odatv_logoOdanız Artık Kireç Tutmuyor Mümtaz Bey

Bir yayının yorumcuları, yayının yazarlarından daha kaliteli, daha içerikli ve yerinde tespitler yapmaya başladı ise, o yayının önüne şapkayı koyup düşünmesi gerekir. Mümtaz İdil'in , OdaTV imzası ile yayınlanan skandal yazının yazarı olduğu yönündeki tespitimize verdiği cevap, OdaTV yönetiminin okuyucuları nezdinde düştüğü durumu bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.


(Mümtaz İdil'in "Açık İstihbarat'a Açık Cevap" başlıklı yazısı için tıklayın)

Altında OdaTV imzası olan bir yazıya Mümtaz İdil'in "ben yazmadım demesi" ve daha sonra yönetimdeki sorumluluğunu itiraf etmesi sonrasında İdil'in şu sorulara cevap vermesi gerekiyor :

Siz yazmadıysanız, kim yazdı?

Sizden habersiz biri yazdıysa siz sonra niye kaldırmadınız?

Hadi bu yazıyı kaldıracak gücünüz yok, OdaTV birilerinin eline geçtiyse en azından Nihat Genç'in koyduğu tavrı niye koymadınız?

Edebiyatçılığınızaa ve çevirmenliğinize laf edilmesine çok alınmışsınız ama yönetiminde olduğunuz site yerden yere vurulurken üşenip tek satır kaleme almıyorsunuz?

O skandal yazıyı oraya koyduran/koyanların amacı OdaTV'nin okuyucu kitlesi ile bir kopuş yaratıp, OdaTV'yi yeni düzene entegre etmek olduğu için mi (belki de satışınız yakındır, ne dersiniz Mümtaz Bey?) , o kadar okuyucu tepkisine tek bir ses çıkarmadınız, ta ki laf gelip size bizzat dokunana kadar?

Velhasıl; 27 Nisan bildirisini nasıl Yaşar Büyükanıt yazdıysa, o yazıyı da SİZ YAZDINIZ! 

Yazmasanız da yazdınız, yazdıysanız da yazdınız. Hatırlayın , Büyükanıt da uzun süre "eserine" sahip çıkmamıştı, çıkamamıştı!

Sorun yazıyı OdaTV imzası ile yayınlamakta değil, sorun o imzanın arkasında duramamaktır Mümtaz Bey. .

Skandal yazıyı piç gibi okuyucunun kucağına bırakıp, sonra onca okuyucu tepkisine rağmen sırra kadem basmaktır.

Açık İstihbarat'ın yazısını "imzasız" diye karalamaya çalışarak kendi suçunuzu kapatmaya çalışmanız da yorumcularınızın ironik yaklaşımlarına yeterince hedef olmuş, o bakımdan sizi daha fazla incitmek istemeyiz.

O yazımız "imzasız" değil Sayın İdil, gözlerinizi biraz daha açıp okursanız "Açık İstaihbarat Özel" imzasını görürsünüz. Biz, "Açık İstihbarat" imzasıyla yayımlanan bütün yazılarımızın arkasında dururken, siz "Odatv"imzalı bir yazının arkasında duramazken kimseye böyle bir suçlamada bulunamazsınız.

Açık İstihbarat'ın arkasında "istihbaratçı" değil, gerçekten arasaydınız bulacağınız künyemizde ayrıntılandırılan misyon bulunur.

Açık İstihbarat imzası ie bugüne kadar ne yazıldıysa arkasında durulmuştur ve bedeli de sizler daha "Ergenekon"u keşfetmemişken, "Ergenekon" sanıklarının hikayelerini sansürlerken ,  ödenmiştir, ödenmeye devam etmektedir.

Yazdıkları yazıların arkasında duramayanların, bünyelerini "istihbaratçıların" ve kuryelerinin çeşme başına döndürenlerin, sitemizin isminden yola çıkıp bizi "istihbaratçı" yaftası ile etiketlenmelerine ise güler geçeriz. Anlattığınız kadar "büyük bir entellektüel" olsaydınız "Açık İstihbarat" kavramını bu kadar ucuz yoldan harcamazdınız. Entellektüel derinliğiniz bu yaptığınız benzetmede gizli.

Aşağıda yeralan okurlarınızın yorumları okursanız Açık İstihbarat'a değil, okurlarınıza açık bir cevap borcunuz olduğunu görürsünüz.

Sorun sizin edebiyatçı/çevirmen şahsiyetinizin incinmesi değil, sorun OdaTV'ye güvenen yüzlerce okurun yayımladığınız yazı ile onurlarının ve güvenlerinin incinmesidir.

Birincisini böbürlenmelerle ve içi boş meydan okumalarla telafi etmeye çalışabilirsiniz fakat ikincisini bir kere kaybettiniz mi, hiç bir yaratıcı başlık bunu geri getiremez.

Yine bir okurunuzun tespiti ile özetlersek ; odanız artık kireç tutmuyor Mümtaz Bey.!

Sizi okuyucularınızla başbaşa bırakıyoruz.


Açık İstihbarat - 19 Haziran 2011

*****************************************
Mümtaz İdil'in Açık İstihbarat'a Cevabına Okuyucu Tepkileri

Misafir - serserize

Bu vakitten sonra yorum yapmak yanlış.Ancak o yazıyı yazan arkadaş kimliğini açıklamalı,ki doğru tesbitleri var.Ve tartışma da son olmalı. Gelelim istihbarat .com'un yazısına...Siz ABD-AKP-BOP düzeni ile savaşıyor bu konuda da yedi arkadaşınız,hiç bir suçlama olmadan(!) gizlilik nedeni ile Silivri 'de ...İstihbarat com ise asıl sizi yoketmek isteyen gücün sadece maşası,yarın işi biter Saddam'ın,Kaddafi'nin ,Bin Ldin'inin ,Troçki'nin gittiği çöplüğe gider.Tarihin çöp tenekesi o kadar geniştirki aldıkları yanında alacaklarına da rezervasyon ayırmıştır.

2011-06-19 16:51:26

Misafir - Mümtaz İdil

Odatv okurları ve yorumları beni çok şaşırttı. Yukarıdaki yazım açıkistihbarat.com sitesinde benimle ilgili yazılan bir yazıya yanıt niteliği taşıyordu yalnızca. Böyle bir yazı yayınlanmasa, benim çıkıp da "bu yazı bana aittir" demek gibi bir çabam olmayacaktı. Odatv imzalı yazılan her yazıda elbette yönetimde olan biri olarak benim de sorumluluğum vardır. Bundan kaçmıyorum. Ancak açıkistihbarat.com bu yazıyı benim yazdığımı söylemekle kalmamış, üstelik hakaret de etmiştir. Bu durumda benim de bir yanıt yazmam gerekiyordu sanırım. Bu yazının sahibi mutlaka kendisini savunacak ikinci bir yazı yazacak veya kendi kimliği ile bu görüşleri anlatacaktır. Bu sitenin öncelikli görevlerinden biridir. Yazı tam olarak da anlaşılmış değildir. Odatv olarak hiçbir yazıyı hakaret unsurları içermedikçe sansürlemiş değiliz. Kaldı ki, odatv diye imza atılmış bir yazı tüm odatv yönetimini bağlar. Birimiz ötekimizi gammazlayacak durumda değiliz. Yazım, açıkistihbarat.com'a bir yanıttır, odatv okurlarına bir açıklama değildir. Bu açıklama yazının sahibi tarafından yapılacaktır zaten, onu savunmak da bizlere düşmez. Odatv, yedi elemanı Silivri'de olan bir site olarak, elbette haber konusunda zayıflıklar göstermekte, gelen yazıları değerlendirme konusunda da yetersiz kalabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurmak gerekir. Odatv'de yazan yazarlar, imzalarını attıkları sürece yazdıkları kendilerini bağlar. Bu da tüm yazarlarımız tarafından bilinmektedir. Hal böyleyken, bir başka sitede bana atılan "yeteneksiz, ezberden çevirmen" gibi sözlerle de süslenen bir yazıya nerede yanıt vermem gerekirdi? Hiçbir okur işe bu açıdan yaklaşmamış. "Kılıçdaroğlu'nun rakibi Öcaılan'dır" yazısı yayınlanalı bir haftayı geçmesine rağmen, böyle bir yazı yazma ihtiyacı duymamışken, sessiz bir şekilde "olabilir, ben yazdım düşünebilirler," ihtimali de ortadayken bir yazı yazma ihtiyacı duymamışken, neden şimdi böyle bir yazı yazma ihtiyacı duyduğumu da okurların ve yorumcuların biraz olsun düşünmeleri gerekmez miydi? Bu bir savunma yazısı değildir, bu bir cevap yazısıdır. Hayatının büyük bir bölümünü çevirmenlikle geçiren birine "ezberden çeviri" diyebilecek kadar aşağılaşan kişilerin imzasız yazılarına adımla cevap vermem neden Odatv okurları tarafından yanlış anlaşıldı, anlayamıyorum. Ne yapsaydım? Sessiz kalıp kabullense miydim? Hiç ilgisi yokken İklim Bayraktar olayını gündeme getirerek sataşan bir siteye suskun mu kalsaydım. Ben sonuna kadar sahip çıktım elemanlarıma, sonuna kadar da sahip çıkarım, asla satmam. Gün gelir tüm gerçekler ortaya çıkar. Düşene bir tekme atmak çok kolay, ama ben atmam, atmadım da... Ben Odatv'de artık yazmayabilirim de... Bu hoşunuza gidecekse, açıkça yazın. Açıkistihbarat'ı okuduktan sonra susmamı mı bekliyordu okurlar, yorumcular? Susamazdım.

2011-06-19 16:42:05

Romulus

Sayın İdil, başka sitelere cevap vermeden önce, kendi okuyucularınızın sorularını cevaplamaya ne dersiniz? En azından bu gizliliğin nedenini anlatsanız?

2011-06-19 16:40:08

A.Tamtürk

Gazeteciliğin temeli olan "5N1K"nın, ne "N'sinin, ne de K'sının bulunmadığı, “asıl senin yazının altında isim yok, asıl sen adını söyle bakalım” türünde, tencere dibin kara yaklaşımlı, basit bir savunma yazısı. Sanırım Mümtaz İdil'in asıl amacı tüm okurların kafasındaki asıl soruyu gargaraya getirmek! Açık İstihbarat ne yazarsa yazsın ortada kılavuz gerektirmeyen bir “GÖRÜNEN KÖY” var. O da şudur: O yazı Odatv'nin “KURUMSAL İMZASIYLA” yayınlanmıştır. Dolayısıyla o yazıyı yazan bizzat kendisi olmasa da o yazının altında Mümtaz İdil’in de “görünmeyen” onay imzası bulunmaktadır. Mümtaz İdil kıvırtmayı bırakıp herkesin kafasındaki şu can alıcı asıl soruya cevap vermelidir: Mümtaz İdil (ve de Odatv'nin tüm diğer editörleri) o yazının içeriğine katılıyor mu, katılmıyor mu?? Zurnanın zırt dediği delik işte tam da burasıdır.

2011-06-19 16:32:46

Misafir - eralp

Ben ODATV'nin düşünmeden,tartmadan böyle bir yazıyı yayınlayacağına ihtimal vermiyorum.Neden derseniz,bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum.(Gerçi operasyondan sonra biraz afalladılar.) ODATV haber sitelerinin WİKİPEDİA'sıdır.O nedenle,kendi adıma,hala bir açık kapı bırakıyorum...

2011-06-19 16:32:10

Misafir - eralp

Sevgili ODATV,o yazınız bizlerde bir kafa karışıklığına neden oldu.Nihat GENÇ bile anlamadığını söylüyor.Kimin yazdığını boşverin.Bu kafa karışıklığını giderin...

2011-06-19 16:10:23

Bengisu

Bunun tek cevabı var, ben değilim falanca dersiniz olur biter, gerisi laf-ü güzaf..Odatv çalışnalarını zan altında bırakmak denir bunun adına..

2011-06-19 16:02:03

Misafir - Salih

Galiba biz inatla ANLAMAK İSTEMİYORUZ..... ODATV'nin O utanç yazısı ile bir sıkıntısı yok anlaşılan.. oysa anında REAKSİYON melekekeri çalışmakta görüldüğü gibi... ODATV-taraf elele yaşasın Yeni CHPe

2011-06-19 15:53:56

Misafir - Kudret Öteyaka


Sayın Özdil size bir itirafta bulunmak istiyorum: Ben Odatv'yi daha çok okuyucularının kaliteli yorumlarından ötürü okuyorum. Sanal da olsu bu yolla fikir dünyamı zenginleştiriyorum. Çoğu zaman onlara, yüzlere varan yorumları kitap okuma ciddiyetinde okuyup ufkumu genişletiyor, düşüncelerimi derinleştiriyorum. Bu kadar kaliteli okuyucuyu/yorumcuyu -isterseniz araştırınız- herhangi bir yerde bulamazsınız. Bu ayrıcalığı tepip ne amaçla olursa olsun isimsiz aykırı bir yazı yayınladınız; okuyucularınızı ben dahil aldatılmışlık ruh haline soktunuz. Yani okuyucu kitlenize ihanet ettiniz. Bunu fikir özgürlüğü, fikir cimnastiği olarak falan da savunamazsınız. Lokantanın yemeği güzelse yiyenler yemeyenlere tavsiye eder ve müşterileri kısa sürede çoğalır. Bu örnekten olmak üzere ne yazık ki Odatv yemekleri arasında herkesin kolaylıkla anlayabileceği zehirli bir yemek sundu. Siz bunun cevabını vereceğiniz veya savunmasını yapacağınız yerde aynı usulle -isimsiz- eleştiren başka bir siteyi eleştiriyorsunuz. Baskılar sizi biraz sersemletmişe benziyor ama kalite de böyle ortaya çıkıyor ne yapalım.

2011-06-19 15:50:47

Misafir - karayavuz

Sayın Mümtaz İdil, bizi, yani ODATV savunucularını, bu utanç ve töhmetten hemen kurtarmakla yükümlüsünüz. Anlamsız yanıtlarla ugraşacağınıza, bir an evvel bu lekeyi temizleyin. ODATV bizim için çok önemli, sizi bilemeyiz.

2011-06-19 15:45:28

Misafir - 1071malazgirt

Harika bir cevap.. Gayet profesyonel.. Cosku ile okudum. şamarin sesi buralara kadar geldi.. Hala utanmadan; "Yazarin adini gammazla ulan..!" isterik çigliklari atanlara, "I. Bayraktar nooldu..? Sen onu anlat yine..!" türü bayagi hamleleri yapanlara ne demeli..!? Mesele, özgür yayincilik, fikre, kültüre, sanatkara saygili elestiri filan degil.. Eski sözde hesaplar üzerinden sindirme çabalari, bu konulari kullanip bagciyi dövmek.. Tebrik ederim. Sayin M.Idil bey.. Son yillarda sahit oldugum en iyi profesyonel cevap bu..

2011-06-19 15:26:14

ochychernye

Prof.Dr.Yalçın Küçük'ün Aydınlık gazetesindeki köşesinde kısa süre önce yayınlanan '' KİNG MAKER '' temalı yazısında, CHP'de yaptırılan yönetim değişikliği sırasında Soner Yalçın ve ekibinin, Baykal'ın tasfiyesi ve Kılıçdaroğlu'nun genel başkan olması yönündeki çabaları etraflıca değerlendirip, kafi miktarda aşağılamıştı, bu nedenle tekrara gerek duymuyorum. CHP'de yaşanması gereken, seçim sonrası değerlendirme sürecine bu şekilde ağır ve mantıktan uzak şekilde müdahale etmeye çalışan bu yazı Odatv'de babası belli olmayacak şekilde yayınlanmıştır. Okurunuz olarak bu belirsizliğin giderilmesini isteme hakkını kendimizde görmemiz, kendimize lüzumundan fazla önem atfetmekmidir.? Odatv okuru olarak, yazarların, tek- tek ben değilim şeklinde beyanda bulunması yerine bu yazının sahibinin, yazdığına sahip çıkmasını bekliyorum, yapamıyorsa, yazdıklarını odatv yayınlamamalıdır. Gizli yazar, yazdıklarını bundan sonra, gayrımeşru çocukların terkedildiği cami avlusuna bırakmalıdır.

2011-06-19 15:22:37

Misafir - ergun


Böyle abuk sabuk bir yazıyı kim yazmış ve neden yayınlanmış,biran önce açıklayın,konunun etrafında dolaşmayın...

2011-06-19 15:10:12

blafci

Kendinize yazılınca anında cevap vermişsiniz sayın İdil.Üç gündür buradan kim yazdı diye sorulurken niye açıklamadınız.Siz sadece kendinizi düşünüyorsunuz.Sizi kitlelere tanıtan Odatv umurunuzda bile değil.

2011-06-19 15:08:09

Misafir - hasan tahsin

Sayın idil bir çok iddaya cevap vermişsinizde,iklim bayraktar iddialarına cevap vermemişsiniz.acaba neden?

2011-06-19 14:45:14

Misafir - hakan

yazıyı kimin yazdığı hala belli değil bu nasıl cevap. iş olsun diye cevap yazılmış yazıyı oda tv yazarları kabullenmiyor ama kimin oda tv adına yazdığıda açıklanmıyor pes yani

2011-06-19 14:38:16

Misafir - Salih

Biz sitenizden 30 saattır açıklama beklerken (demek ki mühimsenmiyor)siz kendinizi açıkistibarat nezdinde savunmaya çalışıyorsunuz(demekki bu daha çok mühimsenen) :)..... tabiki bizim gibi okuyucuların beklentisi sizleri bağlamayabilir... saygılar...

2011-06-19 14:36:31

lgk

mümtaz idil yanlış yere kızıyor. odatv'nin isimsiz ve tepki toplayan yazısının herkesin eline malzeme olacağı zaten belliydi. insanları doğru ya da yanlış sorgulamalara iten yazıları da şimdi yazarları çekmeye mahkümdür. anladığım kadarıyla bu durum odatv'nin işine geliyor. kendi çağında bir silkeleme operasyonu yapıyor ve sanki oluşulan kaosta kim dost kim düşman belirlemeye çalışıyor. bir üst taraftaki düşüncem çoğu kişiye saçma gelebilir lakin böyle saçma bir yazıya karşılık da anca böyle saçma ve de ilginç teoriler ortaya atılabilinir. yazılan tepki yazısının da anlık duygusal bir tepkiyla yazılmış olduğu çok belli. ufak çocukların "bana tükürdün ee ama bak sen de bana tükürdün" minvalindeki söylemler burada yer almazdı.

2011-06-19 14:31:41

Misafir - Salyangoz tacirleri


site olarak, Okuyucu Yorumlarını soğutup ancak 10 saat kadar sonra(belki daha uzun) eleyerek verdiniz, yazının altında şahıs değil sitenin imzası vardı VE YAZARINI BELİRTMEDİNİZ , YAZIYI ISRARLA KALDIRMADINIZ, OKUYUCUDAN ÖZÜR DİLEMEDİNİZ Bence O Yazıyı okuyup okuyup ağlamak daha öncelikli olmalı gerisi boş.....

2011-06-19 14:24:58

Son Yazılar