hasan huseyin korkmazgil225

Korkmazgil 90 Yaşında!

1984 yılında yaşama gözlerini yuman Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil,

90. yaş gününde Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, şair Refik Uğur’un hazırladığı törenle anıldı.

1927 yılında Sivas Gürün’de doğan, Adana Erkek Lisesi ve Ankara Gazi Enstitüsü’nü bitirip Göksun’da öğretmenliğe başlayan, müzik dersinde öğrencilerine, Elazığ yöresinin ‘’Al Almayı Daldan Al’’ türküsünü öğreterek komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan, 1955-1960 arası memleketinde arzuhalcilik, tabela yazma, portre çizme ve inşaat işçiliği yaparak yaşamını sürdüren, İstanbul, daha sonra Ankara’ya gelerek dergilerde düzeltmenlik ve yöneticilik yapan, (Akis, Forum) Hasan Hüseyin’in özyaşamı görsel olarak sunuldu.

Açış konuşmasını yapan Şair Refik Uğur, Hasan Hüseyin’i Nazım Hikmet Ran’dan sonra edebiyatımızın en önemli şairlerinden biri olarak gördüğünü, Korkmazgil’in hem köylünün hem de işçinin şairi olduğunu belirtti.

Çocukluğu ve gençliği Nazım Hikmet’in şiirlerini okumakla geçen, Uşak Lisesi’nde öğretmenlik yapan, 3 Haziran 1963’te Nazım Hikmet’in ölüm haberini radyoda tesadüfen öğrenince sarsılan, Ufuk ve Barış’n annesi, Hulusi Karabulut’un eşi, 30 yaşındaki Azime Hanım, o geceyi uyumaksızın Nazım Hikmet ve son zamanlarda şiirlerini beğendiği ve korkusuzluğunu Nazım Hikmet’e benzettiği Hasan Hüseyin Korkmazgil’in, şiirlerini okuyarak geçiren, sabah, kızı Barış’ın ‘’Anne’’ sesiyle kendine gelen Kızını giydirerek, sadece şiirlerinden tanıdığı Hasan Hüseyin’i koruma, sahip çıkma duygusuyla Ankara’ya giden, 1964 yılında evlenip, Şaire Temmuz adını verdikleri bir oğul meydana getiren Azimet Korkmazgil, 20 yıl yaşam sürdükleri Hasan Hüseyin’in anmasına katıldı. Anılardan ve şairin çalışmalarında söz etti.
Korkmazgil’in hemşerisi, öğretmen şair Mehmet Zeki Gündüz, birlikte eğitim aldıkları okuldaki resim öğretmenleri ile yaşadıkları anısını dile getirdi.

Zühtü Turgut’un  sazına, Mithat Karagenç ney ile eşlik ederek, Korkmazgil’in meslekten atılmasına neden olan türküyü seslendirdiler. Şair Refik Uğur, Korkmazgil’in şiirlerinden birkaçını seslendirdi.

Haber  : Osman Gazi OKTAY - 02 Mart 2017 - İzmir

Son Yazılar