ulusal bagimsizlik yuruyusu izmir2015

Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü!

68’liler Birliği Vakfı’nın 30 Ağustos Zaferi’nin 93. yıldönümü nedeniyle düzenlediği, 2 etaptan oluşan ve 11 gün süren

‘’Afyon’dan İzmir’e Ulusal Bağımsızlık Yürüyüşü’’, İzmir’in ve Türkiye’nin kurtuluş günü olan 9 Eylül’de son buldu.

Yürüyüşün 1. etabı, 25 Ağustos’ta Büyük Taarruz kararının alındığı, Batı Cephesi Karargahı’nın bulunduğu Akşehir’den başladı, 26 Ağustos’ta Kocatepe’de son buldu.

2. Etap 30 Ağustos’ta Dumlupınar’dan başlayıp, Banaz, Uşak, Akşehir, Salihli, Nazilli, Aydın, Akhisar, Manisa üzerinden, 9 Eylül 2015’te İzmir’de sona erdi.

Cumhuriyet İçin Güç Birliği bileşenlerinin daha önceden kararını aldığı ‘’Teröre Karşı Birlikte Yürüyoruz’’ yürüyüşü ile ortaklaştırılan eylem, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden başladı.

Binlerce İzmirlinin katıldığı eylemde, ‘’Katil PKK İşbirlikçi AKP, Hepimiz Mehmetiz PKK’ya Yeteriz, Türk Kürt Kardeştir Amerika Kalleştir, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz, Kahrolsun ABD Emperyalizmi’’ sloganları atıldı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Gündoğdu Meydanı’na yönelen kortej, 1. Kordon’dan Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Gençlik Marşı söylenerek yapılan saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’mız söylendi.

Cumhuriyet İçin Güç Birliği adına sözcü Ömer Lütfi Değirmenci, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ve 68’liler Birliği Vakfı Genel Başkanı Namık Kemal Boya konuşma yaptı.

Konuşmacılar yaptıkları konuşmalarda, PKK’nın Amerika’nın kara gücü olduğunu, Amerika’nın üniter devlet yapısını ve ulusal bütünlüğümüzü parçalama programı yürüttüğünü, AKP’nin bu amaçla iktidara getirildiğini, AKP’nin ‘’Çözüm Süreci’’ adını verdiği programla etnik bölücülüğü besleyip büyüttüğünü, bu topraklardaki 1000 yıllık birlik ve kardeşliği bozmaya çalışan Amerika, işbirlikçileri ve tetikçileri ile mücadele ederek, tam bağımsız, demokratik Türkiye’yi hedeflediklerini açıkladılar.

Haber ve fotoğraf  : Osman Gazi OKTAY – 09 Eylül 2015 - İzmir

9Eylül

9Eylül1

9Eylül2

9Eylül3

9Eylül4


 

 

Son Yazılar