uc_fidanÜç Devrimci İdamlarının 39. Yıldönümünde Anılıyor

68 kuşağının devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan idamlarının 39. yıldönümünde, yurt çapında düzenlenen törenlerle anılıyor.

Üç devrimci, 39 yıl önce bugün sabaha karşı Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde öldürüldü. İdam kararını durdurmak için eylem yapan arkadaşları Mahir Çayan ve 9 arkadaşı ise 30 Mart 1972’de Kızıldere’de katledildi.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kurucusu Deniz Gezmiş ve arkadaşları, 9 Ekim 1971’de başkanlığını Ali Elverdi’nin yaptığı, iddia makamında Baki Tuğ’un bulunduğu askeri mahkemece TCK’nin 1461. maddesi gereğince, “Anayasayı değiştirmeye, Meclis’i yıkmaya teşebbüs” ettikleri gerekçesiyle idama mahkûm edildi.

İdam cezaları onaylanmak için parlamentoya geldiğinde, İsmet İnönü ve Bülent Ecevit aleyhte oy kullanırlarken Süleyman Demirel lehte oy kullandı. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay da idamı onayladı. Aydınlar, demokratlar, infazlarını engellemek için kampanyalar yürüttü ama karardan dönülmedi.

Yurtta anma etkinlikleri

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm!” son sözleriyle darağacında can veren devrimci önderler, bugün yurtta düzenlenen birçok etkinlikle anılacak. 68’liler Birliği Vakfı, bugün saat 11.30’da ABD 6. Filosu askerlerinin denize döküldüğü İstanbul Dolmabahçe’de deniz’ler için tören düzenleyecek.

Denize karanfillerin atılacağı etkinlikte, Deniz’lerin anısına konuşmalar yapılacak. Ayışığı Sanat Merkezi de üç fidan için Kadıköy’de bir miting düzenleyecek. Tepe Nautilus’ta bugün saat 14.00’te bir araya gelecek grup, saat 15.00’te “Halkın Denizi, Denizleşen halkla” sloganıyla mitinge başlayacak. Üç Fidan Ankara’da da mezarları başında anılacak.

Mersin 68’liler Derneği’nin etkinliği ise bugün saat 11.00’de 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’ndaki anma töreni ile başlayacak. Akdeniz Belediyesi önünden, Taş Bina’ya yürüyecek olan dernek üyeleri, 7 ve 8 Mayıs’ta da paneller, forumlar, dinletiler düzenleyecek.

Cumhuriyet - 06 Mayıs 2011

http://www.turkcelil.com/

***********************************

deniz_ve_arkadaslari_39yilonce

Deniz ve Arkadaşları Anıldı

Bundan 39 yıl önce 6 Mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Dolmabahçe'de anıldı. Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde toplanan grup, 'Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye', 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi', 'Denizler ölmedi kavgamız sürüyor', 'Kahrolsun AKP diktatörlüğü' sloganları eşliğinde Dolmabahçe sahiline yürüdü.

CHP eski milletvekili ve sinema oyuncusu Berhan Şimşek'in de katıldığı anmada 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan bir basın açıklaması yaptı. Targan yaptığı açıklamada; "Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 6 mayıs 1972'de Ankara Merkez Cezaevi'nde idam edilmişlerdir. Her aşamalarında davalarını izleyen savunana ve son anında da sehpada son tanık olarak yanlarında bulunan Halit Çelenk ağabeyimizi de dün kaybettik. Bugün Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz. Hem Halit ağabeyimiz hem de Denizler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya davet ediyoruz. O günleri yaşayanlar anımsayacaktır. Bu mekanı seçmemizin de tarihsel bir önemi vardır. Çünkü 6'ncı filo emperyalizminin erlerini genç arkadaşlarımız buradan denize dökmüşlerdir. Bu mekanı anlamlı kılan, o tarihsel olaylar bugün de bütün çıplaklığı ile yaşanıyor.

"AMERİKAN EMPERYALİZMİ SADECE TÜRKİYE'DE DEĞİL"


Amerikan emperyalizmi sadece Türkiye'de değil, bütün bölgede terör estiriyor. Kuzey Afrika'dan tutun komşumuz Suriye'ye kadar bu saldırı halkası, gelmiş sınırlarımıza dayanmış bulunuyor. İşte Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan onlara karşı daha o günlerde mücadele bayrağını açmış bu uğurda şehit olmuşlardır. Ve yapılan doğru değildi. Onlara idam hükmünü veren Ali Elverdi, boğazı düğümlenerek geberdi. Ama Denizlerin bıraktığı bayrak halen yürüyor. Onların ideolojik ve siyasal mücadelesi bugün de sürmek zorundadır. Çünkü 60'lı yıllardan daha karanlık, daha koyu bir zulmü yaşamaktadır. Bu bakımdan burada sadece anma değil, bir de mesaj vermek istiyorum.

"AKP BİR AMERİKAN PROJESİDİR"


Türkiye eskiden amerikanın dolaylı olarak baskısı altındaydı. Şimdi de Amerika emperyalizmi iktidar olmuş durumdadır. AKP bir Amerikan projesidir. Bunu 12 haziran seçimlerinde geldikleri yere , tarihin karanlıklarına gömmek hepimize bir borçtur" diye konuştu.

Grup açıklamanın ardından Dolmabahçe'den ayrıldı.

Odatv - 06 Mayıs 2011

***************************

ucfidan_deniz_yusuf_huseyin

Üç Fidan Anıldı

6 Mayıs 1972... 39 yıl önce bugün sabaha karşı üç genç yurtsever devrimci idam edildi. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamları, tarihe kara bir leke olarak geçti. Bugün yurdun dört bir yanında yapılan etkinliklerde Bağımsızlık vurgusu ve vatanseverlik öne çıktı.

"Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü", "NATO'ya Hayır", "6. Filo'yu protesto eylemleri"... Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan... Tam Bağımsız bir Türkiye için mücadele eden 3 genç, 39 yıl önce, 6 Mayıs 1972'de idam edildiler.

68'liler Birliği Vakfı üyeleri ve Cumhuriyet Güçbirliği bileşenleri 6. Filo askerlerinin denize döküldüğü Dolmabahçe'deydiler.

12 haziran seçimlerinin dönüm noktası olduğunu vurgulayan 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, güçbirliği çağırısı yaptı.

Berhan Şimşek de Dolmabahçe'deydi.

Türkiye Gençlik Birliği, mücadele bayrağını devraldıkları Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ı idam edilişlerinin 39'uncu yılında yalnız bırakmadı. Gençlerin, Ankara Sakarya Caddesi’nde başlattıkları anma etkinleri, devrim şehitlerinin mezarları başında sonlandı.

Cumhuriyet Güçbirliği Ankara 1'inci Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Avukat Ceyhan Mumcu da gençlerin yanındaydı.

TGB, Sakarya Caddesi’ndeki etkinliklerin ardından, Karşıyaka Mezarlığı’na giderek üç fidanın mezarlarını ziyaret etti.

Gençler, bugün toprağa verilen Deniz Gezmiş’lerin Avukatı Halit Çelenk’le birlikte Mahir Çayan’ın mezarlarını da ziyaret etti.

Bursa'da ise Nilüfer Belediyesi tarafından heykeltıraş Eşber Karayalçın'a yaptırılan ÜÇ FİDAN ANITI yine anma törenlerinin merkeziydi.

Konser ve sinema gösterimleri ile, Deniz'lerin idam edildiği saate kadar gece boyu sürmesi planlanan anma etkinlikleri hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi.

Bursa'daki anma törenine Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş, 68'liler Birliği Vakfı yöneticisi ve Bursa Şube Başkanı Betül Kuyucu, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem ve eski THKO yöneticilerinden Hacı Tonak katıldı.

Ulusal Kanal - 06 Mayıs 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar