tayyipin_voleleriPrimitif Akümülasyon

Prof. Yalçın Küçük‘le, o Ergenekon tertibinden tutuklanana kadar, her pazartesi saat 21.00′de, Ulusal Kanal’da “Kalemler ve Kılıçlar” programını yapıyorduk.

Program tam bir Kemalizm enstitüsü idi ve hoca, Kasım 2010′daki bir “derste” şunları anlatıyordu:

“Türkiye Cumhuriyet’inde artık rejim değişiyor (iç savaş yaşanıyor); dünyada görülen her iç savaşta olduğu gibi birtakım insanlar hızla zenginleşiyor yani yeni rejim kendi zenginlerini yaratıyor. Marx’ın ‘ilkel birikim’ dediği yani iktisadi yol ile değil devlet gücüyle zenginleşme yaşanıyor.

En basit anlatımla:

Eğer bir devlet TEKEL‘ini A firmasına 10 liraya satar, bu A firması satın aldığı TEKEL’i birkaç ay sonra 100 liraya yabancı bir firmaya satarsa; işte bu devlet eliyle A firmasının zenginleştirilmesi, güçlendirilmesidir, yani primitif akümülasyon.”

Elimde Deniz Yıldırım kardeşimin Kaynak Yayınları‘ndan henüz çıkmış kitabı var: Tayyip’in Voleleri. Kitabın sayfalarını çevirdikçe, AKP iktidarı döneminin bütün yolsuzluk, yağma olayları tek tek ortaya saçılıyor. Almanya’daki Deniz Feneri Davası, onun Türkiye uzantıları, televizyon patronları, kamu görevlileri, uzayıp giden soruşturmalar, bir türlü açılmayan dava…

İktidarın ilk aylarında, 2002 yılında Citybank‘ın bir kalemde silinen 3 milyar dolarlık vergi borcu. TÜPRAŞ‘ın satışı, bu satışla ilgili Wikileaks belgeleri, rüşvet iddiaları. Telekom‘um özelleştirilmesi denilen yağma. Refik Hariri ile akçeli dostluk… Telekom’u alan şirketin İngiliz gizli servisi MI-6 ile ilişkileri. Harb-İş Genel Başkanı Ali Akcan, şöyle diyordu:

“Genel müdürün 5 danışmanı var, hepsi İngiliz. Hatta İstihbarat servisleriyle ilişkisi olduğu söyleniyor. Barzani’nin bu şirkette parası olduğu söyleniyor.”

Belediyedeki yolsuzluklar. TOKİ‘nin Asya Finans üzerinden yaptıkları. Beyaz enerji ihalesindeki baskı, şantaj, tehdit. Aria-Aycell birleşmesinden alınan komisyonlar. TEKEL‘in özelleştirilmesi olayındaki rezaletler. Çocukların mısırlarına uygulanan vergi indirimleri. Gümrüklerdeki rant kavgaları. Remzi Gür‘den 20-25, Remzi Gür’e dev kıyaklar. Wikileaks belgeleriyle gizli kasalar, sırdaş hesaplar.

Şarkışlalı Aşık Serdari diyor ki:

“Tahsiladar çıkmış köyleri gezer/ Elinde kamçısı fakiri ezer/ Döşeği yorganı mezatta gezer/ Hasırdan serilir çulumuz bizim”

Yalçın Küçük‘e dönelim:


“Türkiye Cumhuriyeti’nde artık rejim değişiyor (iç savaş yaşanıyor). Yeni rejim kendi zenginlerini yaratıyor. Marx’ın ‘ilkel birikim‘ dediği yani iktisadi yol ilde değil devlet gücüyle zenginleşme yaşanıyor. Yani primitif akülümülasyon.”

Deniz Yıldırım, işte bu iç savaş nedeniyle, bu rejim değişikliği nedeniyle Silivri’de tutuluyor. Deniz Yıldırım’ın “Tayyip’in Voleleri” kitabı, primitif akümülasyonun 10 yıllık tarihidir.

Yine Serdari‘ye dönelim:

“Serdari halimiz böyle n’olacak/ Kısa çöp uzundan hakkın alacak/ Memurlar yıkılıp viran olacak/ Akıbet dağılır ilimiz bizim”

Okuyun. Mutlaka okuyun.

Halil NEBİLER - 25 Mayıs 2011 - Aydınlık

Son Yazılar