haluk_akterSon 5 ayda 6 MİT elemanı öldürüldü

Eski MİT görevlisi, Bodrum Yalıkavak'ta evinin banyosunda başından 3 kurşunla vurulmuş halde bulundu.

Birinci MİT raporunun kilit isimlerinden, emekli MİT mensubu Haluk Akter öldürüldü.(01 Nisan 2011) Yapılan otopside başında üç kurşun deliği bulunduğu ortaya çıktı. Akter’in MİT’ten yakın arkadaşı olan Ferdi Tamer de 1990 yılında İstanbul’da öldürülmüştü. Son 5 ayda 6 MİT’çi öldürüldü.


Emekli olduktan sonra bir süre Söz Gazetesi ve Nokta Dergisinde gazetecilik yapan Akter, Bodrum Yalıkavak beldesine yalnız yaşıyordu.

Haluk Akter’in 1977-1990 yılları arasında görev yaptığını belirten eski eşi Seyhun Güleç, sözlerine şöyle devam etti:

"Cizre’de önemli görevlerde bulunmuştu. Böyle bir ölümü hak etmedi. Katiller, gözlerinin içine bakamadığı için kalleşçe ensesinden vurup, öldürdü. Bu olayı, kadın veya borç gibi bir nedene bağlamak doğru değil. Olay, detaylı şekilde araştırılmalı”

ÜNLÜ MİT RAPORU NEYDİ

1987 yılında ortaya çıkan MİT raporu, ‘’Polis-mafya-siyaset’’ ilişkilerini gündeme getirmişti. MİT Arşiv-Sorgu Müdürü Ferdi Tamer ile MİT mensubu Haluk Akter’in de, o dönem raporla ilgili telefon konuşmaları medyada yer almış, Başbakanlık Teftiş Kurulu da geniş kapsamlı bir soruşturma başlatmıştı.

Daha sonra raporu yazan MİT görevlisi Mehmet Eymür’ün yanı sıra, Hiram Abas ve Korkut Eken de görevden uzaklaştırılmış, rapora katkı verdiği öne sürülen Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek de Türkiye’de kaçakçılık olaylarının en az görüldüğü il olan Eskişehir’e tayin edilmişti. Ferdi Tamer ise MİT’ten emekli olduktan sonra İstanbul Üsküdar’da önce bir manav ardından da tüpgaz bayii açmış,18 Aralık 1990 günü de dükkânında uğradığı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Odatv - 01 Nisan 2011

**************************

Eski MİT’çi 3 kurşunla öldürüldü

63 yaşındaki Tahsin Haluk Akter, yıllarca MİT'te görev yaptıktan sonra Bodrum Yalıkavak'ta yaşamaya başladı.

Evinin banyosunda başından üç kurşunla vurulan Akter, küvette ölü bulundu.

Tahsin Akter'in evinin yakınındaki marketin güvenlik kamerasına ise çarpıcı bir görüntü takılmıştı. Olaydan bir gün önce eski MİT çalışanı Akter'in yanında iki kadın ve sahibi olduğu güvenlik şirketindeki ortağı A. ile birlikte eve geldiği kameralara yansımıştı.

Jandarma Akter'in katillerini ararken eski MİT görevlisi dün gözyaşları içinde toprağa verildi. İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından cenaze Bodrum'a getirildi ve Gümbet'te tören düzenlendi.

Cenazeye Akter’in 8 yıl önce boşandığı eşi Seyhun Güleç, İngiltere’de yaşayan kızı Aysim Akter, yakınları ve komşuları katıldı.

Eski eş Seyhun Güleç, Akter'in 1977- 1990 yılları arasında MİT mensubu olarak görev yaptığını ve malulen emekli olduğunu belirterek "Cizre’de önemli görevlerde bulunmuştu. Böyle bir ölümü haketmedi. Katiller, gözlerinin içine bakamadığı için kalleşçe ensesinden vurup, öldürdü. Bu olayı, kadın veya borç gibi bir nedene bağlamak doğru değil. Olay, detaylı şekilde araştırılmalı" dedi.

Egedesonsöz - 01 Nisan 2011

Son Yazılar