rus pilot hicbir uyari almadik225

Rus uçağının sağ kurtulan pilotu: Türkiye'den hiçbir uyarı almadık!

Rusya Dışişleri, dün düşürülen Rus uçağı konusunda Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi'ne 'sert tepki' verildiğini duyurdu.

Uçaktan paraşütle atlayan pilotlardan biri Lazkiye'deki üsse götürüldü. Türkiye'nin yönetim tarafından kasten 'İslamlaştırıldığını' vurgulayan Rusya lideri Putin de üsse S-400 sistemi yerleştirilmesi önerisini kabul etti.

PUTİN : 'TÜRKİYE YÖNETİMİ ÜLKEYİ KASTEN İSLAMLAŞTIRMAYA YÖNELİK İÇ POLİTİKA İZLİYOR'

"Sorun sadece dün yaşadığımız trajediyle ilgili değil, çok daha derin. Sadece biz değil tüm dünya görüyor ki, mevcut Türkiye yönetimi uzun yıllardır ülkesini kasten ‘İslamlaştırmaya’ yönelik iç politika izliyor. İslam büyük bir dünya dinidir ve aynı zamanda Rusya’daki geleneksel dinlerden biridir. Biz de İslam’ı destekliyoruz ve buna devam edeceğiz. Ama burada söz konusu olan daha radikal bir İslam’ın desteklenmesi. Bu durum ilk bakışta pek fark edilmese de olumsuz bir atmosfer yaratıyor."

PUTİN: TEKRARLANIRSA MUTLAKA TEPKİ VERİRİZ!

Rusya lideri Putin: SU-24 uçağının düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz. Türkiye’de bulunan vatandaşlarımız da tabii ki büyük riskle karşılaşabilir. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu konuda uyarı yapmak zorunda.

PUTİN: TÜRKİYE'YE SEYAHAT UYARISI DOĞRU BİR ADIM!

Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması gerekli bir tedbir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor.

RUS UÇAĞININ SAĞ KURTULAN PİLOTU: TÜRKİYE'DEN HİÇBİR UYARI ALMADIK!

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağından paraşütle atlayıp sağ kurtulan ikinci pilot, Türk hava sahasını ihlal etmediklerini söyledi. “O bölgeyi avcumuzun içi gibi iyi biliyoruz. Türk hava sahasına bir saniye bile girmedik. Türkiye’den görsel ya da sesli hiçbir uyarı almadık” diyen uçağın yardımcı pilotu Konstantin Murahtin, şunları söyledi:

“İşin aslı bize hiçbir uyarı yapılmadı. Ne radyo trafiği yoluyla ne de görsel olarak uyarıldık. Hiçbir şekilde iletişim yoktu. Bu nedenle normal rejimde uçuyorduk. Su-24 bombardıman uçağı, F-16 jetleriyle aynı hız kapasitesine sahip. Eğer bizi uyarmak isteselerdi, paralel seviyeye gelerek kendilerini gösterebilirlerdi. Ama böyle bir şey olmadı. Uçağın kuyruk tarafına birden füze geldi. Füzeyi göremediğimiz için karşı manevra da yapamadık.”

'BİR AN ÖNCE GÖREVE DÖNMEK İSTİYORUM, KOMUTANIMA BORCUM VAR'

Hayatını kaybeden kaptan pilotu da anan Murahtin, “Bir an önce tedavimin bitmesi için sabırsızlanıyorum. Böylece göreve geri dönebileceğim. Komutanımsan beni üste tutmasını isteyeceğim. Komutanıma borcum var” dedi. Murahtin “Daha önce o bölgede birçok uçuş gerçekleştirdik. Sorti düzenleyip daha önce belirlenen rotada üssümüze geri dönüyorduk. Ben bir pilotum. Oradaki her tür yüksekliği bilirim. Uçağı gözüm kapalı kullanabilirim” diye konuştu.

KURTULAN PİLOT: KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM!

Russia Today (RT) muhabiri Roman Kosarev, Türkiye'nin Suriye'de düşürdüğü Rus uçağından paraşütle atlayan ve hayatta kalabilen ikinci pilotuyla konuştu. Kosarev, Rusya'nın Lazkiye'deki hava üssüne götürülen ve sağlık ekipleri tarafından muayene edilen pilotun, 'kendini iyi hissettiğini' söylediğini aktardı: "Kahvaltıda görüştük. En azından iyi görünüyor. Doktoru hayati tehlikesinin olmadığını söyledi."

RUSYA: TÜRKİYE IŞİD'İN YANINDA YER ALDI!

Rusya'dan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bugün yaptığı telefon görüşmesine dair bir açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Lavrov'un görüşme sırasındaki şu sözlerine yer verildi: ''Türkiye, Rus hava kuvvetlerinin Suriye'deki terörle mücadele sırasında görevini yerine getiren ve Türk hava sahasını ihlal etmeyen Rus uçağını vurarak aslında IŞİD'in yanında yer almış oldu.''

LAVROV: TÜRKİYE'NİN TÜRKMEN BÖLGESİNE İLGİSİNİN NEDENİNİ SORDUM, YANIT ALAMADIM!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye'nin, Suriyeli Türkmenlerin yaşadığını söylediği bölgede binlerce militanın yanı sıra militanların mühimmat depoları ve komuta merkezleri de bulunuyor. Ben de Çavuşoğlu'na, bu bölgede sürekli olarak bir tampon bölge oluşturulmasını öneren Türkiye'nin bu bölgeye olan ilgisinin, bahsettiğim militan tesislerinin korunmasını ve imha edilmemesini istediği anlamına gelip gelmediğini sordum. Nitekim bu soruma da cevap alamadım.

'RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ PLANLI BİR PROVOKASYON BENZİYOR'

*Rus uçağının düşürülmesi planlı bir provokasyona benziyor.

*Rus uçağının düşürüldüğü bölgede yalnızca militanlar yok, burada teröristlerin tesisleri de var.

*Türkiye Dışişleri Bakanı "Türkiye, Suriye'deki militanların tesislerinin bulunduğu toprakları mı korumaya çalışıyor?" diye sorduğumda bana cevap veremedi.

*Türkiye Dışişleri Bakanı'nın dikkatini, Rus Su-24 uçağının Suriye'de IŞİD'in petrol yataklarını vurduktan sonra düşürüldüğüne dikkat çektim.

'TÜRKİYE'YE SAVAŞ AÇMAYACAĞIZ'

*Türkiye'ye savaş açmayacağız.

*Moskova Ankara'yı, Suriye'de daha dengeli bir politika izlemeye ve Esad'ı devirmeye odaklanmaması gerektiğine ikna etmeye çalıştı.

*Teröristlerin Türkiye topraklarını kullandığı bir sır değil.

*IŞİD karşıtı koalisyonun üyeleriden bazıları bize, uçakları Amerikan yapımı olduğu için herhangi bir saldırı gerçekleştirmeden önce ABD'den izin aldıklarını söyledi. Amerikalıların bu talebinin Türkiye için de geçerli olup olmadığını merak ediyorum. Eğer geçerliyse o zaman da Türkiye'nin uçaklarını havalandırıp kime ait olduğunu bilmedikleri bir uçağı vurmadan önce ABD'den izin alıp almadıklarını merak ediyorum.

'RUSYA TÜRK YETKİLİLERİ AĞIRLAMAYI PLANLAMIYOR'

*Uçağımızın düşürülmesinin ardından Türkiye ile ilişkilerimizi ciddi olarak yeniden değerlendireceğiz.

*Türkiye neden uçağımızı düşürmek yerine Suriye'de hava operasyonu başlattığımızda kurulan acil hattı kullanmadı?

*NATO Genel Sekreteri'nin Türkiye'nin uçağımızı düşürmesinin ardından yaptığı açıklama tüm NATO üyelerinin fikrini yansıtmıyor. NATO'dan Türkiye'nin eylemiyle ilgili tarafsız değerlendirmeler yapanlar da oldu.

'NATO TÜRKİYE'NİN YAPTIKLARINI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYOR GİBİ GÖRÜNÜYOR'

*NATO'nun dün Brüksel'de gerçekleştirdiği toplantının ardından çok tuhaf değerlendirmeler geldi. Bu değerlendirmeler ne üzüntü ne de taziye dilekleri içeriyordu. NATO, Türk ordusunun dün yaptıklarını örtbas etmeye çalışıyor gibi görünüyor.

*Bazı partnerlerimiz uçağımıza yapılanı 'açık bir tuzak' olarak niteledi.

*Rusya, herhangi bir Türk yetkiliyi ağırlamayı planlamıyor.

'TÜRKİYE'YE GİTMEYİN UYARISI İNTİKAM İÇİN DEĞİL'

*Rusya vatandaşlarına Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye etmemizin nedeni, düşürülen uçağımız için intikam almak istememiz değil. Bu tavsiye, objektif nedenlere dayanıyor.

*Suriye sürecinde ilerleme sağlanabilmesi için Batı'nın Kürt güçlerle ilgili ortak bir tutum benimsemesi gerekiyor.

* Yaşananlar üzerinde hiçbir sorumluluğu olmayan Türk şirketleri ve vatandaşları için yeni problemler yaratmak istemiyoruz. Ancak olanlar karşısında tepkisiz kalamayız.

'BMGK'DAN TERÖRİSTLERİN NASIL FİNANSE EDİLDİĞİNİ İNCELEMESİNİ İSTEYECEĞİZ'

*Fransa Cumhurbaşkanı (François) Hollande'ın 'militanların beslenmesinin engellenmesi için Türkiye-Suriye sınırının kapatılması' yönündeki teklifini destekliyoruz.

*BM Güvenlik Konseyi'nden teröristlerin nasıl finanse edildiğine ilişkin verileri incelemesini isteyeceğiz.

*Elimizde uçağımızın Türk hava sahasını ihlal etmediğini gösteren belgeler var ve bu belgeleri partnerlerimizle paylaşmaya hazırız.

NARIŞKİN: TÜRKİYE KENDİ HALKINA İHANET ETTİ!

Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Su-24 uçağının düşürülmesini ‘Türkiye yönetiminin kendi halkına ihaneti’ olarak değerlendirdi: “Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi, dostluk hatta ortaklık ilişkileri kurduğumuz Türk halkının tamamının bakış açısını yansıtmıyor. Dahası biz bu eylemi, Türkiye’nin kendi halkına ihanet etmesi olarak değerlendiriyoruz.”

'TÜRK ÜRÜNLERİ ALANLAR, TÜRK ORDUSUNA DESTEK VERİYOR'

Rusya Başbakan Yardımcısı Gennadiy Onişenko, Türk ürünleri alanların, Türk ordusuna maddi yardımda bulunduğunu söyledi. Onişenko, "'Aşan' mağazalarından alınan her ürün ya da pazardan alınan Türk domatesi, çocuklarımızı hedef alacak yeni füzenin alınmasına katkı sunuyor. Yurttaşlarımız, bu füzenin parasının kendileri tarafından ödendiğini anlıyor. Ruslar, Türkiye'ye her yıl 287 milyon euro götürüyor" dedi.

SURİYE DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE EGEMENLİĞİMİZİ İHLAL ETTİ!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye’nin Rus uçağını düşürerek Suriye’nin egemenliğini saldırgan biçimde ihlal ettiğini söyledi:

*Erdoğan ve Türkiye yönetiminin teröristleri destekleyen eylemleri ve düşürülen Rus uçağından paraşütle atlayan pilota ateş açmaları karşısında üzgünüz. Bu, tam anlamıyla bir savaş suçudur.

*Su-24 uçağının düşürülmesi (Türkiye Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın teröristleri desteklediğini tüm dünyaya kanıtladı. Ankara uzun yılladır radikal gruplarla ilişki içinde.

*Rusya Suriye’de terörle mücadele konusunda koalisyon güçlerinden daha çok şey yaptı. Rus Hava Kuvvetleri’nin eylemleri sayesinde Suriye’de teröristlerin yok edilmesinden bahsedebiliyoruz.

KREMLİN: TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA ŞU ANDA DİYALOG YOK!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov düzenlediği basın toplantısında aldığı bir soru karşısında, Rus uçağının düşürülmesi ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'henüz görüşmediğini' söyledi. Peskov, Rusya ve Türkiye arasındaki diyaloğun nasıl göründüğüne dair bir soru karşısında da, ''Hiçbir şekilde görünmüyor. Zira böyle bir diyalog şu anda yok'' dedi.

Peskov sözlerine, "Türkiye'nin terörle ortak mücadele etmeyi isteyip istemediğine dair şüphelerimiz oluştu. Bununla birlikte biz hâlâ IŞİD'le mücadele edilmesi amacıyla geniş bir koalisyon kurulmasını istiyoruz" ifadeleriyle devam etti.

'BİZİM BİLDİĞİMİZ BU'

Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Aidiyetini bilmediğimiz uçağı vurduk'' şeklindeki açıklamasına dair bir soru karşısında da şunu söyledi: ''Su-24, Suriye hava sahasında vuruldu. Bu da uluslararası hukukun ihlali anlamına gelir. Bunun diğer bir anlamı da Rus uçağına karşı kesinlikli dostça olmayan bir eylem gerçekleştirildiğidir. Bizim bildiğimiz bu.''

'TÜRKİYE SINIRI YAKININDA OPERASYON DÜZENLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

"Suriye'deki teröristlerin ve militanların mevzilerini Türkiye sınırlarının uzağında tutmalarını isterdik" diyen Peskov, "Ancak teröristlerde, Suriye'nin Türkiye sınırı yakınlarında konuşlanma eğilimi var. Biz de bu bölgelerde operasyon düzenlemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

'AKKUYUNUN GELECEĞİ DERİN ANALİZE TABİ TUTULACAK'

Peskov, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin Akkuyu nükleer güç santrali projesini nasıl etkileyeceğine dair bir soru karşısında da, ''Şu anda nasıl etkileri olabileceğini söyleyemem. Tüm projeler dış gelişmeler dikkate alınarak derin bir analize tabi tutulacak'' dedi.

LAVROV: ÇAVUŞOĞLU'NA ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTIM CEVAP VERMEDİ!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "(Türk Dışişleri Bakanı) Çavuşoğlu'na, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012'deki ''Hava sahasının ve sınırların kısa süreli ihlalinin güç kullanmak için bahane olamayacağı'' yönündeki sözlerini hatırlattım. Çavuşoğlu buna da hiçbir cevap veremedi. Sadece, uçağın kime ait olduğunu bilmediklerini tekrarlamakla yetindi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Temmuz 2012 tarihinde bir Türk F4'ünün Suriye tarafından düşürülmesinin ardından BBC'ye yaptığı açıklamada, “Kısa süreli sınır ihlali hiçbir zaman saldırı için neden olamaz” demişti.

RUS DIŞİŞLERİ'NDEN TÜRKİYE'YE ÇAVUŞOĞLU YALANLAMASI!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşmeyi kabul etmediği duyuruldu.

Açıklama, İnterfax ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'dan geldi. ''Lavrov, Türkiye'den gelen çok sayıda görüşme tekliflerinden hiçbirine olumlu cevap vermedi'' diyen Zaharova şöyle devam etti:

''Buna rağmen Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmenin gerçekleşeceğine dair bir açıklama gelmesi, (Türkiye'nin) ahlakın en temel fikirlerinden ve saygıdan yoksun olduğunu ve Ankara'dan duyduklarımızın doğruluğunu sorgulayabileceğimizi gösteriyor.''

MATVİYENKO: BU OLAYI UNUTMAYACAĞIZ!

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, "Su-24 uçağına saldırı, geniş katılımlı terörle mücadele koalisyonu kurulmasını engellemeye yönelik bir girişim. Türkiye'den izahat ve özür bekliyoruz. Türkiye'nin yaşanan eylemin yasalara aykırı olduğunu kabul etmesini, Rusya'nın ve ölen subaylarımızın ailelerinin zararlarını temin etmesini bekliyoruz. Su-24'ün düşürülmesini cezasız bırakmayacağız. Bu olayı unutmayacağız" dedi.

PUŞKOV: YAŞANANLARA BİZ DE TEPKİ GÖSTERMELİYİZ!

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, önümüzdeki hafta yapacakları toplantıda Türkiye'ye yönelik cevabi önlemleri tartışacaklarını açıkladı. Puşkov, "Rusya'daki memnuniyetsizlik çok belirgin şekilde görülüyor. Turistlerin sayısı azalıyor, insanlar kendi iradeleriyle Türkiye'ye gitmekten vazgeçiyor. Toplumun bir parçası olarak biz de yaşananlara bir tepki vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

'SURİYE KRİZİNDE ÖNGÖRÜLEMEYEN RUSYA DEĞİL, TÜRKİYE'

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, Türk F-16'lar tarafından Suriye'de düşürülen Rus savaş uçağı Su-24'le ilgili olarak Türkiye'nin eylemlerinin öngörülemez olduğunu açıkladı.

Sigmar Gabriel, "Bu olay ilk kez şunu gösterdi ki, bölgenin farklı yerlerinden yapılan açıklamaya göre öngörülemeyen bir oyuncuyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ve bu Rusya değil, Türkiye'dir. Türkiye, Suriye krizinde çok karmaşık bir rol oynuyor" diye açıkladı.

LAVROV'DAN KERRY'YE: İMZALADIĞIMIZ ANLAŞMA İHLAL EDİLDİ!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, telefon görüşmesi yaparak Rus uçağının düşürülmesi konusunu ele aldı. Lavrov, bu gelişmenin Rusya ile ABD'nin ‘Suriye'deki operasyonlar sırasında hava güvenliği sağlanması' amacıyla imzaladığı memorandumu ihlal ettiğini belirtti.

'SEBEPSİZ YERE SALDIRILMASI GÖRÜŞÜLDÜ'

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Lavrov ve Kerry, Türk jetlerinin Suriye topraklarında terörle mücadele görevi gerçekleştiren Rus bombardıman uçağına sebepsiz yere saldırmasını görüştü. Bakan Lavrov, bu gelişmeyle Rusya ile ABD'de arasında imzalanan Suriye'deki operasyonlar sırasında hava güvenliği sağlanmasını öngören anlaşmanın derin biçimde ihlal edildiğini vurguladı. ABD bu belge ile Türkiye dahil bütün koalisyon ülkelerinin anlaşmaya uyması yükümlülüğünü üstlenmişti."

RUSYA: TÜRKİYE'YE TAHIL İHRACATINI ORTADOĞU VE AFRİKA'YA YÖNLENDİREBİLİRİZ!

Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, gerekirse Türkiye'ye tahıl ihracatını Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yönlendirebileceklerini açıkladı.

Rusya, bu yılın başlarından beri Türkiye'ye 3,5 milyon ton tahıl ihraç ettiklerini belirten Tarım Bakanı, bunun toplam ihracatının yüzde 12'si olduğunu kaydetti.

'TÜRKİYE'DEN SEBZE İTHALATINI İKAME EDEBİLİRİZ'

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, "Rusya ithalatında Türk sebzelerin payı yüzde 20. Sebze ithalatını, öncelikle domatesi İran, Fas, İsrail, Azerbaycan ve Özbekistan sebzeleriyle ikame edebiliriz" diye konuştu.

KOSAÇEV: TÜRKİYE TERÖRİSTLERİN EYLEMLERİNDEN SORUMLUDUR!

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye’nin IŞİD’e ekonomik destek verdiğini iddia ederek “Türkiye, teröristlerin eylemlerinden müşterek sorumluluk taşımaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin Rus uçağını düşürerek hava sahasını değil, siyasi ve ekonomik çıkarlarını koruduğunu belirten Konstantin Kosaçev, bazı Türk işadamlarının IŞİD’le petrol ticareti alanında işbirliği yaptığı yönünde bilgiler olduğunu ileri sürdü. Kosaçev, “Ne yazık ki, Türk işadamları bölgedeki istikrarsızlıktan yararlanarak IŞİD’le aktif işbirliği yapıyor. Petrol kaçakçılığı ve yağmalanmış sanat eserlerinin ticaretinden para kazanıyor” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Suriye halkının kanının bulaştığı yasadışı bir ticaretten fayda sağlamaktadır” iddiasında bulunan Kosaçev, Türkiye’ye yönelik sert eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü: “IŞİD ve diğer terör örgütleri, bazı ülkelerin sürekli ve büyük çaplı desteğinden istifade ederek güç kazandılar. Ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Türkiye, teröristlerin tüm eylemlerinden gerçek bir müşterek sorumluluk taşıyor.”

KGAÖ: ULUSLARARASI HUKUK EN CİDDİ ŞEKİLDE İHLAL EDİLDİ!

Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle uluslararası hukukun en ciddi şekilde ihlal edildiğini vurguladı.

KGAÖ'nün bugün gerçekleşen olağanüstü toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Bu olay, uluslararası hukukun en ciddi ihlali ve en ağır sonuçları beraberinde getirecek. Moskova ile Washington arasında imzalanan ve koalisyondaki tüm ülkeleri kapsayan 'Suriye hava sahasında çatışmaların önlenmesi anlaşması', doğrudan ihlal edildi. Üye ülkeler, uluslararası toplumun Suriye krizini barışçıl yollardan çözmek için ciddi çaba sarf ettiği dönemde yaşanan bu olayı, çok ciddi bulduklarını ve benzer olayların tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı" denildi.

KIRIM BAŞBAKANI: TÜRKİYE'YE SEYAHAT ETMEYİN!

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Kırımlılara Türkiye'ye seyahat etmeme ve Türk ürünleri satın almaktan kaçınma çağrısında bulundu.

''Kırımlılara Türkiye'ye seyahat etmekten kaçınmalarını tavsiye ediyorum. Bunun nedeni de Türkiye'nin tehlikeli olması değil, bu devletin Rusya'ya karşı düşmanca davranmasıdır'' diyen Aksenov, ''Bununla birlikte gelişmelerin ardından Türk işadamları ile de işbirliği yapmaya hazır değiliz. Bunu açıkça söylüyorum ve Kırımlıların da bunu destekleyeceğini umuyorum'' ifadelerini kullandı.

Sputnik - 25 Kasım 2015

Son Yazılar