koy enst6 1 

Köy Enstitülerini Destanlaştıranlar!

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi ve ADD İzmir Şubelerinin uzun süredir birlikte

düzenleyerek gelenekselleştirdiği köy enstitülerini anma etkinlikleri, bu yıl Konak Belediyesi Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Yaşayan köy enstitüler, yakınları, köy enstitülerinin eğitim tarihimizdeki önemini kavrayan aydınlarımız, sendika ve eğitim dernekleri temsilcileri ve Vatan Partisi İzmir Milletvekili Adayı Ümit Zileli’nin hazır bulunduğu etkinlik, coşku ve duygu doluydu.

Baş öğretmen M. Kemal Atatürk, yaşamını yitirmiş köy enstitülüler ve eğitim mücadelesine katkı sunan eğitimciler ve eğitim şehitleri için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesi ardından, eğitim tarihimize ışık tutacak ‘’Köy Enstitüleri Destanı’’ belgeselini bize kazandıran yapımcı Ahmet Gürel ve danışman Halil Vural, birlikte belgeselin ortaya çıkışını anlattılar.

ADD Bilim ve Ulusal Eğitim Derneği Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Gürel, Köy Enstitülü Eğitimci Halil Vural’a katkıları nedeniyle teşekkür etti.

koy enstituleri destani belgeseli

Açılış konuşmasını, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay yaptı.

Köy enstitülerini eğitim tarihimizin yüz akı olarak niteleyen Oktay, ‘’Ahmet Gürel’in 2008 yılında hazırladığı belgesel, ilk kez derneğimiz tarafından halka sunuldu. O günden bu yana yaşayanlarla kaydı halen süren 20’nin üzerinde köy enstitülü ile yapılan röportaj, enstitülerde yapılan eğitim hakkında bize sağlıklı bilgi sunmaktadır. Ahmet Gürel ismi, bende emek, çalışma ve üretme kavramlarını çağrıştırıyor. Halil Vural ağabeyimle, 2000 yılında ben Eğitim Sen şube başkanıyken, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’ni kurma çalışmaları esnasında tanıştım. Onun tecrübelerinden yararlandım. Bende yarattığı duygu örgütçülüktür. Bu iki güzel insan, yitirdiğimiz eğitimcilerle yaptıkları sağlıklı kayıtlarla ve eğitim tarihimize yaptıkları katkılar nedeniyle; köy enstitülerini destanlaştırmışlardır. Her ikisine saygı ve sevgilerimi sunarım’’ dedi.

ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Tutan, ‘’Pek çok kitle önünde konuştum. Aramızda kendisini yitirdiğim babamın arkadaşı Rıza Yetim ve köy enstitülüler var. Çok heyecanlıyım. Sizinle birlikte olmaktan son derece mutluyum’’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Yaşayan ve yaşamını yitirmiş köy enstitülülerle yapılmış görüşmelerden oluşmuş, Ahmet Gürel’in ‘’Köy Enstitüleri Destanı’’ adını verdiği, 1 saat süren görsel sunumuna geçildi. Yaşamını yitirmiş olanların yakınları, belgeseli göz yaşları içinde seyretti.

Son olarak; köy enstitüsü mezunu 91 yaşındaki İsmail Hakkı Bey, mandoliniyle köy enstitülülerinde söylenen Ziraat Marşı’nı seslendirdi, yazdığı bir şiiri okudu.

Etkinlik sonunda izleyiciler arasındaki köy enstitüsü mezunları ve Ümit Zileli sahneye davet edilerek birlikte fotoğraf çektirildi.

Belgesel, katılımcıları coşkulandırdı. Aynı zamanda duygulu anlar yaşanmasına da neden oldu. Katılımcılar Ahmet Gürel’in etrafında yumak oluşturarak, saygı ve sevgilerini sundular.

Haber ve fotoğraf : Özkan SUCUOĞLU - 18 Nisan 2015 - İzmir

koy enst1

koy enst2

koy enst3

koy enst4

koy enst5

koy enst6

Son Yazılar