rte_kabadayi

Kümeste, Tarlada Seçmen Kütükleri

CHP’li Tayfun İçli, seçmen sayısına 10 milyon kişinin eklenmesini İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi olarak verdiğini belirterek

“Sadece İçişleri Bakanlığı’na değil, YSK’ye de artış ile ilgili sorular sordum, ama cevap alamadım”


dedi. Tayfun İçli hayali mahalleler kurulduğunu, tavuk kümeslerinde, boş tarlalarda seçmen kütükleri olduğunu söyledi.

12 Haziran’daki seçime günler kala oy vereceklerin sayısındaki artış tartışılıyor.

Seçmen sayısında şaibe


12 Haziran’daki seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), seçmen sayısını 52 milyon 700 bin olarak açıklaması tartışılmaya devam ediyor.

YSK, 2002 yılındaki genel seçimlerde seçmen sayısını 41 milyon 407 bin, 2007 yılında bu sayıyı 42 milyon 799 bin olarak açıklarken, 12 Haziran’daki genel seçimlerde seçmen sayısını 10 milyon kişi artarak 52 milyon 700 bin olarak açıklamıştı.

CHP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, seçmen sayısındaki 10 milyonluk artışı İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi olarak verdiğini belirterek

“Sadece İçişleri Bakanlığı’na değil, YSK’ye de artış ile ilgili sorular sordum. Ama cevap alamadım. Artışın yanında örneğin Konya’da hayali mahalleler var. Tavuk kümeslerinde, boş tarlalarda seçmen kütükleri var. Bunun tek nedeni, seçmen kütüklerini İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıdır”


dedi. 2007’deki genel seçimlerde seçmen sayısının bir önceki seçime oranla düştüğüne şimdi ise 10 milyonluk bir artış yaşandığına dikkat çeken İçli,

“Buradan anlaşılıyor ki seçmen kütüklerinde ciddi bir şaibe var. İçişleri Bakanı bunlara yanıt vermiyor. Bu çok kaygı verici. 10 milyonluk artış, barajı arttırıyor, illerden çıkarılacak milletvekili sayısını değiştiriyor. Mahalli idareler seçimlerinde de bu veriler kullanılacak. Bazı belediye başkanlıklarını 1 oyla bile başka bir partiye kaybedebiliyorsunuz. Buralarda da sıkıntılar yaşanacaktır”

ifadesini kullandı.

‘İktidarın sicili bozuk’

12 Eylül’deki referandumda bazı polislerin hem kayıtlı oldukları sandıkta oy kullandıklarını hem de görevde oldukları sandıkta oy kullandıklarını anlatan İçli şöyle devam etti:

“Ben bunun hesabını yaptım. Yaklaşık 2 milyon görevli polis kayıtlı sandıklarının dışında görevli oldukları sandıkta da oy kullanabileceklerdir. Bunun yanında parmak boyaması uygulamasından da vazgeçildi.

Siz eğer sahtekârlık konusunda gerekli düzenlemeleri yapmayıp şaibe yapılmasına neden oluyorsanız, parmak boyamasına da devam edeceksiniz.

Güvenlik sağlanmıyor, parmak boyaması kaldırılıyor. Siyasi iktidar devletin parasıyla makarna, peynir, bulgur dağıtıyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında bunların bilerek ve kasıtlı olarak yapıldığı ortaya çıkarıyor.

Dünyanın neresinde demokratik bir seçim siyasi iktidarın eline bırakılır? Bu siyasi iktidarın sicili bozuk. Seçime valilierle, kaymakamlarla, devletin her olanaklarıyla hazırlanıyor. Ve bu siyasi iktidara diyorsun ki sen seçmen kütüklerini oluştur. Bunu da adil olarak yap. Olacak şey mi bu?”

‘YSK suçlu’

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de 10 milyonluk artışın nedenini

“YSK’nin kanunen kendi yapması gereken işi bir genelgeyle İçişleri Bakanlığı’na vermesi”ne bağlayarak “Seçmen kütükleri siyasi iktidarın elinde olduğu için herkes şüpheyle bakıyor. Ben de şüpheyle bakıyorum.

AKP içinde bulunduğu seçime düzgün bakabilmek mümkün değildir. Burada ilk suçlu YSK’dir. Çünkü seçmen kütüklerini düzenlemek YSK’nin görevidir. Şu an bu görev bürokrasiye bağlandı. YSK bağımsızdı. Kimseden talimat almıyordu, verdiği kararları denetlenemiyordu”

dedi.

Cihan ORUÇOĞLU - 02 Haziran 2011 - Cumhuriyet

Son Yazılar