ayhan cikin vefadir3 1

Bir Yurtseveri Daha Yitirdik…

Prof Dr. Ayhan Çıkın, kaldırıldığı Ege Üniversitesi  Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Çıkın’ın cenazesi, arkadaş ve öğrencilerinin hazır bulunduğu uzun yıllar hizmet verdiği Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ndeki konferans salonuna getirildi.Özyaşamı sunulduktan sonra, öğrencileri, arkadaşları, eşi ve kızı onunla ilgili anılarını anlattılar.

Ayhan Çıkın’a 2000 yılında yapılan kalp naklinde, kalbi bağışlanan Cem Canbay’ın annesi de törende hazır bulundu. ‘’Ben onda oğlumu yaşatıyordum’’ diyerek gözyaşı akıttı.

Eşi Cemile Çıkın, ‘’Ayhan sadece bilim insanı değil, insanı seven, Atatürk ilkelerine gönülden bağlı bir vatanseverdi’’ dedi. Kızı onun kızı olmaktan duyduğu onur ve gururu belirti. ‘’İyi ki senin kızınım baba’’ diyerek hıçkırığa boğuldu.

Tüm arkadaşları Çıkın’ın bitmez tükenmez enerjisi, çalışkanlığı, üretkenliği ve kooperatifçiliğe olan katkılarından söz etti.

Bir arkadaşı, Ziraat Fakültesi’ne gelen Amerikalı bir bilim adamına, Çıkın’ın İngilizce bilen kendisi aracılığıyla, ‘’Türkiye’de kooperatifçilik ne zaman gelişir?’’ sorusu yönelttiğini, Amerikalının bu soruya ‘’Çiftçiler aç kalmaya başlayınca’’ yanıtı verdiğini söyledi.

‘’Ülkemizde çiftçiler aç kalmaya başladı. Kooperatifçiliğin atılım yapacağı yıllar yaklaşıyor. İnsan, gerçek anlamda yeryüzünde onu anımsayan kalmadığında ölürmüş. Ayhan Çıkın kooperatifçilik var olduğu sürece yaşayacaktır’’ dedi.

Prof Dr. Yaşar Uysal, onu tanımış olmaktan duyduğu memnuniyeti, ona oğlu Cem Canbay’ın kalbini veren annenin, Çıkın’ın konuşmacı olduğu etkinliklere katıldığını belirtti.

İzmir Ziraat mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Çıkın’ın örgütlü yaşamı hiç terk etmediğini, kendilerinin taleplerine en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını açıkladı.

Ulusal Eğitim Derneği üyesi de olan Çıkın’ın cenazesi, Bornova Ali Rıza Güven Camii’nde kılınan namaz sonrası Güzelbahçe Yelki Mezarlığı’na defnedildi.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nebil Gürhanlı, ‘’İzmir’de onun ismini vererek kurulacak bir eğitim kooperatifi hedefimizdir’’ dedi.

Haber ve fotoğraf  : Osman Gazi OKTAY - 02 Mart 2017 - İzmir

ayhan1

ayhan2

ayhan3

ayhan4

ayhan5

Son Yazılar