hesap sormuyor225

Aşırı iyimserliği sorgulamanın tam zamanıdır!

"Bu seçimin iptal edileceğini defalarca yazdım.

Pek çok insan da kızdı bana. "Neye dayanarak iptal edecekler" diye sorular da sordular. Belki bir Sosyal Bilimci, Tarihçi olmam dolayısıyla aslında bu sorunun yanıtı bende vardı. Dünyada hiç bir totaliter, hiç bir muktedir yasa ile iş yapmaz. Onun varlık sebebi zaten hukuk tanımamazlıktır. Dünyaya bakın. Asya'ya, Avrupa'ya, Afrika'ya, Amerika'ya bütün diktatörler, muktedirdirler. Seçimle gelmiş ama seçimle gitmemişlerdir. Aksi hiç yoktur. Kanun yoksa kanun yaparlar, kurum yoksa kurum oluştururlar. Seçim, sandık, temsili demokrasinin bütün araçları ancak kendileri kazandıklarında bir anlam taşır.

Bu aşırı iyimserliği sorgulamanın tam zamanıdır. Faşizmle hayatlarında yüzleşmemiş, hesaplaşmamış toplumlar ne yazık ki bu aşırı iyimserliğin tezahürlerini dışa vururlar. Sandıkla demokrasiyi kurtarabileceklerini düşünürler. Sosyal medyada şimdiden İstanbul'da 23 Haziran'da yapılacak seçimlerde görev isterler.

Oysa her şey bir oyundur. İlluze edilmiş toplum Ekrem İmamoğlu'nun olanca iyi niyetiyle faşizmi yenebileceğini düşünür. Oysa oyun kurucular her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüştürler. Bu sayfada günlerce bunu anlatmaya çalıştım. İslamo-Türk sentezci oligarşi Türkiye'de devletin bütün reflekslerini ele geçirmiş durumda. Şöyle ki 1-31 Mart seçimlerinin nirvanası İstanbul'du. İstanbul kaybedilirse her şey kaybedilirdi. Buna asla tahamülleri yoktu ve seçim akşamından itibaren senaryoyu uygulamaya koydular.

Önce Anadolu Ajansı devredeydi. Bugüne kadar her seçimdeki atraksiyon burada da yapıldı. Yalnız unuttukları bir şey vardı. İstanbul'da İl Başkanı ve Ekrem İmamoğlu ve 10 bin gönüllü ıslak imzalı tutanaklarla oyunu bozdu. Mecbur kaldılar sonucu kabullenmeye. Sonra bir bir diğer senaryolar devreye sokuldu. Kısıtlı seçmen, sahte seçmen, fetöcü (!) sandık kurulu başkanları. Bu arada süre bilerek uzatılıyordu. Bu arada YSK göstermelik olarak bir - iki ara karar açıkladı. Bununla muhalefetin yüreğine su serpiyorlardı. Amaç Ramazan'ın birinci gününe kadar süreyi uzatmaktı. Nitekim yaptılar. Seçim kanununa göre yeni bir seçim 60 günde yapılabilirdi. Okulların tatil olduğu, herkesin yaz tatili planı yaptığı Haziranın son haftası biçilmez kaftandı. Sonra taşeron PKK devreye girdi, daha sonra terörist başı Apo ile avukatları İmralı'da görüştüler. Amaç İstanbul'daki Kürt kökenli seçmenin oylarını devşirmekti.

Birbiri ardısıra yüreğimizi dağlayan şehit haberleri de geliyordu. Bunlardan bir tanesinin çenazesinde Ankara'nın burnunun dibinde CHP lideri linç ediliyordu. Hem de Ekrem İmamoğlu'nun Maltepe mitingiyle aynı saatte. Çubuk, PKK ile mücadelede bugüne kadar 75 şehit vermiş ve hepsinin cenazeleri Çubuk ilçe merkezinde kaldırılmıştı. İlk kez o gün, cenaze töreni ilçe merkezinden, şehidin köyüne alınmıştı. Nedenini kimse bilmiyordu. Ve o hain plan köyde devreye koyuldu. CHP Genel Başkanı ve maiyeti canını zor kurtarmış, Ankara'nın başucundaki yerden polis akrepi ile ayrılabilmişti Kılıçdaroğlu. Her şey adım adım uygulanıyordu. Türk-İslam sentezci oligarşinin beka kaygısı diye pelesenk ettiği dışlayıcı ve ötekileştirici paslı dil amacına ulaşıyordu.

Ben olacakları yine yazayım, siz bana yine kızın. 23 Haziran'daki seçimi asla bize vermezler. İsterseniz sandıklarla uyuyun. Seçimi alırlar. Zira muktedirin can suyu İstanbul'dur. Bütün havuz İstanbul'da. Bundan vazgeçmek demek iktidardan vazgeçmeleriyle eş anlamlıdır. 31 Mart'ta bal gibi kazanılmış bir seçimi iptal ettiler. Hiç bir meşru gerekçeye dayanmadan. Bizim insanlarımızdaki bu naifliği, iyi niyeti anlayamıyorum. Bakın size son olarak şunu anımsatayım. Emeklilikte yaşa takılanlar gündeme yeniden getirilecek. Dahası Ramazan Bayramında emekli ikramiyeleri var.

Şapkadan daha ne tavşanlar çıkaracaklar hep birlikte izleyip göreceğiz. Onun için Ramazan Bayramının hemen ertesine almak için uzattılar da uzattılar. Sonuç olarak, bir akademisyen olarak şu cümlemi tekrar edeyim. Dünyanın hiç bir ülkesinde muktedirler sandıkla gitmemişlerdir ve gitmezler."

Oktay GÖKDEMİR - 14 Mayıs 2019

Son Yazılar