Sandık Görevlileri Görevini Terketmesin

12 Eylül referandumuna sayılı günler kaldı. Hürriyet gazetesi yazarı Oktay Ekşi bugünkü yazısında partilere ‘sandıkları terketmeyin’ çağrısı yaptı. İşçi Partisi de yaptığı açıklamada tüm illerde paralel sayım merkezleri oluşturduklarını ve tüm işlemleri adım adım izleyeceklerini açıkladı.

Oktay Ekşi bugünkü köşesini seçim güvenliğine ayırdı. Ekşi, 29 Mart 2009 yerel seçimlerde oy kullanan seçmen sayısının bir öncekine göre 6 milyon kadar yüksek olmasının nedeninin henüz açıklanmadığını belirtti.


SEÇSİS sisteminin tartışıldığını belirten Ekşi, , DSP ve CHP’nin, YSK’da uzman gözlemci bulundurulması ve sandık sonuçlarının internette yayınlanması önerilerini kabul etmediğini belirtti. Ekşi geriye kalan tek çareyi ise şöyle açıkladı:

“Parti gözlemcisi, görevli olduğu sandıkta sayım bitip sonuç ilçe seçim kuruluna götürülünceye kadar görevini terk etmeyecek. Bir de sonuçlara ilişkin tutanaktan bir suret alıp, partisine teslim edecek. Yahut da kaybedince ağlamayacak.”


İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey de İlçe Seçim Kurullarındaki işlemleri ve merkezi birleştirme işlemlerini adım adım izleyeceklerini açıkladı. İşçi Partisi bu sonuçları oluşturduğu paralel sayım merkezinde, sandıklardan gelen gerçek sonuçlarla karşılaştıracak.

Özbey bütün siyasi partileri Paralel Sayım Merkezleri kurmaya, ulaştıkları bilgileri birbirleriyle paylaşmaya ve resmi sonuçların açıklanmasıyla birlikte Paralel Sayım Merkezlerinden çıkacak sonuçları da açıklamaya çağırdı.

Ulusal Kanal -  09 Eylül 2010
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar