aydinlik-pkk-kurdordusu

ABD'nin "Kürt Ordusu" Planı (1)

Türkiye'yi bekleyen tehlike konusunda bir uyarı da Aydınlık Gazetesi'nden geldi; Amerika’nın planı, Türkiye sınırları içinde bir "Kürt ordusu" kurmak!..

Aydınlık gazetesi, hükümetin de içinde bulunduğu planın seçimden sonra uygulanacağını, ama hazırlıkların şimdiden başladığını duyurdu.

Bülent Arınç 14 Mayıs-Diyarbakır: “Sorunların varlığını bilmenin ötesinde bu sorunların çözümü için yaptıklarımızın 10 mislini yapacağız.''


“Habur’dan 10 misli daha büyük açılım ne olabilir?” sorusunun yanıtını Aydınlık gazetesi verdi.

Amerika’da hazırlanan ve AKP’nin de kabul ettiği plana göre, Türkiye sınırları içinde bir "Kürt ordusu" kurulacak. Irak’taki peşmerge ordusu örnek alınacak.

İki aşamalı plana göre, önce zabıtalara silah kullanma yetkisi verilecek ve zabıta sayısı arttırılacak. Ardından da, özel güvenlik şirketleri devreye sokulacak. Bu silahlı güçler bir süre sonra tek çatı altında toplanacak.

Bu plan, Demokratik Toplum Kongresi’nin 2010 yılı sonunda hazırladığı Taslakta da, “öz savunma güçleri” adıyla yer alıyor.

Peki, süreç nasıl işledi? Önce Türk Ordusu'nu hedef alan tertiplerle kamuoyu oluşturuldu.

Sonrasında gelen “Paralı askerlik” ve “askerlik süresini kısaltma” gibi vaatlerle, kampanya pekiştirildi.

Koruculuk sisteminde de büyük değişimler yaşandı. Bölgede dengelerin değişmesiyle, şimdiye kadar PKK’ya karşı savaşan korucu aşiretleri taraf değiştirdi. Meman aşireti, BDP’ye katıldı.

Aydınlık Gazetesi'nin haberine göre; böylece, 12 Haziran seçimlerinin ardından hayata geçirilecek planın temelleri atılmış oldu.

Ulusal Kanal - 18 Mayıs 2011

Daha Fazla Bilgilenmek İçin Sonraki Yazıyı Okuyunuz Tıklayınız
ABD'nin Kürt Ordusu Planı (2)

Son Yazılar