İsrail'in Derdi , OdaTV'yi Gerdi

Wikileaks belgeleri ile ilgili eğrisi doğrusu ile binlerce sayfa yazıldı, saatlerce konuşuldu. Herkesin bu belgelerle ilgili bir teorisi, bir değerlendirmesi mevcut.

Kimi diyor ki ABD’nin işi, kimi diyor ki AKP’ye yarıyor, kimi diyor ki İsrail’in işi, kimi diyor İsrail’i de ABD’yi de zor durumda bırakıyor…


Bu tezlerin her birini destekleyebilecek unsurlar Wikileaks belgeleri içinde mevcut. Neticede binlerce sayfadan bahsediyoruz. Herhangi bir yerinden tutup bu tezlerden herhangi birine zemin hazırlayabilir, inandırıcı argümanlar sunabilirsiniz.

Kaos da böyle bir şey zaten. Bütün referans noktalarının yıkıldığı , her türlü teorinin havada kaldığı bir belirsizlik bulutu.

Açık İstihbarat olarak , Wikileaks konjonktürünü kategorize ve basit denklemler üzerinden çözülemeyeceği kanatinde olduğumuzdan farklı teorilere kulak veren ama prim vermeyen bir yaklaşımın şart olduğunu, arşivin daha da açılmasını beklenmesi gerektiği düşünüyoruz.

Ne var ki, bütün bu tartışmalar arasında bir odak var ki, Wikileaks belgeleri konusunda ortaya konulan teorilerden bir tanesini boşa çıkarmak için canhıraş uğraşıyor.

OdaTV , bu sızmanın arkasında İsrail olabileceği yolundaki teze karşı savaş açmış durumda.

Wikileaks belgeleri ortaya çıktı çıkalı OdaTV, bu sızmanın arkasında İsrail’in olma ihtimaline karşı bir dizi haber yayınladı.

Wikileas Ardında İsrail Arayanlara İsrail Gazeteleri Ne Yanıt Verdi?

İsrail Belgelerden Neden Rahatsız Olmadı?


ilk akla gelenlerden.

OdaTV’nin İsrail Dışişlerini ve büyükelçiliğini hayli memnun ettiğini düşündüğümüz bu canhıraşlığı bugün de;

“Wikileaks’in Arkasında Yahudi Lobisi Var Diyenler Bu Yazıyı Okusun”

başlığı ile devam etti. Haluk Hepkon, Yahudi lobisinin ABD dış siyasetini yönlendirdiği tezinin, “Arap Gericiliğinin Can Simidi” olduğunu ve gerçeği ifade etmediğini savunarak giriş yapıyor yazıya. Yazının derinliğini zaten bu tespit baştan belirliyor.

Sorun aslında Wikileaks hakkındaki tezlerin doğruluğu veya yanlış değil.

Wikileaks’in arkasında İsrail olabilir ya da olmayabilir. İsrail’in Wikileaks’in ardında olması , bu belgelerdeki AKP karşıtı tonların etkisini de azaltabilir.

Bu tezlerden sadece biri iken, Oda TV’nin bu teze karşı geliştirdiği hassasiyet çok dikkat çekiyor.

Oda TV; neredeyse iki üç günde bir, Wikileaks arkasında İsrail’in olmadığına dair bir haber veya analiz yayınlıyor.

Oda TV belki farkında değil ama esas AKP muhalifliği ile İsrailseverliği aynı vücudda buluşturmak AKP’nin işine geliyor ve AKP’ye muhalefetin niteliğini düşürüyor.

Elbet Oda TV bu İsrailseverliğin ödülünü alacaktır.

Kimbilir belki bizim kulağımıza kadar “Oda TV satılacak” söylentileri ile bağlantılı bir hareketlenme ufuktadır.

Bu ülkede AKPseverliğin de, İsrailseverliğin de ödülü büyüktür.

Esas sorun ikisine de muhalif olduğunuz zaman başlar. Kanıtı,

Açık İstihbarat - 06 Aralık 2010
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar