duma suriye cigatcilarin kimyasal deposu225

'Rus askerler Duma'da kimyasal silah maddelerinin bulunduğu bir depo ortaya çıkardı'

Rus askerlerin Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Doğu Guta'nın Duma ilçesinde kimyasal silah üretiminde kullanılan maddelerin bulunduğu, militanlara ait bir depoyu ortaya çıkardığı belirtildi.

Rus Zvezda televizyonunun haberine göre kimyasal saldırı iddialarının merkezindeki Duma'da görev yapan Rus askerler, kimyasal silah üretiminde kullanılan maddelerin bulunduğu bir depo tespit etti.

duma suriye cigatcilarin kimyasal deposu

Haberde, "Sülfür ve azot gazı elde etmek için kullanılan tiyodiglikol, dietanolamin gibi maddeler ele geçirildi. Ayrıca depoda kimyasal saldırı senaryosunun sahnelenmesi için militanlar tarafından kullanılana benzeyen klor dolu bir bidon bulundu" dendi.

Bir meskun binanın bodrumunda açığa çıkarıldığı belirtilen depoda kimyasal formüllerin yazılı olduğu notlar ele geçirildiği de kaydedildi.

Duma'da Suriye ordusu tarafından kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildiği iddiaları üzerine, ABD, Fransa ve İngiltere Suriye'ye yönelik füzeli saldırı gerçekleştirmişti.

Sputnik- 17.04.2018

duma suriye kimyasal mizanseni

Duma'da kimyasal saldırı mizanseninin altından cihatçıların yeraltı karargahı çıktı !

Duma'da kimyasal saldırıya maruz kaldıkları iddiasıyla insanların hortumla yıkanırken görüntülendiği hastanenin altında cihatçıların devasa yeraltı karargahı bulundu. Tam teşekküllü yeraltı şehri niteliğindeki cihatçı üssünün, Batılı güçlerin desteği olmadan inşa edilmesi neredeyse imkansız.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın cumartesi sabaha karşı Suriye'ye füze saldırısı düzenlenmelerine gerekçe gösterdikleri kimyasal saldırı iddiasının mizansen olduğuna dair yeni kanıtlar ortaya çıktı.

Kimyasal saldırı düzenlendiği öne sürülen Şam'ın Doğu Guta kırsalının Duma bölgesinde, Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cepesi'nin 'sivil yardım kolu' olma iddiasındaki Beyaz Miğferlerin üslendiği ulusal hastanede yeni bir keşif yapıldı.

Beyaz Miğferler üyelerinin kimyasal silaha maruz kaldığı ileri sürülen çoluk çocuk sivillerin üzerine hortumla su boca ettiklerine dair görüntüler paylaştığı ulusal hastanenin altında devasa bir yeraltı karargahı bulundu.

Suriye hükümet güçlerinin ortaya çıkardığı yeraltı karargahında ağır silahlar, toplar ve silah atölyelerinin bulunduğu tespit edildi. İlk video görüntülerini Al Sura yayımladı.

Yeraltı karargahının içinde tonlarca ağırlıkta TIR'ların rahatça hareket edebileceği ve saklanabileceği büyüklükte bir tünel de var.

Tam teşekküllü yeraltı şehri niteliğindeki cihatçı üssünün, Batılı güçlerin desteği olmadan inşa edilebildiğini düşünmek çok zor.

Cihatçıların yeraltı kalesinin çok sağlam ve duvarlarının ekstra destekli olması dikkat çekiyor.

Burası Sputnik tarafından da görüntülendi.

Rusya Savunma Bakanlığı da Duma'daki hastanede 'kimyasal saldırı' videosunun Amerikan ve İngiliz gizli servislerinin organizsayonuyla nasıl çekildiğine dair açıklama yapmıştı.

Sputnik- 16.04.2018

igor konasenkov

Rusya: Kimyasal saldırı provokasyonunda

İngiltere'nin dahli olduğunu gösteren kanıtlara sahibiz!

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal saldırı iddiasını desteklemek için hazırlanan görüntülerin ilçedeki bir hastanede kayda alındığını söyledi. Konaşenkov, kimyasal saldırı provokasyonun arkasında İngiltere olduğunu gösteren kanıtlara sahip olduklarını vurguladı.

Suriye'deki son gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Konaşenkov, İngiltere'nin kimyasal saldırı provokasyonun organizasyonunda doğrudan yer aldığını belirterek, "Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere'nin söz konusu provokasyonun organizasyonunda doğrudan dahli olduğunu gösteren kanıtlara sahip" ifadelerini kullandı.

'LONDRA, BEYAZ MİĞFERLER'E YOĞUN BASKI YAPTI'

Konaşenkov, Londra yönetiminin daha önceden hazırlanan provokasyonu gerçekleştirmesi için 3-6 Nisan tarihlerinde Beyaz Miğferler'e yoğun bir baskı yaptığının altını çizdi.

'CEYŞ'ÜL İSLAM'IN SALDIRISINA ŞAM'IN VERECEĞİ YANITI PROVOKASYON AMAÇLI KULLANMA TALİMATI VERİLDİ'

Bakanlığın sözde kimyasal saldırı görüntülerini çeken ekipteki kişileri bulduğunu ve bu kişilerin süreci anlattığını aktaran Konaşenkov, "Beyaz Miğferler üyelerine hazırlanan provokasyonun en kısa sürede uygulanması için 3-6 Nisan tarihlerinde Londra tarafından yoğun baskı yapıldığına dair güvenilir bilgiye sahibiz. Beyaz Miğferler'e Ceyş'ül İslam'ın (İslam Ordusu) 3-6 Nisan'da Şam'a bir dizi güçlü füze saldırısı düzenleyeceği belirtildi ve Beyaz Miğferler'in Şam'ın bu saldırılara vereceği yanıtı kimyasal saldırı provokasyonunu uygulamak için kullanma talimatı verildi" diye konuştu.

'BU OLGULAR GÜNÜMÜZDE KANIT NİTELİĞİ TAŞIYOR'

Bu tür olguların günümüzde kanıt niteliği taşıdığının altını çizen Konaşenkov, Rusya'nın kimyasal saldırı provokasyonu hazırlandığını tüm düzeylerde birçok kez dile getirdiğini anımsattı.

'PROVOKASYONUN ASIL AMACININ ABD'Yİ SALDIRIYA TEŞVİK ETMEK OLDUĞUNU HERKES ANLADI'

Rusya Savunma Bakanlığı'nın 7 Nisan'da Duma'da uluslararası kamuoyunda kafa karışıklığı yaratmak adına provokasyon düzenlendiğine dair çok sayıda kanıta sahip olduğunu kaydeden Konaşenkov, söz konusu provokasyonun asıl amacının ABD'yi Suriye'ye füze saldırısı düzenlemeye teşvik etmek olduğunu herkesin anladığını vurguladı.

'OPCW'YE DUMA'DA GÜVENLİK GARANTİSİ SUNMAYA HAZIRIZ'

Diğer taraftan Rusya'nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) iddiaları tarafsız olarak soruşturmasını istediğini söyleyen Konaşenkov, Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin OPCW heyetine Duma'da güvenlik garantisi sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

'63 BİN DOĞU GUTALI EVLERİNE DÖNDÜ'

Doğu Guta'daki insani duruma ilişkin bilgi de veren Konaşenkov, Rus askerleriyle yerel yönetimin düzenlediği kapsamlı insani yardım operasyonun tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

Rus yetkili, operasyon sırasında 63.117'si militanlar ve aileleri olmak üzere 170.152 kişinin bölgeden tahliye edildiğini, yaklaşık 63 bin kişininse evlerine döndüklerini ifade etti.

Sputnik- 13.04.2018

Son Yazılar