Odatv Baskınının İçyüzü

Hürriyet Gazetesi Yazarı Soner Yalçın'in sahibi olduğu Odatv internet sitesine dün sabah 06.00'da Ergenekon baskını yapıldı.

Operasyonun, "Ergenekon üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlamasıyla" yapıldığı belirtildi.

Operasyon talimatını Ergenekon savcısı Zekeriya Öz verdi.


Polis, sitenin sahibi Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun evi ile Odatv binasında arama yaptı. Saatlerce süren aramalarda çeşitli belgelere el kondu.

ODATV YÖNETİCİLERİ İÇİN GÖZALTI KARARI

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Yalçın, Pehlivan ve Terkoğlu ile Ayhan Bozkurt'un gözaltına alınmasına karar verdi.

Operasyonun, sitede yayınlanan "Ergenekon aramalarıyla ilgili" görüntüler nedeniyle yapıldığı öne sürülüyor. Sitenin son manşeti "Ergenekon'un seyrini değiştirecek arama görüntüleri"ydi.

YALÇIN WIKILEAKS'İN KİTABINI YAZACAKTI

Ancak baskının perde arkasında bambaşka bir neden olduğu var.

Gazeteci-Yazar Soner Yalçın, dünyada büyük yankı uyandıran WikiLeaks belgelerinin Türkiye ile ilgili bölümlerinin tamamına ulaşmıştı.

Belgelerin tümünü tercüme ettiren Soner Yalçın ve arkadaşları, bunu 2011 Mart ayında kitap haline getirmeyi planlıyordu.

BELGELER BOMBA GİBİ PATLAYACAK DİYORDU


Soner Yalçın, bu kapsamda, gazetemiz yazarı Emin Çölaşan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Bekir Coşkun'un da aralarında bulunduğu bazı isimlerden, kitapta yer vermek üzere yazı istedi.

Kitap hazırlıklarını büyük bir gizlilik içinde tamamlayan Odatv ekibinin, "Belgeler bomba gibi patlayacak, büyük yankı uyandıracak. Bir an önce kitabı yayımlamak istiyoruz" dedikleri öğrenildi.

"TELEFONLARI DA MI DİNLENİYOR" SORUSU


Yalçın'ın, bu aşamada bazı yazarlardan kitapla ilgili yazı istemesinden bir gün sonra gözaltına alınması "Telefonları da dinleniyor muydu?" sorusunu akla getirdi.

Odatv'nin bir yazarı, "WikiLeaks Türkiye belgelerinin dışında bazı CHP milletvekilleri tarafından Odatv'ye verilen bazı belgeler de var" diyerek SÖZCÜ'ye şu açıklamalarda bulundu:

ODATV'DE ERGENEKON BELGELERİ YAYINLANDI

"Odatv, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarında, ele geçirilen mühimmatla ilgili bazı belgeler de yayımlanmıştı. Son olarak, isim vermeden polislerin açıklamaları yer aldı. Bunlar, Odatv'nin hedef olmasında etkili oldu" dedi.

Sitede son olarak Ergenekon'la ilgili çarpıcı bir haber yayınlanmıştı.

Sitede, Nihat Genç ve Gürbüz Evren'in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar bulunuyor.

WIKILEAKS KİTABININ BASILMASI ZOR GİBİ

Muhalif tutumuyla bilinen Odatv internet sitesinin yöneticilerinin, 2011 Mart ayında hazırlamayı planladıkları Türkiye WikiLeaks'i ile ilgili kitabı çıkarmadan gözaltına alınmaları ve bütün belgelere de polis tarafından el konulması, kitabın yayımlanmasını da çıkmaza soktu.

Operasyon sırasında el konulan tüm belgeler ancak iddianame hazırlandıktan sonra Odatv yöneticilerine verilebilir.

Ancak, bazı belgelere kısıtlama da getirilebiliyor.

Saygı ÖZTÜRK - 15 Şubat 2011 - Odatv

Son Yazılar