Muavenat böyle vuruldu

2 Ekim 1992'de Akdeniz ve Ege’de yapılan NATO deniz tatbikatında meydana gelen bir olay Türk Deniz Tarihi'nde acı bir olay olarak yerini aldı.

Display Determination 92 isimli tatbikatta gece yarısı Amerikan uçak gemisi Saratoga, attığı 2 füzeyle Türk Muavenet firkateynini vurdu. Füzelerden biri kaptan köşküne, diğeri savaş harekat merkezine isabet etti.

Komutanın da aralarında olduğu 5 bahriyeli şehit oldu, 18'i ise yaralandı.


İŞTE KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ

Komutan Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör,

Teğmen Alper Tunga Akan,

Astsubay Serkan Haktepe,

Telefoncu ikmal çavuş Mustafa Kılınç,

Topçu er Recep Akan.

Gerçek silahların kullanılmaması gereken tatbikatta meydana gelen bu olay Türk Deniz Kuvvetleri'nin en değerle gemilerinden birinin hizmet dışı kalmasına neden oldu. Olayın en tatsız yanlarından biri de füzelerden birinin Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden ve bayrağını taşıyan köprüye isabet etmesi oldu.

5 bahriyeliyi şehit eden ve firkateyni kullanılmaz hale getiren füzeler ise sıradan silahlar değildi. Sea Sparrow tipindeki füzelerin kazara ateşlenmesi neredeyse imkansızdı. Atılması için birkaç aşama ve en az 2 komutan onayı gerekiyordu. Füzelerin nasıl ateşlendiği tam olarak asla kamuoyuna açıklanmadı. Hatta bu olayın yanlışlıkla meydana geldiği bile savunulamadı.

Teselli olarak Türk Deniz Kuvvetleri'ne 8 ABD firkateyni hibe edildi. Ancak Knox sınıfı bu gemiler uçak gemilerinin eskortu olarak dizayn edildiği için Türk karasularında hizmet etmeye elverişli değildi. Zaten kısa bir süre sonra jilet oldular.

Olayı başından beri en iyi takip eden gazetecilerden biri olan ve bir de belgesel hazırlayan Tuncer Bahçıvan, bugünkü köşesinde şehit ve gazi yakınlarının yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Olaydan sonra devlet şehit ve gazileri yalnız bıraktı. Gaziler Amerikan Ordusuyla karşı karşıya kaldı. Gazilerin açtıkları dava 7 yıl sürdü. Amerikan mahkemesi olayın askeri bir olay değil ‘siyasi bir olay’ olduğuna, dolayısıyla bu davaya bakamayacağına karar verdi. Böylece gemimizi “siyaseten vurulduğu” Amerikan mahkemesi tarafından da ifşa edilmiş oldu..."

02.10.2009

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12607191.asp?gid=229

Son Yazılar