Leş Kargaları da Var, Lağım Fareleri de…

Google sıralamasında karşıma ilk çıkan linke tıkladım. “Lağım fareleri”yle ilgili verilen bilgileri, midenizi bulandırma pahasına kısaca aktarıyorum:


“Rattus norvegicus” olarak da bilinir. Lağım faresi küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karın bölgesi gri beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar. Erginlerin dışkıları iki ucu küt kapsül şeklinde ve 20 mm kadar uzunlukta olabilir. 2-5 ayda ergin hale gelir, bir yıl yaşarlar.”

“Sıçan ve fareler genellikle sevilmez ve kimse bu zararlıları ev veya işyerinde görmek istemez. Kemirgenler dış alanda her türlü ortamda yaşar ve iç alanlara herhangi bir zamanda girebilirler ancak bu durum daha çok sonbaharda gerçekleşir. Bunun sebebi havaların soğuması değil, kemirgenlerin dış alandaki besin kaynaklarının tükenmesi ve yeni kaynak arayışlarıdır. Sıçanlar mükemmel tırmanıcılardır ve çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yapabilmektedirler.”

“Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolarını kemirdiği için de sık sık yangınlara sebep olurlar.”

Bunlar da Ekşi Sözlük’te “Lağım fareleri”yle ilgili yazılanlardan küçük bir seçki:

“Amerika’daki obez sorununa uyduklarından mıdır bilinmez, Amerika’daki versiyonları Türkiye’deki akranlarının 2-3 katıdır.”

“Tırmanan ve yaklaşık 1.5 metre zıplayabilen hayvan çeşidi.”

“Kedi büyüklüğünde ve oldukça şişman olanını gördüğüm hayvan cinsi. Havasız kalsa da boğulmuyor, şişleniyor ve kolayca ölmüyor.”

“Bir kediyi kovaladığını gördüğüm fare türü.”

“Bazıları hayvan gibidir.”

Tüm bu mide bulandırıcı alıntı bilgi ve yorumları, Ruşen Çakır’ın 16 Şubat’ta Vatan gazetesinde yayımlanan yazısında, ‘Nitekim Odatv baskınından sonra ‘geç bile kalındı’, ‘sonra da şunları alın’ diye sevinç çığlığı atanları da gördük. Bu "leş kargaları’nın içinde yolları bir ara Odatv ile kesişmiş olanların da bulunması kafaları daha da karıştırıyor” demesi üzerine aktardım.

Bana göre bu mahlukat, tek değil, değişik cinslerden oluşuyor.

Aralarında leş kargaları da var, lağım fareleri de…

Suratlarına iyice bakın, bana hak vereceksiniz.

Tunca ARSLAN - 18 Şubat 2011 - Odatv

Son Yazılar