Liseliler

Emekli Tuğramiral Türker Ertürk, YGS’deki şifreli hırsızlığın harp okullarını hedef aldığını söylemiş. Ertürk, harp okullarının da ÖSYM sınav sonuçlarına göre öğrenci aldığını anımsatmış.


Demiş ki;

“Bu şifre olayının arkasındaki esas nedenin bu okulları ele geçirmek olduğuna kesin olarak inanıyorum. Kara Harp Okulu için tehlike daha yakın, çünkü onlar ilk sınav neticelerine göre öğrenci alıyorlar. Bu nedenle eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordusu olarak kalmak istiyorsak Genelkurmay Başkanlığı bu konuda derhal önlem almalı”


Büyük ihtmalle doğrudur. Ama bu kadar değildir. YGS’yi kazanan öğrenciler hangi okullara gidecekler? Hukuk fakültelerine gidecekler, mühendislik fakültelerine gidecekler. Mezun olduklarında da kaymakamlık, valilik, yargıçlık, savcılık, bürokratlık yapacaklar. Hangi mesleğe girerlerse girsinler, ne yapacakları önemli.

YGS’deki bu işlerin dönmesinin can alıcı noktası burası. Beş yıl sonra yüzlerce yeni kaymakam, savcı, hakim, doktor atanacak demektir.

Kim bilir bir savcı olacaktır mezun olan çocuk. Doğan Öz gibi mi? Kim gibi yönetecektir bürokrasiyi? Temizel gibi mi Borazan gibi mi? Doktor olduğunda kadın hastaya bakmayacak mıdır? Kimin valisi olacaktır?

Ne demişti AKP’li bakan? Benim üzerimde cemaatin emeği var. Emek budur işte. Binlerce çocuğu fetokulliyle bir yerlere sokup minnettar bırakmak, sonra kullanmak. Peki, geride kalan bir milyon 700 bin liseli ne olacak?

Bir milyon 700 bin liseli kızacak. Haklı olarak çok kızacak. Meydanlara çıkacak, gösteriler yapacak, sloganlar atacak. Yap deseniz de yapacak bunları yapma deseniz de. Ne emniyet müdürünün, ne valinin okul müdürlerine tehditleri sökecek, ne de belediye başkanlarının.

Gençlik bir ırmaktır. Deli bir ırmak. Akacaktır o.

Kimse durduramayacak.

Hasan Hüseyin Korkmazgil,

“Ben yağmur yağsın demiyorum

Ama dışarıda yağmur yağıyor

Ben işçiler grev yapsın demiyorum

Ama işçiler grev yapıyor”

der bir şiirinde.

Sadece haber veriyorum.

Hele bir sınav sonuçları açıklansın, görün siz o gençliği.

Bu kez Atilla İlhan’la bitirelim:

“Şarabın gazabından kork

Çünkü fena kırmızıdır.”

Tehdit etmeyin. Gençleri dikkate alın.

Halil NEBİLER - 15 Nisan 2011 - Aydınlık

Son Yazılar