bulent zenginobuz2

Sendikalar Çiftliğiniz Değildir!

1976 yılından beri Karayolları işçisi ve Yol-İş Sendikası üyesi, 13,5 yıl boyunca sınıfına

ihanet etmeden, Yol İş Sendikası İzmir 1No’lu Şube Başkanlığı yapan, halen Karayolları 2. Bölge’de işçi olarak çalışan Bülent Zenginobuz, Yol İş’e bağlı İstanbul Konukevi’nden kovuldu.

Haftalar öncesi Yol-İş Sendikası İstanbul Konuk Evinden, Yol-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Genel Sekreteri vasıtasıyla 3 kişilik yer ayırttıran, 14 Mayıs Perşembe günü, ilgili konukevini arayıp rezervasyonumu teyit ettiren, 15 Mayıs 2015 tarihinde eşi ve kızı ile birlikte konuk evine giden, kimliklerini görevliye verip kayıtlarını yaptıran Zenginobuz ailesi, odanın temizlenmesi bahanesiyle Lobide bekletilir.

Beklemekten sıkılan aile, resepsiyondaki görevli bayana “Odalar temizlene dursun biz bir tur atalım gelelim” deyince; görevli bayan asıl söylemek istediğini söyleyememiş olsa gerek, “Ayrılmayın, müdür bey sizinle görüşecek” der.

10 dakika da müdür beklenir. Müdür, Bülent Zenginobuz’un yüzüne anlamlı ve alaycı bir ifadeyle bakarak,  “Bülent Bey, size yer veremiyoruz” der.

Zenginobuz’un “Yer mi yok, yoksa temizlik mi bitmedi ? “ sorusuna, müdür;  ‘’Hayır!.. “Genel  Başkan talimatıyla, size yer veremiyoruz. Yapacak bir şey yok, ben emir kuluyum’’ diyerek görüşmeyi sonlandırır.

Kendisiyle görüştüğümüz Bülent Zenginobuz, ‘’Benim suçum, Yol İş Sendikası Genel Başkanı, Türk İş  Genel Eğitim Sekreteri Ramazan AĞAR 'ın yapamadığı sınıf sendikacılığını savunmaktır’’ dedi.

bulent zenginobuz1

Konuşmasını, sendikanın taşınmazlarının tümünde, Yol İş’ e aidat ödeyen emekçinin alın teri, emeği olduğunu belirten Zenginobuz, ‘’Eşim Zehra Sever ZENGİNOBUZ' da Yol-İş Sendikası 1 ve 2 No’ lu Şubede ve İzmir Konuk Evi’nde 9 yıl hizmet verdi. Burası başkanın özel mülkü müdür, tapulu malı mıdır? sorarım. Yol-İş Sosyal Tesisleri ne zamandan beri Ramazan AĞAR’ ın özel mülkiyeti olmuştur?’’ diye sormak için, Yol İş Genel Sekreteri Tevfik ÖZÇELİK’i arar. Ancak; yanıt alamaz.

Daha sonra; yıllarca beraber mücadele ettiği, yoldaş ve dost bildiği Eski Yol İş Trabzon 1 No’ lu Şube Başkanı, şimdiki Yol İş Genel Merkez Eğitim Sekreteri Ahmet KILIÇ ’ı arar, karşılaştığım durumu anlatır.

10 dakika süre isteyen Kılıç, Zenginobuz’u arayıp “Maalesef uşağım. Genel Başkan ikna olmuyor, sana ve ailene yer veremiyoruz” der.

Zenginobuz, Ahmet Kılıç’la yaptığı telefon görüşmesinde, ‘’Yol-İş Sendikası’nda da biat kültürü yerleşmiş. Bana gösterilen tavır, toplumsal terbiye ve ahlak kurallarına uymuyor. Etik bir davranış değildir. Yol-İş'i bu hale getiren zihniyete yazıklar olsun. Sizi kutlarım(!) Ama; sendikacılık bu değildir. “ diyerek görüşmeyi sonlandırır.

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar’ı kınayan Zenginobuz; ‘’ Sendikaların temel görevi, üyelerinin haklarını, demokratik ve eşit bir şekilde korumak, demokrasi mücadelesine ve ülkemizin gelişmesine katkı sunmaktır. Bilerek ya da bilmeyerek bu ilkeleri göz ardı edenler, sınıfının önünde engel olmaya başlarlar. Sınıf, bu engeli de aşmasını bilir. Nitekim; bu engel Bursa’da Reno, Tofaş, Çoşkunöz ve Mako, Kocaeli’nde Ford işçilerince kırılmaktadır. Yol İş emekçileri de sırtlarındaki bu kamburdan kurtulacaktır’’ diyerek görüşmemizi sonlandırdı.

Haber : Osman Gazi OKTAY - 21 Mayıs 2015 - İzmir

Son Yazılar