ogretmen okullari etkinlik1 1

Ulusal Eğitim Öğretmen Okullarını Unutturmadı…

Ulusal Eğitim Derneği, öğretmen okullarının kuruluşunun 168. Yıldönümü’nü, düzenlediği etkinlikle kutladı.

Konuşmacıları Eğitimci-Yazar Rıza Yetim ve Opr. Dr. Nebil Gürhanlı olan söyleşiyi, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay yönetti.

ADD Konak Şubesi Başkanı Selçuk Yılmaz, Büro İş İzmir Şubesi Başkanı Soner Sönmez, Eğitim İş Konak Temsilcilik Başkanı Cengiz Oktay ve Büro ve Ofis KoltuklarıSan. Tic. Ltd. Şrk. Temsilcisi Aylin Geçer etkinliği onurlandıran konuklardı.

İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki patlama nedeniyle saygı duruşu ile başlatılan söyleşide, ilk konuşmayı Rıza Yetim yaptı.

Yetim, İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu olduğunu, enstitülerin eğitim tarihimizde önemli bir yer tuttuğunu, kendisini insan yapan kurumlar olduğunu, ama kendilerini yetiştiren öğretmenlerinin öğretmen okulu mezunu olduklarına, bu nedenle birbirleriyle kıyaslanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Anne babası köy enstitüsü mezunu öğretmen olan Gürhanlı yaptığı konuşmada, ortaokullara (Rüştiye) öğretmen yetiştirmek amacıyla öğretmen okullarının 1848 yılında kurulduğunu, 3 Mart 1924’te çıkartılan ‘’3 Devrim Yasası’’ ile; fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür öğretmenlerden, ’Fikren, bedenen ve ilmen güçlü’ gençler yetiştirmesi istendiğini, bu yönde eğitim alacak gençlerden de ‘’Cumhuriyet ve bağımsızlığı sonsuza kadar savunma’’ sorumluluğunu kazanması beklendiğini açıkladı. Anne babasının verdiği eğitimden ve geçirdikleri teftişten kesitler sundu.

Eğitim enstitülerinin, Milliyetçi Cephe hükümetleri döneminde amacının dışına çıkartıldığını belirten Osman Gazi Oktay, öğretmen yetiştiren kurumların 1980 darbesi sonrası Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınıp, üniversitelere bağlandığını(1982) söyledi.

Oktay, ‘’1997 yılında YÖK ve Dünya Bankası, ‘Hizmet Öncesi Öğretmen Yetiştirme Projesi’ kapsamında eğitim bilimleri lisans programları kapatılınca; öğretmen yetiştirme, toplumsal gerçeklerden ve eğitim biliminden uzaklaştırıldı. Öğretmenliği sadece alan bilgisini öğrenciye aktarma olarak algılayan öğreticiler yetiştirilmeye başlandı. Öğretmenlerin, alan bilgisi yanında ülkesi ve halkının sorunlarına sahip çıkan bir nesil yetiştirme, halkı aydınlatma görevi vardır. Bu nedenle eğitimcinin eğitimi ilk ele alınması gereken konudur. Üniversitelerin eğitim fakültelerinden değil, kurulacak öğretmen üniversitelerinden bu bilinci almış öğretmenler yetiştirilmelidir’’ dedi.

Müsellim Pesen, konuklara öğretmen Okulları Marşı’nı söyletti. Soru yanıt sonrası, Rıza Yetim’in doğum günü verilen kokteylle kutlandı.

Heber          : Osman Gazi OKTAY - 19 Mart 2016 - İzmir
Fotoğraflar : Kadir URGAN

ogretmen okullari etkinlik1

ogretmen okullari etkinlik2

ogretmen okullari etkinlik3

ogretmen okullari etkinlik4

ogretmen okullari etkinlik5

Son Yazılar