abd terorle mucadeleyi durdur225

TSK Raporu : ‘ABD yurt içinde provokasyon yapabilir!’

Türk Silahlı Kuvvetleri terörü yenmek ve ABD koridorunu bozmak için harekete geçerken uyarmıştı:

ABD yurt içi ve yurt dışı bütün unsurlarını görev başında tutmaya devam edecektir. CIA ajanı Henri Barkey de bir ay önce ‘HDP Meclis’e girmezse bombalar patlar’ demişti.

TSK RAPORU SALDIRININ FAİLİNE 3 AY ÖNCE İŞARET ETMİŞTİ!

Önce Türk Silahlı Kuvvetleri 24 Temmuz’da başlayan operasyonlarla PKK terör örgütüne büyük darbe indirdi. ABD engellemeye çalıştı ancak operasyonları engelleyemedi. Operasyonlar ABD açısından hayati önemdeki Suriye’nin kuzeyindeki koridor oluşturma saldırılarını da durdurdu. Ardından Rusya, Suriye’nin bütünlüğü için harekete geçti ve ABD’nin desteklediği terör gruplarına bomba yağdırdı. Aydınlık da, askerin ABD koridoru ve PKK terörüne karşı Rusya ile temasa geçilmesi eğilimini dün manşetine taşıdı. ABD ve kara gücü PKK/PYD’nin darbe yediği bugünlerde, başkentin göbeğinde “Operasyonların durması” talepli ve HDP’nin desteklediği miting öncesi büyük bir patlama gerçekleşti. Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre 86 vatandaşımız hayatını kaybetti.

tsk mudahale abd planini bozar

ABD PROVOKASYONLARINA DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ!

Saldırıyla ilgili tartışmalar yaşanırken, Aydınlık’ın 3 Temmuz 2015 tarihinde manşetine taşıdığı TSK raporu, patlamanın failini işaret ediyordu. PKK’nın Suriye’deki ABD kara gücü PYD’nin Cerablus’u almasından sonra koridor planını hareketlendirmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hükümete raporlarla aktardığı saptamalarda, önümüzdeki dönemde ABD provokasyonlarına dikkat çekilmişti.

newyork times pkk haberi1

the independent pkk icin hersey yapilmali

TSK’nın tespitleri kaynaklar tarafından şu şekilde maddelenmişti:

- Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD tarafından oluşturulmaya çalışılan Kuzey Kuşağı’nın fikir babası ABD ve daha da ötesinde İsrail’dir.

- Bu kuşak Lazkiye Limanı’na, yani Akdeniz’e uzanana kadar PKK/PYD unsurlarına ABD tarafından destek verilmeye devam edilecektir. Bu çerçevede Türkiye’nin Güvenli Bölge önerilerine de mantıksız gerekçelerle ayak direnecektir.

- 911 km.lik Türkiye-Suriye sınırının yaklaşık yüzde 70’lik bölümü olan 632 km’si PKK/PYD’nin kontrolüne geçmiş ve ciddi önlemler alınmazsa bu sınırın tamamı, başta ABD olmak üzere koalisyon güçlerinin de yoğun desteğiyle Lazkiye limanına kadar bunların kontrolüne geçecektir.

- Böyle bir durumda Türkiye’nin Ortadoğu ile irtibatı tamamen kesilecektir.

- Türkiye’nin bölgeye müdahalesi, ABD’nin bütün planlarını suya düşürebilir. İşte bu noktada ABD’nin Türkiye’nin koridora müdahalesinin ve bölünme planının çökertilmesini engellemek için “yurt içi ve yurt dışı bütün unsurlarını görev başında tutmaya devam edeceği” tespiti öne çıkartıldı. İlgili bölüm raporda şu şekilde aktarıldı: “Türkiye’nin bölgeye müdahalesi ABD’nin bütün planlarını suya düşürebilir nitelik taşıdığından bunu engellemek için yurt içi ve yurt dışı bütün unsurlarını görev başında tutmaya devam edecektir.” Aydınlık’ın 3 Temmuz’daki haberinde, Ankara ABD-İsrail koridorunu bozmaya yönelik kararlılığını da Amerikalı muhataplarına açıkça ifade edildiği bilgisi de yer almıştı.

*** *** ***

henri barkey hdp meclise girmezse vay halinize750

Barkey’den ‘şehirler havaya uçar’ tehdidi!

CIA’nın Türkiye uzmanlarından Washington merkezli Woodrow Wilson’ın Orta Doğu Programı Direktörü Henri Barkey, “Ya seçimlerden aynı sonuç çıkacak ya da HDP Meclis’e giremeyecek ve şehirler havaya uçacak” demişti. Financial Times gazetesinin 10 Eylül 2015 tarihli “Şiddet tırmanırken, Kürt partisi her taraftan kuşatıldı” başlıklı David O’Byrne’ın haberine göre, Barkey gazeteye 1 Kasım seçimleri için şu açıklamayı yapmıştı: “Ya seçimlerden aynı sonuç çıkacak. Ya da HDP meclise giremeyecek ve şehirler havaya uçacak.”

PKK DA 7 HAZİRAN ÖNCESİ TEHDİT ETMİŞTİ!

Benzer bir ifadeyi PKK’nın paralel devlet yapılanması KCK’nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat da 7 Haziran 2015’teki seçimler öncesinde yapmıştı. Hozat, 20 Mayıs 2015 tarihli Özgür Gündem’de yazdığı yazıda HDP’nin barajı geçememesi durumunda Türkiye’nin Vietnam’a döneceği tehdidini savurmuştu.

Ceyhun BOZKURT - 11 Ekim 2015 - Aydınlık

İlgili Haberler :

SALDIRIDAN öNCE İSTİHBARAT VARDI!

Saldırıdan 1 hafta önce istihbarat birimlerinin elinde metropollerde terör eylemi yapılacağına ilişkin bilgi bulunduğu öğrenildi. Öte yandan ABD’nin büyükelçilik aracılığıyla vatandaşlarını ülkeye geri çağırdığı belirtildi.

*** *** ***

Ankara’yı kana bulayan saldırıdan yaklaşık bir hafta önce istihbarat birimlerinin elinde, başkentte büyük ses getirecek bir bombalı saldırı olabileceğine ilişkin istihbarat bulunduğu biliniyordu. Hatta, AVM, metro ve toplu taşım araçlarında dikkatli olunması yönünde bilgiler kulaktan kulağa konuşuluyordu. Ancak saldırının ne zaman ve nereye olacağı konusunda kesinlik olmaması nedeniyle, bu istihbaratın başkent kulislerine sızmış olması, “dedikodu” olarak değerlendirilmişti. Ayrıca yine Habervaktim isimli internet sitesinde Ankara’ya 5 PKK’lının sızdığı yazılmıştı. Sitede 7 Ekim 2015’te “Başkentte kırmızı alarm” başlığıyla yayımlanan haberde, “Bölücü terör örgütü PKK’lı teröristlerin başkent Ankara’da eylem planladığı öğrenilirken, özellikle siyasiler ile metro ve AVM’lerin hedefte olduğu düşünülüyor” denilirken, olası eylemler için Emniyet ve jandarmanın kırmızı kodla uyarıldığı bilgisi verildi.

*** *** ***

ABD, vatandaşlarına ‘dönün’ çağrısı yapmış!

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD Ankara Büyükelçiliği’ne gönderdiği yazıda, Türkiye’de çalışan vatandaşlarının güvenliğini sağlayamayacağını, aileleriyle ABD’ye dönmek isteyen vatandaşların masraflarının devlet tarafından karşılanacağını bildirdiği ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı mektubunun geçen çarşamba günü geldiği belirtildi. Bundan iki ay önce de benzer bir uyarı sadece ABD Büyükelçiliği ve konsolosluklarında çalışan sivil memurlar için gelmişti. Ankara’da bir başka ülkenin büyükelçiliğinde çalışan bir sivil memur Aydınlık’a yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliği’ne, ABD’li tüm vatandaşlar için uyarı mektubu geldiğini ve kendisinin çalıştığı ülke büyükelçiliği için de böyle bir mektubun beklendiğini, bu ülke büyükelçiliği ve konsolosluk çalışanlarının oldukça tedirgin olduklarını, bazılarının kendi olanakları ile ülkelerine dönmeye başladığını söyledi. Mektubun Ankara’daki patlamadan 3 gün önce gelmesi kafalarda soru işareti yarattı. Emekli bir istihbarat uzmanı da Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, böyle bir mektubun gönderilmesinin çok önemli olduğunu, ABD’nin Ankara’daki patlama gibi iç savaşa yol açmaya yönelik provokatif eylemler olacağını daha önceden bildiğini ve vatandaşlarını uyararak Türkiye’den tahliyelerini sağlamaya çalıştığını söyledi. Başka bir istihbarat uzmanı da “ABD, bu ve bundan sonraki olası olayları kesinlikle biliyor. Türkiye’nin müttefikiyiz yalanının arkasına saklanan ABD, bu tür olayları önleyecek tedbirlerin alınması için Türk devletini uyaracağına sadece kendi vatandaşlarının can derdine düşmüş. Bu tür eylemler bir iç çatışmaya yol açacak. ABD’nin bilgisi dahilinde eylemlerdir” dedi.

Derya DERVİŞ  - 11 Ekim 2015 - Aydınlık

*** *** ***

Ankara’nın kalbinde katliam:95 ölü!

Ankara, tarihindeki en kanlı saldırıya sahne oldu. Tren Garı önünde peş peşe meydana gelen 2 bombalı saldırıda 95 yurttaşımız hayatını kaybetti. 48’i ağır 246 kişi yaralandı. Olay yerinde 2 canlı bombaya ait ceset kalıntıları bulundu.

*** *** ***

Dün öğle saatlerinde Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan mitingin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde saat 10.00’te, 15 saniye aralıkla 2 patlama meydana geldi. Olayla ilgili ilk resmi açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamada ilk tespitlere göre 30 kişinin öldüğü belirtilirken saatler ilerledikçe katliamın bilançosu arttı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ölü sayısının 86 olduğunu açıkladı. Bakan yaralı sayısının ise 186 olduğunu bildirdi. Akşam saatlerinde Başbakanlık- Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada “48’i yoğun bakımda, 246 vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Olayda 95 vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir” denildi. Ankara’daki kanlı saldırı Türkiye’yi sarstı. Patlama Ankara Tren Garı kavşağında oldu. Tren garı, başkentin en merkezi noktalarından biri. Patlamanın gerçekleştiği nokta, Milli İstihbarat Teşkilatı’na 3 kilometre, Emniyet’e ise 1 kilometre uzaklıkta. Sıhhiye Meydanı’nda dün “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi” konulu yürüyüş düzenlenecekti. Mitingin toplanma yeri tren garı olarak belirlenmişti.

BİLYELER 100 METREYE YAYILDI!

Patlamanın ardından yere saçılan bilyeler dikkat çekti. Yaklaşık 100 metre mesafeye yayılan bilyeler, patlamaya yol açanın parça tesirli bir bomba olabileceğine işaret ediyor. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam sosyal medya hesabından patlamadan hemen sonra önüne düşen bilyenin fotoğrafını paylaştı. Patlamalar bölgede paniğe yol açtı. Olay yerine ambulanslar sevk edildi. Tarihi tren garı da büyük hasar gördü. Patlamaya canlı bombaların neden olduğu iddia edilirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 6 savcı görevlendirildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada patlamanın sebebine ilişkin bilgi vermezken, patlamanın sebebinin canlı bomba olduğu iddia edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, “Kesin olmamakla birlikte iki canlı bomba üzerinde duruyoruz. Tanınmayacak halde olan cenazelerin hepsine DNA testi yapılacak tabii bu da biraz zaman alacak. Ancak kimlik teşhisi için test yapılması gerekiyor” dedi. Patlamalardan biri, halay çekenlerin ve çantaların bırakıldığı yerde meydana geldi. Miting komitesi, mitingin iptal olduğunu ve herkesin kendi güvenliğini alarak memleketlerine dönmesini istedi. Pankartlar ölü ve yaralıların üstünü örtmek için kullanılırken, patlama sonrası ilk müdahale katılımcılar tarafından yapıldı. Yaralılar Dışkapı, Numune, Gazi, İbni Sina ve Hacettepe hastanelerine kaldırıldı. Numune Hastanesi’nin acil servisinde yer kalmadı. Yurttaşlar hastanelere akın ederek kan bağışında bulundu.

PATLAMA SONRASI ARBEDE!

Patlamanın hemen ardından büyük bir arbede yaşandı. Miting için gelen yurttaşlar bir yandan yaralılarla uğraşırken bölgeye gelen polislerle tartışma çıktı. Mitinge katılanların polislere tepki göstermesi üzerine biber gazı ile müdahale edildi. Bu sırada 3-4 el silah sesi duyuldu. Bir polisin çelik yeleğini çıkararak olay yerinden ayrıldığı görüldü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Ankara’da tren garının bulunduğu bölgede meydana gelen patlamaya ilişkin altı savcının görevlendirildiğini bildirildi. Savcılar patlamanın hemen ardından olay yerine giderek incelemede bulundu. Patlamanın olduğu yerdeki mobese kameraları da incelenecek.

BAKANLAR PROTESTO EDİLDİ!

Bombalı saldırının ardından İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; inceleme yapmak üzere bölgeye geldi. Yoğun güvenlik önlemleri ve polis çemberinde bölgeye gelen bakanlar, sert şekilde protesto edildi. Tepkilerden dolayı alana giremeyen bakanlar yuhalandı ve bakanlara pet şişe fırlatıldı.

GÖRGÜ TANIĞI DEHŞETİ ANLATTI!

Bir görgü tanığı patlamanın meydana geldiği anı, ‘’Patlamalardan biri halay çekenlerin ve çantaların bırakıldığı yerde meydana geldi’’ diye anlattı. Garda bulunan lokantada aşçı olan Sezgin Kaya da patlamanın peş peşe gerçekleştiğini, gar ile Ankara Spor Salonu’nun ortasında bulunan alanda gerçekleştiğini düşündüğünü kaydetti. Patlama sonrası hemen içeriye kaçtıklarını anlatan Kaya, “İçeriye kaçtık, bazı yaralılar bize doğru geldi. Onlara su verdik, yardım etmeye çalıştık. Patlamanın olduğu bölgeyle aramızda 40 metre vardı” dedi.

*** *** ***

İKİ CANLI BOMBANIN CESET KALINTILARI!

AA’nın emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, polis tarafından kontrol edilen alanda yapılan ilk incelemelerde, terör saldırısında metal bilyelerle güçlendirilmiş TNT patlayıcılarının kullanıldığı belirlendi. Ölenler arasında iki canlı bombaya ait ceset kalıntıları olduğu, kimliklerinin tespitine ilişkin çalışmaların devam ettiği öğrenildi. RTÜK de patlama hakkında geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

TTB HEKİMLERİ ÇAĞIRDI!

Öte yandan mitingin organizatörlerinden olan Türk Tabipler Birliği Başkanı Beyazıt İlhan, patlamanın gerçekleştiği Ankara Garı’na yakın hastanelerde bulunan hekimleri yaralılar için acilen nöbete çağırdı.

Olcay KABAKTEPE- Sinem GÜLCAN - 11 Ekim 2015 - Aydınlık Ankara

Son Yazılar