15haziran15-16 Haziran Direnişi

Türkiye işçi sınıfı tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. 15-16 Haziran eylemleri de bunlardan biridir.

Bundan tam 41 yıl önce sendikal örgütlenmeyi engelleyen iktidara karşı yüzbinlerce işçi fabrikalarda üretimi durdurdu.İşçilerin biraraya gelmelerini engellemek için boğazda vapur ve motor ulaşımı kesildi.

16 Haziran günü Kadıköy'de açılan ateş sonucu üç işçi hayatını kaybetti.

İşçiler için 15-16 Haziran eylemleri sadece sendikal bir mücadele değildi.

Bağımsız Türkiye için hayatını kaybeden işçilerimizi saygıyla anıyoruz.

1970'de iktidar, 274 ve 275 sayılı yasaları değiştirerek Sendikal örgütlenmenin önüne engeller koymak istedi. İşçiler DİSK'e getirilen bu kısıtlama nedeniyle 15-16 Haziran'da İstanbul sokaklarını doldurdu.

İstanbul ve çevre illerdeki tüm fabrikalarda üretim durdu, işçiler kent meydanlarına aktı. Haliç köprüsü açıldı. Boğaz'da vapur ve motor ulaşımı kesildi.


15 Haziran Pazartesi İstanbul, Kocaeli ve çevresinde yüz bine yakın işçi, bulundukları fabrikalardan İstanbul'un merkezine doğru yürümeye başladı. 135 fabrikada iş durduruldu.

16 Haziran Salı günü güvenlik güçleriyle işçiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. 3'ü işçi, biri esnaf, biri polis toplam 5 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı. 17 Haziran'da ise sıkıyönetim ilan edildi.

15-16 Haziran, işçi sınıfının ekonomik-demokratik haklar için yürüttüğü siyasal bir mücadelenin adı oldu.

15-16 Haziran eylemlerinde yalnızca sendikal mücadele değil, Bağımsız Türkiye şiarı da yükseldi.

Söz konusu yasa değişikliklerini içeren hükümler ise iki yıl sonra, Anayasa Mahkemesi'nce Anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

Ulusal Kanal - 16 Haziran 2011

Son Yazılar