rte_zihnisinir2

AKP İktidar Olmalı… Ki, Yarattığı Canavar Onu Yesin!

Seçimlere birkaç gün kaldı. İçime nereden düştü bilmiyorum, sanki AKP iktidara gelemeyecek. Ne bir araştırma ne de soruşturma da yapmadım üstelik. Hadi diyelim önsezi. İşte ben asıl böyle bir sonuçtan korkuyorum. Bir arkadaşıma şakayla karışık şunu söyledim:

“Eğer AKP’nin iktidara gelemeyeceğini bilsem, gelebilmesi için oyumu AKP’ye verirdim.”


İki dönemdir AKP iktidarını yaşıyoruz. Kibirlerini, karşısına çıkan insanları, hadlerini bilmeden azarlamalarını, cehaletlerini, görgüsüzlüklerini, yalanlarını ve de komplekslerini bir tarafa atıyorum. Ancak hele ki, hastalıklı bir partinin başına geldiğinde, genel seçimleri kucağında bulan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimden sonra da AKP’nin yarattığı altından kalkılamayacak sorunlara bulaşmış bir Türkiye’yi yönetmeyi kucağında bulmamalı.

Önümüzdeki dönem onların bu iktidar hoyratlığının, cehaletinin, iş bilmezliğinin, yolsuzluklarının faturası çıkacak. Türkiye büyük bir hızla yaklaşan global krizi, bu kez en ağır yaşayacak ülke. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir dış borç, cari açık yaşıyor çünkü Türkiye… Kriz geldiğinde hazret, ‘bizi teğet geçti’ diye kafa bulacak fırsatı bile bulamayacak!

Bir çok alanda, başta sanayi ve konut sektörü olmak üzere, çok büyük sorunlar giderek yumak haline geliyor. İçinde insan olmayan, gösterişe yönelik akıl almaz savurgan bir yatırımlar dönemi yaşadık. Limanlarımız dahil yine büyük bir hoyratlıkla elden çıkarıldı. Kısacası, gelecek ağır krizi hiçbir biçimde karşılayamayacak bir ülke tablosu önümüzde. Şimdi AKP yarattığı bu korkunç tabloyu başka birilerinin kucağına bırakıp kaçmamalı.

Birkaç gün kaldı seçimlere dedik ya, nasıl bir sonuç çıkar? Tuhaf, tuhaf olduğu kadar çok fazla sürprize gebe bir seçim. Yine de tahminim, AKP yüzde 42, CHP yüzde 32, MHP ise yüzde 13 civarında bir oy alacak. Bu durumda bile AKP’nin iktidara gelememesi bir olasılık. Kaldı ki, AKP’nin kırkların altına düşmesi CHP’nin otuz beşin üzerine çıkması benim için büyük sürpriz olmaz. Ama bence bu büyük bir felaket olur.

AKP iktidar olmalı… Ki, yarattığı canavar onu yesin ve AKP önümüzdeki dönem henüz ikinci yılını tamamlayamadan krizin altında kalıp, tarihten silinsin.

12 Mart ve 12 Eylül’ü yaşamış bir gazeteci olarak, AKP iktidarındaki koşulların giderek o günleri bile aratmaya başladığına tanığız. Dolayısıyla, AKP’nin bir daha insan içine gelemeyecek biçimde, tarihten silinip gitmesi yetmeyecektir bu ülke için. Çünkü, bu işin sorumluları, yakınları ve yandaşları ile birlikte, tüm eylemlerinden yargılanmalı, haksız varsıllaşmalarının hesabı da sorulmalı, yapılan tüm özelleştirmeler yeniden incelenerek sorgulanmalıdır. Ama ondan çok daha öncesi, bu insanların neredeyse şahsi mal varlıklarına döndürülen devletin uçaklarına atlayıp, kaçmalarına göz yumulmamalıdır.

Onun için diyorum ki AKP iktidara gelmeli¸ gerekirse onların iktidara gelmesine yardımcı olunmalıdır…

Hasan UYSAL - 08 Haziran 2011 - Odatv

Son Yazılar