Deniz Baykal’a ‘Kaset Komplosu’nun Perde Arkası

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘kaset komplosu’nun perde arkasında şok gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı.Habere göre, işadamı İnan Kıraç, skandal kaset internete düşmeden üç ay önce Baykal’ı ziyaret ederek CHP üst düzey yöneticileri Önder Sav, Mustafa Özyürek ve Onur Öymen’i kurultayda parti yönetiminden uzaklaştırmasını istedi.

Kıraç’ın, Baykal’dan ‘ret’ yanıtı almasının ardından önce kaset skandalıyla Baykal istifa ettirildi, yerine gelen Kemal Kılıçdaroğlu da Sav, Özyürek ve Öymen’i sildi.

Kaset komplosu iddiasını doğrulayan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş,

“Benim yaşadığımı dün Taraf tespit etmiş. Ben yalanlamadım.  Kim niye yaptı bilmiyorum. Bu CHP’yi yeniden dizayn etme operasyonuydu” dedi.

İşte Ateş’in  yaptığı açıklamalar :

Kılıçdaroğlu ile aranızda Önder Sav’a ilişkin bir konuşma geçti mi?

"MYK’daydım ben. Ali Kılıç geldi. MYK’ya grup başkan vekillerini de çağırmıştık. ‘Kemal Bey görüşmek istiyor’ dedi. ‘Toplantıdan sonra odama gelsin’ dedim. Akşama doğru Kılıç geldi. ‘Kemal Bey gelemiyor’ dedi. ‘Önder’in korkusundan mı’ dedim. ‘Evet abi’ dedi. ‘O zaman gerek yok’ dedim. Çok rica minnet etti. ‘Ben de senin kardeşinim illa bizim evde buluşalım’ dedi. Saat 22.00’de buluştuk.

‘Kemal Bey aday mısınız’ dedim. ‘Yok aday değilim’ dedi. ‘Gazeteler öyle yazıyor’ dedim. ‘Ama ben aday değilim. Beni de yanınıza alırsanız. Sizin listenizde olmak istiyorum’ dedi. Ben de ‘Olur, zaten seni listemizde düşünüyoruz’ dedim. ‘Teşekkür ederim’ dedi. Sonra döndü ‘Onur Öymen, Önder Sav olacak mı’ dedi. ‘Olabilirler’ dedim. Onun da aynen dediği ‘İşte Önder Sav olursa beni alma’ dedi. ‘Olur mu öyle şey’ dedim. ‘Ya onun olduğu yerde ne yenileşme olur, ne de parti iktidara gelir’ dedi. Böyle bir şeydi."


‘Kurultay’da listeye alma’ dedi

Peki, İnan Kıraç Deniz Baykal’a ‘O isimleri aday göstermeyin’ demiş mi?

Listeye alma değil de. Mehmet Baransu haberi bana sordu ben de doğruladım. ‘Kurultayda listene alma’. Bana aktarılan oydu.

İnan Kıraç, neden istememiş?


Halkın tepkisi var. Kadron iyi, gayet iyi gidiyorsunuz, iktidara da geliyorsunuz. Vatandaşın bunlara tepkisi var’ şeklinde. (Vatandaş=Mason?)

CHP Yeniden dizayn edildi.

"Bunları ben birebir yaşadım. Bu konuda şimdi herkes günah çıkartıyor. Geçen Mehmet Tezkan’ı izledim bir kanalda. ‘Baykal konusunda hata yaptım’ diyor. Türkiye yanlış yaptı. Türkiye bir siyaseti siyaset dışı kurallarla belirlemenin önüne herkes seyirci kaldı. Kimisi açıktan… Bu Türkiye demokrasisini çok önemli şekilde yaraladı, yaralıyor da.

Nerede görülmüş böyle bir olay? Parti yeniden dizayn edildi. Bunu baştan beri söylüyorum. Şu olsa anlarım. Herkes çıkar aday olur, bir yarış olurdu. Böyle bir ahlaksız komplo ile parti dizayn edilir mi ya?  Biz de o yoğunlukta atlamıştık. Bizim kurultay 22 – 23 Mayıs’ta yapıldı. Kaset 6-7 Mayıs’ta yayınlandı.


Mesela 22-23 Mart’ta Anayurt Gazetesi’nde Muhsin Akıl diye bir yazar var. Orada bir yazı yazıyor. Diyor ki ‘Kurultaya az bir süre kala, CHP’de bir bomba patlayacak, Baykal istifa edecek, Kılıçdaroğlu genel başkan olacak’ diyor.


Yani bütün bunları bir araya getirdiğiniz zaman bunların bir senaryo olduğu ortada."

Son Yazılar