tgb_logoTGB : Başarısız Olduk; Karamsarlık Baş Düşmandır

TGB Genel Merkezi’nden Seçim Değerlendirmesi;

Mazlum halkımız ve vatanımız bizim!

Kızmayız, daha çok çalışırız!

Başarısız Olduk!

- 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen Milletvekili seçimlerinde emperyalizm destekli gericilik ve bölücülük kazanmıştır. Son dokuz yıldır büyük baskılarla boğuşan ve çoğu şu anda Silivri Cezaevinde esir tutulan vatansever-devrimci güçler başarı kazanamamıştır.

Siyasetlerimiz Yanlış mıydı?

- TGB’nin de içerisinde bulunduğu vatansever-devrimci güçlerin seçimlerdeki başarısızlığı siyasetlerimizin yanlış olduğu anlamına mı geliyor? Bazı sorular daha net cevap vermemizi sağlayacaktır;

a) Ülkemizin etnik bir iç savaşa ve sonrasında federasyona götürülmesi hayal midir?

b) ABD denetimindeki gericilik ülkemizi esir almamış mıdır?

c) Cumhuriyet kurumları tasfiye edilmemekte midir?

d) AKP’liler çoluklarıyla çocuklarıyla bir hanedan kurmamışlar mıdır?

e) Büyük Ortadoğu Projesi adım adım uygulanmamakta mıdır?

f) Milli ekonomimiz tasfiye edilmemiş midir?

g) Türk Silahlı Kuvvetleri NATO bağımlılığı sebebiyle diz çökmek zorunda kalmamış mıdır?

h) Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, meczuplar memleketi olmamakta mıdır?

i) Halkımız sadaka ile yaşamaya mahkûm edilmemekte midir?

j) Gençlik geleceksiz değil midir?

Bütün bu gerçekleri inkâr edebilir miyiz? Kafamızdan mı uyduruyoruz? Hayır, bütün bunlar gerçektir ve biz TGB’liler bu gerçekleri açıklamaya devam edeceğiz. Seçim sonuçları bu tezlerin yanlış olduğunun kanıtı değil tersine bütün bu olguların halktan gizlendiğinin kanıtıdır.

Millet yerine etnik ve mezhep toplulukları oluyoruz

- Halkımız giderek Millet olma özelliğini kaybetmektedir. Sistem partileri; Sünni, muhafazakâr, Alevici, etnik kimlikçi yaklaşımları ve gerilimleri öne çıkararak seçim çalışması yürütmüşlerdir. Ortaçağ döneminin aidiyet duyguları, kavramları Millet olma bilincinin önüne geçmiş ve seçmen davranışını şekillendirmiştir.

Seçim Demek Kitle İletişim Araçları, Büyük Para ve Devlet Olanaklarıyla Kitlelerin Algısını Değiştirmektir

- Mevcut sistem, büyük para ve devlet olanakları ile seçmenlerin algısını etkilemeyi başarmıştır. Libya’da Müslümanların üstüne bomba yağdırmasını destekleyen NATO’cu AKP, milletimizin dini duygularını kullanarak büyük oylar kazanmıştır. Aynı şekilde 2002′de bitme noktasına gelmiş terör 2011′de devlete istediğini yaptırma durumuna yükseltilmiştir. Bu sürecin mimarı AKP seçim sürecinde hem milliyetçi olduğu görüntüsünü kitlelere vererek hem de MHP’yi açıkça hedef alarak milliyetçi vatandaşların oylarını almayı başarmıştır.

Aylardır Bütün Atatürkçü Kuvvetler Birleşsin Dedik

- Türkiye Gençlik Birliği olarak seçimlerden aylar önce Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ‘Güçbirliği’ oluşması yönündeki çağrısını destekledik. Nitekim ADD Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, ADD Marmara Bölge Sorumlusu Ümit Ülgen, Uğur Mumcu’nun ağabeyi Av. Ceyhan Mumcu, Balyoz davası tutuklusu Emekli Orgeneral Çetin Doğan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Yeni Parti Genel Başkanı Tuncay Özkan gibi adayların bulunduğu Cumhuriyet Güçbirliği çalışmalarının içerisinde yer aldık.

Biz Fikri Hür, İrfanı Hür Gençleriz

- TGB’ye yönelik ‘oyları bölüyorsunuz’ eleştirisi doğru değildir. Biz tutarlı davrandık. Atatürk Devrimlerine kim karşı çıkarsa onun karşısında duracağımızı gösterdik. Kimse bizden Fethullah Gülen TGB’ye dava açarken, Fethullah Gülen’i ‘bilge insan’ ilan etmemizi, Libya’ya Nato bombardımanına izin verilirken bizim buna susmamızı, Anayasa’dan Atatürkçü ideoloji çıkacak derken buna göz yummamızı, ‘ABD bizim dostumuz, biz AKP’den daha iyi müttefik oluruz’ derken tamam dememizi beklemesin. Biz fikri hür, irfanı hür gençleriz.

Seçimlerde sessiz kalamazdık


- TGB seçimlerde sessiz kalamazdı. Silivri Cezaevi, Cumhuriyet yıkıcılarına karşı muhalefetin merkezidir. 3,5 metre karelik hücrelerde senelerdir tutulan vatansever aydınlarımızın yanında durmak bizim için şeref görevidir.

Karamsarlık Baş Düşmandır

- Milletimizin Amerikan emperyalizminin karşısında olduğunu biliyoruz, milletimizin sahte Müslümanlar tarafından aldatılarak mazlum İslam coğrafyasına saldırı düzenleyen NATO’nun karşısında olduğunu biliyoruz. AKP’nin bütün bunların müsebbibi olduğunu milletimize yeterince anlatamadık. Millete kızan ve karamsarlık yayan anlayışlarla mücadele etmek daha da önem kazanmıştır.

Sistem Gençliğe Bir Çözüm Getirmez


- Gençlik geleceksizdir. Eğitim Anayasa hükmü olmasına rağmen ilköğretimden itibaren paralı hale getirilmiştir. Üniversiteyi kazanmak gerici dershanelerin torpiline bağlıdır. Kolejlerden mezun olanlar elini kolunu sallayarak üniversiteye girmekteyken devlet liselerinden mezun olan milyonlarca arkadaşımız dershanelere milyarlar yatırmak zorunda kalmaktadır. Üniversite eğitimi, barınma ve harç parası ailelerimizin bütün varını yoğunu ortaya koymalarını gerektirmektedir. Mezun olsak bile atanamamakta, istihdam alanı bulamamakta, KPSS gibi şaibeli sınavlara mecbur kalmaktayız. İşsizlik ve geleceksizlik en önemli sorunumuzdur. AKP ve emperyalizme bağımlı sosyo-ekonomik yapıyı savunan hiçbir parti gençliğin sorunlarına çözüm üretemez. Seçim sonucu bu sorunlarımızı daha da ağırlaşacağını göstermektedir.

En Önemli Mücadele Konusu: Anayasa Değişikliği

- Önümüzdeki dönem Anayasa’nın -ilk üç maddesi de dahil olmak üzere- değiştirilmeye çalışılacağı bir dönem olacaktır. 12 Eylül ürünü AKP Anayasa değişikliği ile ileri demokrasi geçileceğini savunmaktadır. Seçim sürecinde ‘Anayasa metninde Atatürk ideolojisine yer verilmesine gerek yok’ açıklaması yapan sözde AKP muhalifi politikacılarda bundan sonra karşılarında TGB’yi bulacaklardır. Eğer Anayasanın ilk üç maddesine dokunma cüretinde bulunurlarsa milletimiz meşru direniş hakkını kullanacaktır.

Zorlukları Göze Alanlar Saflarımıza Gelsin!


- Devrimciler ah vah çekerek karamsarlık yaymaz. Milletine kızarak kendini değerli kılma çabasına girmez. Çözümsüzlüğün en yoğun hissedildiği an devrimcilerin sahneye çıkacağı andır. TGB’liler işte bu zorlu günlerde rüştünü ispatlayacaktır. Bugüne kadar yürüttüğümüz mücadele gibi icraat yapacağız. Zorlukları göze alanlar saflarımıza gelsin. Bize bu tavrı öğreten aşağıya cümlelerini aldığımız Büyük Devrimci liderimizdir.

M. İlker YÜCEL(TGB Genel Başkanı) - 14 Haziran 2011 - TGB

***************************************************************************

”Bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. Kimseyi zorla Büyük Millet Meclisi’ne davet etmedim. Herkes kararında özgürdür. Ben, kutsal davaya inanmış bir insan olarak hiçbir yere gitmemeye karar verdim. Hepiniz gidebilirsiniz! Asker Mustafa Kemal olarak ben; mavzerimi elime alır, fişekleri göğsüme dizerim. Bir elime de bayrağımı alır, Elmadağ’a çıkarım. Orada tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum. Kurşunlarım bitince değersiz vücudumu bayrağıma sarar; temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. Ben buna ant içtim!”

Mustafa Kemal Atatürk (1920 Ankara
)

Son Yazılar