"Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı ABD'nin operasyonu yapılıyor."

"Bir hukukçu olarak söylüyorum bu dava 30-40 yıl sürer. Ancak AKP hükümeti giderse de hemen biter"

Tahliye edilen Nusret SENEM SÖZCÜ’ye konuştu:
Bu dava 30-40 yıl sürer. Ancak AKP hükümeti giderse de hemen biter!

Birinici Ergenekon Davası Kapsamında 3 yıl 1 ay tutuklu kalan ve geçtiğimiz günlerde tahliye olan İşçi Partisi Önceki Dönem Genel Sekreteri Nusret Senem'in Sözcü Gazetesine verdiği röpörtajı dikkatinize sunuyoruz.


Avukat Nusret Senem, "Bir hukukçu olarak söylüyorum bu dava 30-40 yıl sürer. Ancak AKP hükümeti giderse de hemen biter" dedi.

İşçi Partisi eski Genel Sekreteri Avukat Nusret Senem, Ergenekon'dan tutuklandı. 37 ay Silivri Cezaevi'nde yattıktan sonra 3 gün önce tahliye edildi. Senem, "Ben, tahliye talebinde bulunmadım. Salıverilmem benim için de sürpriz oldu" dedi. Senem, SÖZCÜ' ye şunları söyledi:

Bu dava bitmez
Hukuk açısından bakarsanız bu dava 30-40 yıl sürer. Bize göre bu bir siyasi davadır. O yüzden bu davanın ancak siyasetle biteceğini düşünüyoruz. AKP hükümeti gittiği gün, bu davanın hemen biteceğini de biliyoruz.

5 yıl içinde hüküm giyilmemesi halinde tutuklu kişinin tahliye edilmesi gerektiği ortadır. Ancak, Yargıtay bunu 10 yıl olarak açıkladı. Yani, şu anda cezaevinde tutukluluk süresi yaklaşık 4 yıla yaklaşanlar bu durumda 6 yıl daha yatacakları anlamı çıkıyor. Bu, büyük bir haksızlıktır.

Ben 37 ay cezaevinde kaldım. Cezaevinden çıkacağıma dair hiç umudum yoktu. O yüzden tahliye taleplerinde de bulunmuyordum. Tahliyem benim için sürpriz oldu. Niye girdik, niye çıktık? Girdiğim günle çıktığım gün arasında bir fark olmadı.

ABD operasyonu
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı ABD'nin operasyonu yapılıyor. Operasyonun bir parçası olarak içeriye alındım. O operasyonun belli bir noktasında da tahliye olduk. Millet bu olayı anladığı zaman bu iş çözülür.

Silivri'de yatanların umutsuz olduğunu söyleyemeyiz. Oradaki insanlar, çok bilinçli bir şekilde, niçin tutuklu olduğunu biliyor ve ayakta duruyor. Ben, tahliye edildim. Silivri'de korku duvarı kuruldu. O korku duvarı yıkılmadan Türkiye kurtulamaz.

Nusret SENEM - 26 Nisan 2011 - Sözcü

Son Yazılar