deniz baykal kultur merkezi1 1

İzmir’e Yakışan Kültür Merkezi…

Karşıyaka Belediyesi Eski Belediye Başkanı Cevat Durak’ın temelini atarak,

Deniz Baykal Kültür Merkezi adını verdiği salon, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan’ı Anma Etkinlikleri’nde, Madımak Oteli’ne sığınan 33 canın ölümünün anmasıyla açıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediyesi Eski Başkanı Cevat Durak ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın kurdelesini birlikte keserek açtıkları merkezin salonundaki ilk etkinlik, ‘’Metin Altıok Şarkıları Gülüşüne Yananız’’ oldu.

Açılış konuşmasını sırasıyla Hüseyin Mutlu Akpınar, Aziz Kocaoğlu ve Yakup Akkaya yaptı. Konuşmalarında Cevat Durak’a böyle bir kültür merkezini İzmir’e kazandırdığı için teşekkür ettiler.

Metin Altıok’un şiirlerinin ve şiirlerinden bestelenen şarkıların seslendirdiği etkinlik izleyicilerin beğenisini kazandı, 2 Temmuzda katledilenlerin yakınlarının da davetli olduğu etkinlikte , Madımak otelinde yanmaktan kurtulan Eğitimci-Şair- yazar Hidayet Karakuş bir konuşma yaptı.

Her yıl düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmalarda yüreğinin tekrar yandığını belirten Karakuş, Aziz Nesin, Behçet Aysan ve Nesimi Çimen, ellerinde çıkartılan yangında yanan 2 otel görevlisini ve onların verdiği sandalye ayaklarıyla, merdivenlerde saldırganları bekleyen Metin Altıok ve Hasret Gültekin’i anımsayarak acısının tazelendiğini söyledi. ‘’Buradaki Kalkışma; bir mezhebe karşı olmadan çok, Genç Cumhuriyet’i yıkmaya yönelikti. Sloganlarından biri, ’Cumhuriyet Burada Kuruldu Burada Yıkılacak’ idi’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlikte; Enver Aysever, Murat Evgin, Mazlum Çimen, Ogün Şanlısoy, Çiğdem Erken, Güneş Duru, Sinem Demircioğlu, İklim Tamkan, Güvenç Dağüstün, Eren Aysan, Onur Behramoğlu, Tuğrul Keskin, Metin Altıok’un şiirlerini, Gurup Gündoğarken ve 3 Bas,  Altıok şiirlerinden besteledikleri eserleri seslendirdiler.

Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürü Veysel Çıldır ve Deniz Baykal Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Öncel, önümüzdeki dönem, İzmir’in kültür ve sanata yön verir bir duruma gelmesinde önemli bir görevi üstlenmiş görünüyorlar.

Haber : Osman Gazi OKTAY - 02 Temmuz 2015 - İzmir

deniz baykal kultur merkezi1

deniz baykal kultur merkezi2

deniz baykal kultur merkezi3

Son Yazılar