teslim olmayacagiz disk1 1

Metal İşçisinin İradesi Tanınacak!

Birleşik Metal İş Sendikası, Mess ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamayınca; örgütlü olduğu işyerlerinde grev kararı aldı.

Bakanlar Kurulu, sendikanın aldığı kararı, milli güvenliği gerekçe göstererek 60 gün erteledi.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararı değerlendirmek üzere toplanan Birleşik Metal İş sendikası Başkanlar Kurulu, aldıkları grev kararını uygulamada kararlı olduklarını 2 Şubat 2015 tarihinde, Türkiye genelinde örgütlü oldukları 38 fabrika kapısı önünde, kent meydanlarında yaptıkları basın açıklamalarıyla gösterdiler.

teslim olmayacagiz disk1

İzmir-Gaziemir Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) içinde otomotiv parçaları üreten MAHLE işçileriyle birlikte yapılan basın açıklamasını, Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Ali Çeltek yaptı.

Sermayenin örgütü olan MESS ile masaya oturmayacaklarını ve işverenleri MESS’ten ayrılma çağrısında bulunan Çeltek, ‘’ İşverenler, grevlerin yasaklanması ile sorunun bitmediğini, 2 Şubat Pazartesi gününden itibaren yaşayarak görecekler. Geçtikleri sadece bir deredir. Metal işçilerinin denizinde boğulmak istemiyorlar ise MESS’ten ayrılır, taleplerimizi karşılarlar. Sadece 60 gün değil, yıllarca sürecek bir mücadeleden söz ediyoruz’’ dedi.

KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipler Birliği ve pek çok demokratik kitle örgütünün destek verdiği basın açıklamasını, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın yaptı.

teslim olmayacagiz disk2

Grevin hak olduğunu ve yasaklanamayacağını ve yasaklayarak işçi sınıfının iradesine darbe yapıldığını belirten Yalçın, ‘’ Milli güvenlik gerekçesini öne süren AKP iktidarı için işçilerin kitlesel ölümü değil, işçilerin kitlesel olarak hakkını araması güvenlik sorunudur. Kendi iktidarları döneminde 15 bin işçi ölürken fıtrat-kader söylemiyle sorunu geçiştirenler, konu işverenlerin çıkarı olunca, Bakanlar Kurulu’nun toplandığı Pazartesi gününü beklemeden kararı imzaya açmışlardır’’ dedi.

Yalçın konuşmasını, işçi sınıfının mücadelesini kendi mücadeleleri olarak gördüklerini ve haklı mücadeleleri başarıya ulaşıncaya dek yanlarında olacaklarını belirterek sona erdirdi.

Haber    : Osman Gazi OKTAY - 02 Şubat 2015 - İzmir

Son Yazılar