buro is logo2

Sürgünler Olmasın…

Büro İş Sendikası İzmir Şubesi, İzmir Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını İzmir Şube Başkanı Soner Sönmez okudu.

Soner Sönmez, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle pek çok ailenin dağılacağını, çocukların ve ailelerin mağduriyet yaşayacağı iddia etti.

Yapılan değişiklikle, 2 yıldan az hizmet süresi bulunan adliye personelinin, 2 yıllarını tamamladıklarında 3, 4, 5. Bölgeye, 2-5 yıl arası hizmet süresi bulunanların 2, 3. bölgeye, 5-9 yıl arasında hizmet süresi olanların 1. veya 2. bölgeye, 1. bölgede çalışanları başka bir 1. bölge iline atanacağını açıklayan Sönmez, ‘’Bu durum tüm çalışanları etkileyecektir. Adına rotasyon dense de istek dışı yapılan tayine, kabul edilmese de sürgün denir’’ dedi.

Sürgünlerin çalışanların çalışma verimini düşüreceğini belirten Sönmez, ‘’Emekçinin aile düzenini bozmak, çocukların eğitim-öğretim hakkını aksatmak Anayasa’ya aykırıdır. Yönetmelik tüm Adalet Bakanlığı Personeli’ni kapsamaktadır. Müdürleri kapsıyor, sadece yargıyı kapsıyor diyerek, kamu emekçisinin örgütlü mücadelesi bölünmek istenmektedir. Bu söylemlere kanmayalım. Emekçinin Anayasal hak ve özgürlüklerini, ekonomik ve sosyal kazanımlarını korumak ve arttırmak için tüm kamu emekçilerini birlikte mücadeleye davet ediyorum’’ dedi.

Zorunlu rotasyona ve kadrolaşma amaçlı uygulanan sözlü sınavlara karşı dava açarak hukuksal mücadeleyi de sürdürdüklerini belirten Sönmez, ‘’Bizi hiçbir güç haklı mücadelemizden alıkoyamayacaktır’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 28 Mayıs 2016 - İzmir

buro is izmir subesi1

buro is izmir subesi2

buro is izmir subesi3

Son Yazılar