milli merkez225

1 Mayıs Emeğin ve Emekçinin Bayramı Kutlu Olsun..

Tüm dünyada 1 Mayıs emekçilerin insanca şartlar altında çalışabilmek için verdikleri mücadele sonucu kazandıkları hakları kutladıkları gündür.

Demokrasileri gelişmemiş veya yerleşmemiş olan ülkelerde bu hakların kazanılması ve kısıtlanması inişli çıkışlı bir yol izler. Emekçilerin kendi haklarını koruyabilmek için sendikalaşma yoluyla örgütlenmesi ve güç haline gelmesi kazanılmış bir haktır. Son yıllarda siyasal iktidarın kültürel birikimi, sosyolojik anlayış ve saplantıları, emekçi hareket ve dayanışmasını, sosyal politika alanının öngördüğü çağdaş kurumlaşma ve yapılaşmaları tehlikeli bulduğu için çalışanların, içerisinde özgürce örgütlenerek hak mücadelesine girişecekleri sendikal hareketi soysuzlaştırılmış, emekçiler “cemaat” sosyoloji ve dayanışmasına yöneltilerek, kendilerini korumaları engellenmiş, çalışanların birden fazla sendikaya üye olmasını sağlayan anayasal düzenlemelerle sendikaların gücü kırılmış, sendikal hareket yozlaştırılmış ve giderek zayıflatılmıştır.

Yaşanmakta olan bütün olumsuz koşullara rağmen, çalarak değil, emeğiyle çalışarak ekmeklerini kazananların 1 Mayıs Bayramını kutlarız.

Haluk DURAL – 01 Mayıs 2018
Millî Merkez Genel Sekreteri

Son Yazılar