ckd milas225

Vatan Türküsü!

Ulusal Eğitim Derneği Onursal Genel Başkanı Eğitimci-Yazar Zeki Sarıhan, Didim, Kuşadası, Milas ve Bodrum’da

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 95. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘’Vatan Türküsü’’ konulu söyleşilere katıldı.

Didim Belediyesi’nin katkılarıyla Yön Der Okulları öğrencilerine sunum yaptı. Ertesi gün Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel’in davetiyle, Kuşadası Erkan Yücel Kültür Merkezi’nde aynı konulu etkinliği gerçekleştirdi.

Milas Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Başkanı Gülden Sökelioğlu’nun davetiyle Milas Belediyesi Aşkıdil Akarcalı Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğin ardından, Bodrum’a geçen Zeki Sarıhan, yaptığı konuşmanın ve sorulan sorulara verilen yanıtların ardından, Ankara’ya hareket etti.

Yaptığı konuşmalarda, İstiklal Marşı’nın ortaya çıkışı hakkında bilgilendirme yapan Zeki Sarıhan, Maarif Vekaleti’nin Milli Marş yazdırma için açtığı yarışmanın, Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde ‘’Vatan Türküsü’’ yarışması olarak yayımlandığını, kendisinin bu ismi sevmesi nedeniyle, yazdığı kitaba‘’Vatan Türküsü’’ adını verdiğini açıkladı.

Yarışmaya 500 TL. para ödülü konduğu için katılmayan Mehmet Akif’in, ikna edilmesi sonrası Ankara Tacettin Dergahı’na kapanarak 10 gün içinde marşı yazdığını, gece uykudan kalkarak odasının duvarını kağıt olarak kullandığını, marş yazdırma için vaat edilen ödülü Akif almadığı için, kadınlara meslek öğreten kuruma bağışlandığını belirtti.

Atatürk’ün, emperyalizme karşı birleşilebilecek tüm güçleri birleştirdiğini, Mehmet Akif’in marşta ırk kelimesi geçiyor diye ırkçı olamayacağını, bir yurtsever olduğunu Cumhuriyet sonrası rejimle uyuşamayacağını düşünmesi nedeniyle Mısır’a gittiğini, vatan hasretiyle tutuşması nedeniyle 1936 yılında Türkiye’ye döndüğünü açıkladı.

Değişik ülkelerin milli marşlarından (Fransa, İngiltere, Amerika, Çin, Küba ve Mısır) örnekler sunan Sarıhan, ‘’Bizim milli marşımızda diğer ülkelerin marşları gibi aynı amaca hizmet etmesi amacıyla yazdırılmıştır. Bütün ulusal marşlar gibi emperyalizme karşı mücadelen doğmuştur’’ dedi.

Zeki Sarıhan, panel sonrası kitaplarını imzaladı. Didim Belediyesi, öğrencilere dağıtmak için  Zeki Sarıhan’ın ‘’Vatan Türküsü adlı kitabından çok sayıda aldı.

Haber ve fotoğraf   : Osman Gazi OKTAY - 16 Mart 2016 - Milas

zeki sarihan1

zeki sarihan2

zeki sarihan3

zeki sarihan4

zeki sarihan5

Son Yazılar