cocuk gelinler2 1 

Çocuk Gelinlere Hayır!

Çizdiği resimlerle; 2 yıl önce sergileme, geçen yıl mansiyon, bu yıl 2.’lik ödülü alan Namık

Kemal Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Balta, Türk Amerikan Derneği’nden 2 cumhuriyet altını kazandı.

Namık Kemal Lisesi resim öğretmeni Gül Diri, öğrencisinin bu mutlu gününde yanındaydı.

Güzel sanatlar liseleri ve Anadolu liselerinin ayrı kategorilerde değerlendirildiği yarışmada; 1.’ler 3 cumhuriyet altını ile ödüllendirildiler.

Kübra Balta’nın bu yıl yarışmaya katılıp, 2.’lik ödülü aldığı resmin konusu; Türkiye’nin yakıcı sorunu olan çocuk gelinlerdi.

Sürü sahibi yaşlı damat, daha elinde oyuncak bebekle oynayan çocuk gelini, birkaç koyun karşılığı babasından alıyor. Gelinin babası çocuğu damada fırlatırken; damat ta koyunları kayınpederine fırlatıyor.

Ortadaki ateş, çocukların geleceğinin nasıl yakıldığını ifade ediyor.

Anne,  gelinin küçük kardeşini, çocuk gelin gibi şimdiden gelin olmaya hazırlıyor. Kübra Balta, yoksulluğun, kız çocuklarının evden gitmesini sofradan bir boğazın eksilmesi, mal satarmışçasına, gelir getirir gören sakat anlayışını yargılıyor.

Balta, yanlışlığın anne baba tarafından da kabul gördüğü için; teslim işinin gece yapıldığını, geceye rağmen, Ay’ın tüm parlaklığıyla olumsuzluğu gözler önüne sermeye çalıştığını belirtti.

Öğretmen Gül Diri, öğrencisinin yeteneğine güvendiğini, çalışmalarını aksatmaması durumunda, geleceğin ressamlarından biri olmaya aday olduğunu belirtti.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 02 Nisan 2015 - İzmir

cocuk gelinler1

cocuk gelinler2

cocuk gelinler3

cocuk gelinler4

cocuk gelinler5

Son Yazılar