isik sadik ahmet izmir barosu ziyareti2

Işık Ahmet’ten İzmir Barosu’nu Ziyaret...

Yunanistan’ın, Türk kimliği yerine Lozan Antlaşması ardına sığınıp dini kimliği tanıması, Batı Trakya Türklerinin topraklarının kamulaştırılması,

Yunanistan Vatandaşlığı Yasası’nın 19. Maddesi gereği, Batı Trakyalı ve Oniki Adalı Türk’ün vatandaşlıktan çıkarılması, Lozan Antlaşmasına aykırı olarak Batı Trakya Türk azınlığının eğitim kurumu kuramaması ve denetleyememesi sorunlarını, 1985 yılında açtığı imza kampanyası ile dünya kamuoyuna duyuran, Selanik’te toplanan İnsan Hakları üyelerine bildiri dağıtarak sorunu aktaran, Batı Trakya azınlığının ‘’Türk’’ olduğunu belirten ve bu nedenle defalarca tutuklanıp hapis yatan Dr. Sadık Ahmet, Yunanistan’da 2 kez bağımsız milletvekili seçildi.

1991 yılında kurduğu Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) partisi ile Türklerin Yunan Parlamentosu’nda daha fazla milletvekili ile temsilini amaçladı. Bunun üzerine Yunanistan da 1993 yılında, % 2 oranındaki Türk nüfusu önüne, %3 barajı koyarak  Türklerin meclise girmesini engelledi.

Batı Trakya Türklerinin sorunlarını yaşamının sonuna kadar dile getiren Sadık Ahmet, 24 Temmuz 1995’te, Lozan Antlaşması’nın 72. Yıldönümünde, hala aydınlatılamayan trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Sadık Ahmet’in ölümü sonrası onun bıraktığı mücadeleyi bıraktığı yerden sürdüren Işık Ahmet, ülkemizdeki panel ve söyleşilere katılmaktadır. 2012 yılında Dünya ve Anadolu Kadınını Destekleme Derneği öncülüğünde 30’a yakın demokratik kitle örgütü Işık Ahmet’i ‘’Yılın Annesi’’ seçti. Işık Ahmet ödülü, Bütün Batı Trakyalı çocukların annesi sıfatıyla kabul ettiğini açıkladı.

isik sadik ahmet izmir barosu ziyareti

İzmir’de 1950’lerden bu yana faaliyet gösteren Batı Trakya Türkleriyle Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Işık Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Mümin Durmuş ile birlikte, derneğin 13 yıl başkanlığını yürüten İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan’ı ziyaret etti.

Aydın Özcan’ın, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını Türkiye’ye yaymada ve çözüm üretmede başarılı bir çalışma yürüttüğünü belirten Işık Ahmet, İzmir Baro Başkanı olarak Türkiye’nin ve avukatların sorunlarını aşmada da başarılı olacağına olan inancını belirtti.

Aydın Özcan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Batı Trakya Türkleri davasının unutulmaz ismi Dr. Sadık Ahmet’i, sevgi ve saygıyla andığını belirtti. Onun mücadelesinin kendilerine bir görev olarak kaldığını ve bu mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Işık Ahmet daha sonra İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Batı Tarkya Türkleri İzmir Şubesi Başkanı Mümin Durmuş ve İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Mustafa Çetin ile birlikte, hem adli hataları hem de Yargıtay’ın iş yükünü azaltma gerekçesiyle kurulan istinaf mahkemelerinin, İzmir Başsavcısı Celal Kocabaş’ı ziyaret etti.

Haber : Osman Gazi OKTAY - 15 Ağustos 2015 - İzmir

Son Yazılar