ag kursu4 1

Belediyelerden Emekçiye Fırsat!

Mustafa Şafak Surkultay, yaşamının 55 yılını denizde geçirmiş bir kaptan.

Balıkçıların kullandığı ağları yapan ve tamir eden kişi sayısının azalmış olması nedeniyle; bu mesleği yaşatmaya çalışan, işsizlik oranının arttığı günümüzde kadınlarımıza mesleği öğretip, ev bütçesine katkı sunmaları için çaba gösteren, onların yaşadıkları mutluluktan kendine pay çıkartabilen güzel insanlarımızdan biri.

Ev kadınlarına, ağ yaparak elde ettikleri geliri, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılama ve harçlık verebilme duygusunu yaşatan kişi.

Vermek istediği hizmeti, İzmir’deki pek çok belediye başkanına anlattı. Önce Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce onu anlayabildi. Güzelbahçe’de bulunan bir konteynırı ağ donam kursu merkezi olarak tahsis etti. Bu mekanda onlarca ev hanımı ağ yaparak, çocuklarına ekmek götürmekte.

Mustafa İnce’nin başlattığı bu hizmeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji, Şafak Kaptan’ı eğitimci olarak atayarak sürdürmekte.

Bir ay süren kursu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji işbirliğiyle Urla Belediyesi düzenledi. Kursu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları önümüzdeki günlerde verilecek.

Kursun son günü, Şafak Kaptan ve öğrencilerini ziyaret ederek duygularını öğrenmek istedik.

Şafak Surkultay, ‘’Kursiyerlerimiz, kursumuzu başarıyla tamamladılar. Bazı arkadaşlarımız kendi başlarına ağ yapacak duruma gelmişken, bazıları sıkıntı yaşayabilir. Bu nedenle kursun süresi en az 2 ay olmalı. Öğrencilerimiz, piyasanın ihtiyaç duyduğu ağı yaparak aile bütçelerine katkı sunabilecek. Ben kendilerine iş bulmada yardımcı olacağım. Diğer belediyeler ve demokratik kitle örgütleri sadece yer teminiyle, Kent Koleji ile iletişime geçerek kurs açabilirler. Biz ağ yapma dışında, doğanın 90 yılda yok ettiği kullanılmaz duruma gelmiş ağlardan; banyo lifi, bulaşık, halı silme bezi ve heybe yaparak geri dönüşümde bulunuyoruz’’ dedi.

Kursiyerlerden Çiğdem Tonguç, ‘’ Belediyemiz, kursunu başarıyla bitiren kadınlarımıza uygun şatlarda yer tahsis ederek, birlikte iş yapmanın koşullarını yaratmalıdır. Böyle bir kursu ilçemizde açtığı için Belediye Başkanımız Sibel Uyar’a teşekkür ederiz. Ben de kendi kazandığım paramdan çocuklarıma hediye alabileceğim. Çok mutluyum.’’ dedi.  

Diğer kursiyerler, ağlarını yaparken ve kullanılamaz duruma gelmiş ağlardan yaptıkları ürünler önünde poz vererek, belediye başkanına teşekkürlerini ilettiler.

Haber ve fotoğraf   : Osman Gazi OKTAY - 12 Aralık 2015 - İzmir

ag kursu1

ag kursu2

ag kursu3

ag kursu4

ag kursu5

Son Yazılar