milli merkez225

Milli Merkez Basın Açıklaması

“Çanakkale Zaferi yalnız bizim değil, tüm mazlum milletlerin Emperyalizme karşı ilk zaferidir”

Bugün Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü. Bu zafer, Balkan Harbindeki yenilgi sonrasında şahlanan bağımsızlık fikrimizin ve İstiklâl Harbimizin başlangıcıdır. Bu deniz zaferi mazlum milletlerin emperyalizme karşı kazandıkları ilk zaferdir. Bu zafer “Çanakkale Geçilmez!” sözünü insanlık tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

Çanakkale Deniz Zaferi, o tarihe kadar görülmüş en büyük, modern ve üstün silah gücüne sahip düşman İngiliz ve Fransız ortak donanmasının püskürtüldüğü, sulara gömüldüğü ve takibeden kara savaşlarında Mustafa Kemal gibi bir dehayı ortaya çıkaran bir zaferdir.

Çanakkale deniz ve kara savaşlarındaki zaferlerimizi hurafelerle açıklama aymazlığıyla, emperyalizmin yenemediği Türk askerini ve Mustafa Kemal’i görmezden gelen zihniyet, bu zaferleri kazananların torunlarını, Türk Ordusunun en güzide subaylarını düzmece ve kirli kumpaslarla yıllarca cezaevlerinde tutsak etmiştir. Ama bilsinler ki, Türk Milleti o muzaffer dedelerin torunlarına bu hainliği yapanlardan en kısa zamanda hesap soracak, nesiller boyu unutamayacakları cevabı, anladıkları dilden verecektir.

Ulusumuzun emperyalizme karşı ilk zaferi olan Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yılını bu duygularla kutlarken, bu büyük destanı yazan, zaferler kazanan, vatan savunmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şâd olsun.

Hüsamettin CİNDORUK - (Millî Merkez Başkanı TBMM 1991-95 Dönemi Başkanı) - 17 Mart 2018

Son Yazılar