ayhan cikin1

Belediyeler, Halkın Zenginleşmesini Sadece İktidarlardan Beklememeli...

Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın ile, emeklilik sonrası yaptığı çalışmalara ilişkin bir sohbetimiz oldu.

2000 yılında yaşamını yitiren bir emekçinin kalbinin, kendisine nakledilmesi sonucu yaşamını sürdüren Çıkın, şiir yazmaya, kooperatifçilik konusunda halkı bilinçlendirmeye, hem sosyal medya hem de yapılan söyleşilerle sürdürüyor.

Kendisine yapılan organ bağışıyla yaşamını sürdürdüğü için; organ bağışını  canlı tutabilmek ve arttırabilmek için şiir ve yazılar kaleme alarak ‘’Başka Yürek’’ sayfasında yayımlıyor.

Kooperatifçilik konusunda uzman olan Çıkın, kendisine ihtiyaç duyulduğunda; belediyeler ve emekçilerin yanında oluyor.

Eğitimde kooperatifçilik konusunda kafa yoran Çıkın, Bursa’da başlatılan eğitim kooperatifçiliğini incelemiş. Türkiye’ye yayılması için tartışılıp, geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yerel iktidarların aldığı kararlar, genel iktidarca desteklenmediği sürece başarının zor olacağını belirten Çıkın, yerel yöneticilerin insan, toprak ve sanayi kaynaklarını inceleterek, bu güçlerin ortak paydada birleşmelerini sağlamaları durumunda; kendi bölgelerinin zenginleşmesini sağlayabileceklerini belirtti.

Bölge halkının kendi yerli kaynaklarını kullanmaları konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Çıkın, ‘’Milas’ta; ülkemizin tat ve yumuşaklık açısında sayılı su kaynaklarından birinin suyu şişelenmesine rağmen; lokantada bir başka marka su önünüze getirilebiliyor’’ dedi.

Tüccarın, zeytinyağını Türkiye ortalaması üzerinden satabildiğini,  Milas’ta 10 lira olan yağın, İzmir’de 9 liraya alınabildiğini, üreticinin tüketiciyi, tüccarın üreticiyi, büyük sermayedarın tüccarı soymaya çalıştığını; Bu durumun da fiyatı yükselmesine neden olduğunu açıkladı.

ayhan cikin

Çıkın, üreticinin kooperatifleşmesinin sağlanması durumunda, daha ucuza daha kaliteli ürünü edinmenin olası olduğunu söyledi.

Köy- Koop’un tarım alanındaki önemli kooperatifleşme örneklerinden biri olduğunu belirten Çıkın, benzeri kooperatiflerin, ürünlerini belediye pazarlarında ve şirketlerinde sergileyememekten şikayet ettiklerini açıkladı

Çıkın,  ‘’Ben öğretim üyesi olarak çalışırken, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ürünlerini, aynı üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesi’ne veremedik’’ dedi.

Tarım ekonomisi ve şiir üzerinde çalışma yürüten Çıkın, yazılarını, sosyal medyada açtığı ‘’Zaman Çiçeği’’, ‘’T. Ayhan Çıkın Şiirleri’’, ‘’ Başka Yürek’’, ‘’Yerel Kalkınma ve Belediyeler’’, ‘’Kooperatifçinin Desteği’’ sayfalarında paylaşıyor.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan, kalp yetmezliği yaşayan bir doktorun eşinin kendisini aradığını, ablası kalp bağışı bekleyen bir psikolojik tedavi merkezi sahibinin evine gelerek görüştüğünü, kendisinin de organ bağışı bekleyen hastaları ziyaret ederek moral vermeye çalıştığını belirten Çıkın, kalp nakli olduğu 2000 yılından sonra yazdığı şiirlerini, Başak Hülya Ekmekçi’nin müzik eşliğinde görsel sunuma dönüştürdüğünü söyledi.

Zaman Çiçeği ve Ortak Kalpler Türküsü adlı iki basılmış şiir kitabı olan Çıkın, ‘’Başka Yürek’’ ve ‘’Zeytinci Hurşit’’ adını vermeyi düşündüğü iki şiir kitabını ve ekonomi ve kooperatifçilik konusunda yayımlanmış yazılarını da kitap olarak basıma hazır hale getirdiğini açıkladı.

Haber ve fotoğraf  : Osman Gazi OKTAY - 06 Ocak 2015 - İzmir

Son Yazılar