isid ve patronlari2 

ABD Irak ordusunu havadan bombaladı!

ABD uçakları, IŞİD’e karşı savaşan Irak ordusunu vurdu. 30’dan fazla Irak askeri hayatını kaybetti, 20’den fazla asker yaralandı.

Dün Irak’ta bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD’e karşı mücadelede “Kürt güçlerinin” yaşamsal önemde olduğunu savundu.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim el Zamili, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “ABD uçaklarının Felluce’deki El Namiye kasabasında düzenlediği hava saldırısında, Irak Ordusu’na bağlı 55. Tugay’dan 30 asker hayatını kaybetti” dedi. Zamili, “Irak Başbakanı, IŞİD’e karşı çok başarılı operasyonlar düzenleyen 55. Tugay’a yönelik hava saldırısıyla ilgili soruşturma başlatmalı” diye konuştu.

abd teror ihraci

SURİYE’DE DE VURULMUŞTU...

ABD öncülüğündeki koalisyon, 6 Aralık’ta da Suriye’nin Deyr ez-Zor kentinde Suriye ordusuna ait bir karargahı vurmuş, Şam 4 askerinin öldüğü saldırı nedeniyle ABD’yi BMGK’ya şikayet etmişti. ABD saldırıyı koalisyon uçaklarının düzenlediğini kabul etmemişti.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, İncirlik ziyaretinin ardından Bağdat ve Erbil’e geçti. Türkiye’de İncirlik Üssü’ndeki Amerikan askerlerini ziyaret etmesine rağmen Ankara’ya geçmeyen Carter, Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi ve Savunma Bakanı Halid El Ubeydi ile görüştü. Ardından Erbil’de Barzani ile biraraya gelen Carter, Irak ve Suriye’de IŞİD’i alt etmek için Kürt güçlerinin “yaşamsal” önemde olduğunu savundu.

ABD Savunma Bakanlığı basın servisinin verdiği bilgiye göre, Carter, Iraklı yetkililerle IŞİD’e karşı ortak mücadele konusunda neler yapılabileceğini görüştü. Gazeteciler Carter’a, geçen hafta Kongre’deki sunumunda söylediği Irak’ın ek Amerikan askeri ve saldırı helikopteri talebi soruldu. Ancak Carter, Irak Başbakanı’nın şu aşamada böyle bir talebi olmadığını ve ileride belki olabileceğini söyledi. Aslında Irak, ABD’den gelen ek Amerikan askeri açıklamalarına tepki göstermiş ve “Bizim böyle bir talebimiz yok. Onayımız olmadan gelen askerleri egemenlik ihlali ve saldırganlık olarak kabul edeceğiz” demişti.

MUSUL’A PEŞMERGE GÜÇLERİYLE...

Carter’ın Haydar İbadi ve Ubeydi ile görüşmelerinde IŞİD işgali altında olan Ramadi’ye düzenlenecek operasyonu görüştüğü belirtildi. Buna karşın, Barzani ile olan görüşmenin baştan sona Musul’a yapılacak operasyona odaklanması dikkat çekti. Carter, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Peşmerge’yi öve öve bitiremedi.

IŞİD’in Başika saldırısı da tam bu günlere denk geldi. ABD basınına konuşan Pentagon yetkilileri, Başika’yı da kapsayan IŞİD’in son saldırının yaz aylarından bu yana örgütün yaptığı en ciddi eylemi olduğunu öne sürdü. Pentagon yetkilileri, Musul harekatını önlemek için IŞİD’in harekete geçtiğini iddia etti.

IRAK-ABD TARTIŞMASI...

Aslında son altı aydır Irak merkezi hükümetiyle ABD yönetimi arasında Ramadi ve Musul harekatı konusunda tartışma devam ediyor. Irak Ordusu, Ramadi’nin etrafını kuşatmış durumda. Fakat ABD, Irak’ın harekete geçmesini önlüyor. Irak Ordusu ve ağırlığını Şii halk gönüllülerinin oluşturduğu Haşdi Şabi milislerinin Ramadi’ye ve ardından Musul’a harekat yapmasına itiraz eden Washington, ABD komutasında Peşmerge ile koordinasyon halinde operasyon yapılmasını istiyor.

Aydınlık - 19 Aralık 2015

Son Yazılar