Engin Alan – İsmail Özay

Tarih: 18 Mart 2004. Yer: Gelibolu, Çanakkale Şehitlerini Anma  Töreni. Korgeneral Engin Alan saatine sinirli sinirli baktı. Tören saati gelmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan hala ortada yoktu. Biraz daha beklese mi idi? 5 dakika daha. Hadi bekleyelim. Peki. Yok. Haber de  yok. Alan Paşa, Başbakan’ın aranmasını ve bilgi alınmasını istedi. Başbakan’dan haber yoktu. Biz bize olsak yine sorun olmazdı ama yabancı misyon vardı, kordiplomatik midir nedir, hepsi oradaydı. Skandal bir durum olacaktı daha da gecikirse. Paşa ” Başlayın” dedi. Başbakan birkaç dakika sonra apar topar geldi.


Zevatın bir bölümü ve Paşa
ayağa kalkmayanlar arasındaydı. Alan Paşa, bu olaydan birkaç yıl sonra Balyoz davasından tutuklanıp hapse konuldu.

Orada yatıyor hala.

14 Yıl önce…

Tarih: 18 Mart 1990. Yer: Gelibolu, Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni. Bütün zevat hazır. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tören alanına geldi, zevatın elini sıkıp yerine oturdu. Geldiği sırada herkes ayağa kalkarken, ayağa kalkmayan bir kişi, SHP’li Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay’dı. Yanındaki Mustafa Özyürek ve Divan, Cumhurbaşkanı’na ima yoluyla hakaretten yargılanıp beraat ettiler.

Bu olaylar üzerine, kadim dostum İsmail Özay’la konuştuk dün. Neden ayağa kalkmadığını sordum. “Siyaseten” dedi. Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasını kabul edemediği için kalkmamıştı. Başbakan veya Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkmak gerektiğine dair herhangi bir yasa maddesi ve bunun cezai yaptırımı olup olmadığını sordum. Yoktu. Cumhurbaşkanı’na saygı gösterilmesi gerektiği Devlet Memurları Yasası’nda vardı ama yasal yaptırımı bulunmuyordu.

Özay, Alan Paşa’nın ayağa kalkmadığı tören sırasında yine Çanakkale Belediye Başkanı’ydı ve olayı çok iyi biliyordu. Anlattı:

“Paşa, yapabileceği başka bir şey olmadığı için töreni başlattı. Üstelik 15 dakika geç başlattı. Erdoğan geldiğinde ayağa kalkmaması o günlerde hiç de gündeme gelmedi. Skandal diye kabul edilmedi.Kaldı ki tek kalkmayan o değildir. Kordiplomatikten de kalkmayanlar vardır. Kaldı ki kalksa ne olacak, kalkmasa ne olacak? Yasal bir zorunluluğu yok. Demek ki Erdoğan bunu kişiselleştirip çetele tutmuş, deftere yazmış.”

İsmail Özay olayı, bize ortalama bir demokrasinin yaşandığı Türkiye’de, aynı eylemin hiçbir cezai sonuç doğurmadığını gösteren bir örnektir. Yasal duruma karşın açılan hakaret davası da hukuk duvarına çarpıp geri dönmüştür. Cumhuriyet hukuku, Özay’ı Cumhurbaşkanı’na karşı koruyabilmiştir.

Başbakan diyor ki: “Ülkenin başbakanının katıldığı törende o korgeneral ayağa kalkmadı Bedelini de ödedi. Gereği yapıldı, gideceği yeri buldu.”

Nereye gitti Engin Alan?

Hapishaneye.

Peki İsmail Özay o olaydan sonra nereye gitti dersiniz?

22. Dönem Çanakkale Milletvekili olarak TBMM’ye.

Halil NEBİLER - 20 Mayıs 2011 - Aydınlık

Son Yazılar