karsiyaka aniti 

Karşıyakalılar Anıtına Sahip Çıkıyor…

Alaybey’den Karşıyaka’ya geçişteki sahil şeridinde bulunan Anayasa Meydanı’ndaki Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı yıkılarak yerine devasa bir anıt yapılmak isteniyor.

Anıtın yapımına , Cumhuriyetin 50. Yılı’na yetiştirmek amacıyla, açılan yarışmada 1.’lik ödülü alması üzerine 1972 yılında başlandı.

Mimar Erkal Güngören ve Heykeltıraş Tamer Başoğlu’nun eseri olan anıt, ilkokul öğrencileri ve Karşıyakalıların bağışlarıyla inşa edildi.

Anıtın benzeri, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın babasının belediye başkanı olduğu dönemde Konya- Ereğli’de aynı heykeltıraş tarafından yapıldı.

Anıttaki kişinin Lenin’e benzetilmesi nedeniyle, Ereğli Belediye Başkanı Kenan Akpınar’a 1980 Faşist Diktatörlüğü tarafından sıkıntılar yaşatıldı.

Hüseyin Mutlu Akpınar, o günlerde yaşadıklarını anımsamış olmalı ki aynı anıtı devasa boyutlarda yeniden inşa ettirmek istemiş olabilir.

Sadece heykeltıraş Tamer Başoğlu’nun onayını alarak anıtı yıkmak istiyor.

Karşıyaka Alternatif Sanatlar Derneği, Karşıyaka BESEM Spor Derneği, Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği, Karşıyaka Birliği Dernekler Federasyonu,Karşıyaka Y. Enerji Derneği, Karşıyaka Çevre Derneği, Karşıyaka Gençlik Derneği, Karşıyaka Halk Forumu, Karşıyaka Karşıyaka Dergisi, Kent Stratejileri Merkezi, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi; TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi ve Zübeyde Anne’nin Kızları Derneği’nin çağrısı üzerine Karşıyakalılar ve kent kültürüne sahip çıkanlar anıtın önünde buluştu.

Anıtın etrafının tahta bloklar ve üzerinde tel örgüyle çevrildiği, çalışma başlatıldığı görüldü.

Tepkileri azaltmak amacıyla olsa gerek, yeni anıtın ne kadar görkemli olacağına ilişkin reklam içerikli afişler tahta perde üzerine monte ediliyordu.

Anıtın çevre düzenlemesini ve beton sütunlarını yapan Mimar Erkal Güngören’in varisi olan kızı Mimar Ela Güngören, yaptığı basın açıklamasıyla izlenen tutumu kınadı.

Güngören, bir sanat eserinim oluşumunda payı olan babasının haklarını ve Karşıyakalıların anı ve duygularını korumak için aralarında olduğunu, Karşıyaka Belediyesi’nin, anıtı sadece rölyeflerden oluşan bronz kuşağı tasarlayıp, uygulayan Tamer Başoğlu’nun eseri olarak kabul ettiğini, meydan düzenlemesi, betonarme ve mimari tasarımını yapan babasını yok saydığını, belediyenin Karşıyakalıların ve kendilerinin görüşünü almadan Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nı çiğnediğini, sanata ve sanatçının emeğine saygı duymadığını belirtti. Konuya ilişkin davayı açacaklarını söyledi.

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, gerekli bakımı yapılmamasına rağmen varlığını sürdürmüş, Karşıyakalıların anılarında ve gönlünde yer ederek Karşıyaka’nın sembolü haline gelmiş anıtın yıkılarak, yerine 2-3 kat büyüğünün yapılmasının savunulamayacağını, bir eserin korunması için gereken özgünlük, bütünlük, tarihsel, belgesel, estetik ve sanatsal, teknik ve teknolojik, enderlik kullanım ve folklorik olmak üzere 9 temel özelliğin anıtta varlığını sürdürdüğünü, yıkılması durumunda Türkiye Mimari Mirası’nı yok edileceğini vurguladı.

Anıtın aslına uygun ve aslına sadık kalınarak restore edilmesini istedi.

Anıtın yapılmasında bağışta bulunanlar ve anıta ilişkin anısı olanlarda alandaydı. Yanlıştan bir an önce vazgeçilmesini açıkladılar

Karşıyaka sevdalısı Tufan Atakişi, anıtın yaşamındaki önemine vurgu yaparak, yıkılmaması için gereken tüm yasal ve meşru yola başvurulacağını söyledi.

Haber ve fotoğraf   : Osman Gazi OKTAY – 24 Mayıs 2017 - İzmir

karsiyaka anit1

karsiyaka anit2

karsiyaka anit3

karsiyaka anit4

karsiyaka anit5

karsiyaka anit6

Son Yazılar