısı. Benimki Ulusal Kanal’ın köşe yazısıdır. Yorum yapılır. Gazeteciliğin temel kuralı, “Haber kutsal, yorum hür” diye formüle edilir. Kendi siyasi görüşümü söylemem 17 yıldır suç değildi de şimdi mi suç? Tayyip Erdoğan’ın Demirel’den, Yılmaz’dan, Çiller’den, Ecevit’ten farkı ne? Onlar da başbakandı. Erdoğan da başbakan. “Erdoğan eleştirilemez” diye bir yasa konulmadığı sürece eleştiririm. Bu hükmü RTÜK kararına koymak ayıp değil mi? Demokrasi mi bu? Cumhuriyet Güçbirliği‘ni destekleyen ifadeler kullanmışım. Hangi televizyon tanıttı Cumhuriyet Güçbirliği’nin adaylarını? RTÜK onları “Tarafsız yayın yapın” diye uyardı mı?

Geçin bunları. Size en komiği ya da en acısını söyleyeyim.

***

Ulusal Kanal’da her sabah saat 08.00′de yayınladığım Televizyon Gazetesi programı 9 gün yasaklanıyor, RTÜK deyimiyle durduruluyor. Aynı saate ceza olarak ne konuluyor biliyor musunuz? RTÜK böyle buyurmuş, belgesel konuluyor ceza olarak. 1. ve 2. gün “Matematiğin Aydınlık Dünyası”, 3., 4. ve 5. günler “Gökkubbede Gezintiler”, 6. ve 7. günler “Deprem”, 8. ve 9. günler ise “Türkiye’nin Kuşları” belgeselleri.

“Matematikle, uzayla, depremle, Türkiye’deki kuş türleri ve onların yaşamları ile ilgili bilgi sunan belgesel programlar, ceza olarak gösterilsin” diyorlar. Bilgiyi bir ceza aracı olarak gören RTÜK bana taktı.

Ne diyeyim? RTÜK’ün helalleşmesi de bu herhalde.

Halil NEBİLER - 23 Haziran 2011 - Aydınlık

Son Yazılar