osman gazi oktay11

Bir Zamanlar Sümerbank!

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, 2014-2015 Çalışma Programı’nı verdiği yemekle sonlandırdı.

Yemeğe İzmir Sümerbank emekçileri yoğun katılım gösterdi. Sümerbank işletmeleri fabrika fabrika özelleştirilirken, İzmir Sümerbank işçileri, aylar süren bir direnişle işyerlerini terk etmeyerek, özelleştirmeye karşı direniş sergilemişti.

İzmir Sümerbank’ta 19 Mayıs 2001 tarihinde başlayan direniş, emekliliği dolmayan işçileri faal durumda olan fabrikalara tayin ederek, Şubat 2002 tarihinde emekliliği dolanlara çıkış verilerek kırıldı.

O tarihten bu yana Sümerbank işçileri, her Mayıs ayında bir araya gelerek yemek düzenlerler, şanlı direnişlerini anarlar. Sümerbank Direniş Komitesi üyeleri Kemal Kasar ve Seval Oskan, Sümerbank ismini unutturmamak için çaba sarf ederler. Bu yılki yemeklerini, ‘’Ulusal Eğitimle Dayanışma Yemeğiyle’’ birleştirdiler.

Eski Yol İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bülent Zenginobuz, Eğitim İş 2 No’lu Şube yöneticisi Ülker Çal, Eğitim İş Konak Temsilciliği Başkanı Cengiz Oktay, yönetici Önder Karataş, Eğitim İş Buca Temsilciliği yöneticisi Atilla Yazgan, dernek yemeklerine eksiksiz katılım sunan Değişim Optik sahibi Tamer Emir, Dalgıçlar Ekmek Fabrikası sahiplerinden Kadir Dalgıç ve çalışanı Akif Turgut, Kaptan Şafak Surkultay, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Mustafa Kozan, dernek üye ve dostlarının katıldığı yemeğe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, telgraf gönderdi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Menemen Devlet Hastanesi’ne, sağlık mazeretine rağmen 3 aylık geçici görevlendirmeyle gönderilen Göğüs Cerrahı Opr. Dr. Nebil Gürhanlı, 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olduğunu, katılımcıların çevrelerini temizlemeye, ‘’Büyük Temizlik’’ için harekete geçmeye davet etti.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay, ‘’Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, halkımızı ve ordumuzu giydiren Sümerbank’ın değerli emekçileri, fabrikanızın kapanmaması için verdiğiniz onurlu mücadeleyi biliyorum. İşletmenizin makineleri talan, binalarınız viran edildi. Dernekleşmiş olsaydınız, bu alanın müze olarak korunması mümkün olabilirdi. Şimdi Sümerbank ismini yok etmeye çalışıyorlar. Dernekleşerek, size iş, çocuklarınıza gelecek sunan Sümerbank’a olan vefa borcunuzu, en azından ismini yaşatarak ödeyebilirsiniz. Özelleştirmenin ne anlama geldiğini unutturmamış olursunuz. Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Nebil Gürhanlı, eski görev yerine dönünceye kadar mücadelemiz sürecektir’’ dedi.

Ulusal Eğitim Derneği üyeleri, emekçilerle bütünleşerek önümüzdeki dönem yapacakları ortak mücadele için moral depoladılar.

Haber       : Özkan SUCUOĞLU - 06 Haziran 2015 - İzmir
Fotoğraf   : Buket Köken

Son Yazılar