turkiye hirsizlar2

Bayram günü dolar öptü!

Dolar kuru bayramın ilk günü Türk Lirası karşısında 8.50'yi dürttü, bizi öptü.

Böylesine rezalet yönetilen bir ekonomi için gayet normal bir görüntü…

İşin kötüsü ekonomi yönetimi de ne yapacağını bilmiyor. Sizin, benim gibi oturmuş seyrediyor. Düşsün diye bekliyor. Ekonomiyi getirdikleri yer kapasitelerini, bilgi düzeylerini hayli aşıyor!

★★★

Kurallar dünyanın her yerinde aynıdır. Para basmanın tadını kaçırırsan enflasyon fırlar… Bu durum Türkiye için de Amerika için de geçerlidir.

Zira kimi ekonomiler bunu kaldırabilir... Kimileri kırılabilir... Amerika'da yıllık enflasyon yüzde 4.2'ye çıkınca piyasalar panikledi… İşin aslında bu durum Amerika'nın hoşuna gitti.

★★★

Amerika'da faizlerin yükselmesinin anlamı dünyaya dağılan paranın en güvenilir yere, kendi ekonomisine doğru yönelten işaret fişeğinin atılması…

Nitekim para gelişen ülkeler dediğimiz bizim de içerisinde bulunduğumuz nispeten zayıf ve istikrarsız ülkelerden çıkar. Artık ön planda olan gelir değil güvendir…

Bu durum başta Türkiye olmak üzere gelişen ülkeler için parasal kuraklık demektir.

★★★

Hukuk reformu, demokrasi reformu yapılacak denildi. Hukukun üstünlüğü ve yasalara saygının geçerli olmadığı, adaletin arandığı ülkelere para gelmediğini biri mi söyledi?

Hiçbir şey yapılmadığı gibi hukuk ve özgürlükler daha da geri gitti. Görünmez hale geldi. Türk Lirası değer kaybetmesin de ne yapsın?

★★★

İşin fena tarafı resmi faizler şu anda yüzde 19'da… Dünya ekonomileri halen “sıfır” hatta “negatif faiz” verirken, bize istenen tefeci faizinin nedeni olmayan güven!

Tahvil faizleri yükseldiğinde kamu ve özel sektör borçlanmamız hem zorlaşır hem de maliyeti artar. Faizlerimiz zaten çok yüksek… Öyle dünya lideriyiz demekle olmuyor, adamlar üç kuruş borç verirken bile burnundan getiriyor.

★★★

Ekonominin durumunu tanımla derseniz, devrilen ağacı birkaç kalasla destekleyip bir süre idare edersin ya… Hah işte bizim ekonominin durumu da o kalasların dayandığı yere kadar…

Sonrasında bir fırtına kopar… Rüzgar Amerika'dan eser, Ortadoğu'dan eser fark etmez… O an ekonomi yerinden oynar…

★★★

Türkiye'nin uyguladığı mevcut dış politika ile ekonominin bu süreçten hasar almadan çıkması pek mümkün görünmüyor. Siyasal İslam stratejileri ile yol burada bitiyor!

Kalıbımı basarım dönüp, dolaşıp, “biz bu doları milletle birlikte düşüreceğiz” diyeceklerine… Sahi her sorunu millet çözecekse, ne gerek var size?

Murat MURATOĞLU - 14 Mayıs 2021

Son Yazılar