behcet oktay planli cinayet2

“Planlı cinayetin işareti”

Yaklaşık 6 yıl önce şüpheli bir şekilde ölen Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay’ın

telefonlarının ölümünden sadece 6 gün önce “Hizbullah örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle, İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek’in talebiyle dinlemeye alındığının ortaya çıkması herkeste şok etkisi yarattı. Yıllardır ağabeyinin ölümünü araştırdığı halde en çok şaşıran, ama bir o kadar da sevinenlerdan birisi de kız kardeşi Şule Oktay oldu. Oktay Odatv’ye, “Sorularımızın birçoğunun cevabını bulduk. Özel dinleme kararının olması, planlı bir cinayete işaret ediyor. Bu sıradan ve hafife alınacak bir gelişme değil” dedi.

İNTİHAR EN ONURSUZ YAKIŞTIRMA...

Yıllardır ağabeyinin intihar etmediğini, bir cinayete kurban gittiğini savunan Şule Oktay, bu konuda açtıkları davanın Yargıtay’da olduğunu hatırlattı. Oktay, bu süreçte önlerine çıkan engellerle ilgili şunları anlattı:

“Çok itildik, kakıldık. Tüm kapılar yüzümüze kapandı. Birilerini korudular, birilerinin baz istasyon kayıtlarını vermediler. Abimin telefon kayıtları silinerek, bize verildi. Telefon görüşmelerinin son 2 saati kayıp. Dahası abim öldükten sonra telefonu kullanılmış. Feryat ettik, kimseye sesimizi duyuramadık. 32 yıllık meslek hayatı şan, şeref ve başarıyla geçmiş abimin intihar ettiğini söylemek en ahlâksız, en onursuz yakıştırmadır.”

DİNLENDİĞİMİZİ BİLİYORDUK...

Behçet Oktay’ın dinlendiğini bildiğini belirten Şule Oktay, “Abim, ‘Beni yiyecekler’ diyordu. ‘Telefonda düşmanımı sevindirecek şeyler konuşmam. Devletim dinliyorsa da benim devlete zarar vermeyeceğimi en iyi onlar bilir’ diyordu. Bunlar sıradan laflar değildi. Sadece abim değil, hepimiz dinlendiğimizi biliyorduk, korkumuz yoktu. Ama bunların kıblesi olmadığından, nereye gidecekleri belli olmadığından yine de endişe duyuyorduk” dedi.    

PLANLI CİNAYETİN İŞARETİ!

Şule Oktay, ağabeyinin “Hizbullah üyesi” gerekçesiyle dinlenmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Özel dinleme kararının olduğunun ortaya çıkması, bunun planlı bir cinayet olduğuna işaret ediyor. Hizbullah adıyla dinlenmesine şaşırdım, ama hoşuma da gitti. Bu olayla, abimin telefon kayıtlarının devlette olduğunu ve üzerinde oynandığını daha net bir şekilde anlıyoruz. Bu sıradan ve hafife alınacak bir gelişme değil. Davamıza katkısı olacağını düşünüyorum. Sorularımızın birçoğunun cevabını bulduk. O da daire başkanı, abim de daire başkanıydı. Acaba neden böyle dinleme ihtiyacı duydular?”

YAZIKLAR OLSUN...

Behçet Oktay’ın kardeşi Şule Oktay, dinlemeyi yapan Ramazan Akyürek’e dair ise şunları söyledi:

“Canını ülkesine adayan devletin en önemli birimlerinden birinin başkanı, özel polis, belki Ramazan Akyürek’ten daha önemli bilgilere sahip olan, onun bildiğinden daha fazlasını bilen abimin, öldürülmeden önce terör örgütü üyesi diye dinlenmesi tabii ki çok anlamlı. Yazıklar olsun, bir emniyet müdürü meslektaşına terör örgütü yaftası yapıştırıyor. Bu tür suçlamanın yapılacağı en son kişi benim abim. Canını devletine adayan, Emniyet’in en yüksek görevlisine bu etiketi yapıştıranların ne dini, ne vicdanı, ne kanunu, ne hukuku var.”

Odatv - 31 Aralık 2014

*** *** ***

ramazan akyurek5

Ramazan Akyürek Behçet Oktay’ı ölmeden önce neden gizlice dinledi?

Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay'ın ölümünden sadece 6 gün önce 19 Şubat 2009’da ‘Abdurrahman Doğru’ sahte ismi ve Hizbullah örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile dinlendiği ortaya çıktı.

Dev dinleme listesinde 8 kritik isim öne çıktı. Bu isimler arasında şüpheli şekilde hayatını kaybeden eski Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay, Hrant Dink cinayeti sanıklarından Trabzon Emniyeti’nin Yardımcı İstihbarat Elemanı Erhan Tuncel ile bağlantıyı sağlayan polis memuru Muhittin Zenit, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur, CHP eski lideri Deniz Baykal’ın en yakın arkadaşı olarak bilinen Atanur Göncü yer alıyor.

İlk olarak Sabah'ın gündeme getirdiği 360 bin kişilik dinleme listesi, gündeme bomba gibi düştü. Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla ise bu listedeki, Sabah’ın listesinde olmayan 8 önemli isme bugünkü haberinde dikkat çekti.

RAMAZAN AKYÜREK DÖNEMİ...

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından, önleyici dinleme adı altında mahkeme kararı ile yapılan dinlemeler, Mart 2006’da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanan Ramazan Akyürek’in görev yaptığı süreleri kapsıyor. 2007-2010 yılları arasında toplumun önemli bir kesiminin dinlendiği anlaşılıyor.

LİSTEDEKİ 8 KRİTİK İSİM...

Toygun Atilla’nın Hürriyet’teki haberinde yer alan dinleme listesindeki 8 kritik isim şöyle:

Birçok önemli projede görev yapan TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Teknik Müdür Yardımcısı Ahmet Ceyhan Gören, dönemin Adli Tıp Kurum Başkanı Kemalettin Kurt, Adli Tıp eski Fizik İnceleme İhtisas Dairesi Başkanı Çetin Seçkin, ÖSYM Araştırma Geliştirme Değerlendirme ve Test Araştırma Görevlisi Matematikçi Yeliz Çelen, Hrant Dink cinayeti sanıklarından Trabzon Emniyeti’nin Yardımcı İstihbarat Elemanı Erhan Tuncel ile bağlantıyı sağlayan polis memuru Muhittin Zenit, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur, CHP eski lideri Deniz Baykal’ın en yakın arkadaşı olarak bilinen Atanur Gölcü. 8’inci isim ise 25 Şubat 2009’da Ankara’da özel otomobilinde ölü olarak bulunan ve ölümünden sonra intihar ve cinayet tartışmaları ortadan kalkmayan eski Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay...

'ÖLÜMÜNDEN 6 GÜN ÖNCE...'

Özel Hareket Daire Başkanı Behçet Oktay da listede. Ortaya çıkan dinleme kararlarına göre Oktay’ın telefonları, ölümünden sadece 6 gün önce 19 Şubat 2009’da ‘Abdurrahman Doğru’ sahte ismi ve Hizbullah örgütü üyesi olduğu gerekçesi ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan kararla dinlemeye alınmıştı.

Bu durum şu soruları yanında getiriyor:

- Behçet Oktay ölümünden 6 gün önce neden Hizbullah üyesi diye dinlendi?

- Behçet Oktay ölümünden önce neden “Abdurrahman Doğru” sahte ismiyle dinlendi?

- Bu hukuksuz dinlemelerin, Behçet Oktay’ın ölümüyle ilgisi ne?

- Behçet Oktay’ı hukuksuz dinlemeyle hedefe koyan Ramazan Akyürek’in, Oktay’ın ölümüne dair bir bilgisi ya da birebir aktörlüğü var mı?

- Ramazan Akyürek Behçet Oktay'ın ölümüne dair bildiklerini neden bugüne kadar açıklamadı?

AKYÜREK KENDİ ADAMINI NEDEN DİNLEDİ?

Telefonu dinlenen kritik isimlerden biri de Muhittin Zenit... Zenit, Hrant Dink cinayetinden sonra kamuoyunun tanıdığı bir isim. Polis memuru. Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde görev yaptığı sürede Dink cinayeti sanıklarından Yardımcı İstihbarat Elemanı Erhan Tuncel ile irtibat sağlayan isim. Dink cinayetinin ardından da üstlerinin emri ile Erhan Tuncel ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Zenit o telefon görüşmesinde Tuncel’e Dink cinayetini kendi arkadaş grubunun mu işlediğini sorduktan sonra, cinayetin işlenme şekline ve grubun hareket yöntemine kadar her şeyden haberdar olduğunu beyan eden şu cümleyi sarf etmişti: “Tabii canım. Tek farklılık, kaçmayacaktı ama bu kaçtı...”

Muhittin Zenit, Ramazan Akyürek’in İstihbarat Daire Başkanı olmasından sonra Bayburt Emniyet Müdürlüğü’nden alınarak İstihbarat Daire Başkanlığı’na atandı. O tarihten bu yana da İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görev yapıyor. Dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in, Dink cinayetinden sonra kendi yanına aldırdığı Zenit’in telefonlarını dinletmesi ise olayın dikkat çekici yanlarından biri. Akyürek, Zenit’in telefonlarını 2008-2009 arasında dinlemeye aldırmıştı. Erhan Tuncel, Dink cinayetinden sonra yaptığı açıklamalarda 17 kez ihbarda bulunduğunu söylemişti. Şu ana kadar çıkan kayıtlara göre ise ortada 2 tane rapor var. Bunlardan biri Hrant Dink’e yönelik ses getirecek bir eylem planlandığına yönelik hazırlanan istihbarat raporu, diğeri ise Dink’in öldürüleceğinin yazılı olduğu F4 raporu. Ancak soruşturma sırasında ortaya çıkmıştı ki, bu 2’nci rapor İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne asla ulaştırılmadı.

Dinlemelerin yapıldığı dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi'nin başındaki isim Ramazan Akyürek'ti !!!

Soru şu: Dink cinayetinde ihmalleri bilinen Ramazan Akyürek'in Muhittin Zenit gibi kilit bir ismi dinletmesinin arkasında, Zenit'i kontrol altında tutmak mı vardı?

ÖSYM’DEKİ KİLİT İSİM...

ÖSYM Araştırma Geliştirme Değerlendirme ve Test Araştırma Görevlisi Matematikçi Yeliz Çelen de listede dikkat çeken bir başka isim. Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) ÖSYM’ye ilişkin yaptığı inceleme sonunda hazırladığı ve 2010’da kamuoyuna yansıyan raporlarda Yeliz Çelen ismi de geçiyordu. Matematik sorularını hazırlayan komisyonun koordinatörü konumundaki Çelen’in çeşitli yayınevlerine kitap hazırladığı konusu da bu incelemede gündeme geldi. İddialara göre DDK’nın bu incelemesinden sonra ÖSYM’de boşaltılan kadrolara Cemaatçi isimler atandı. Yine iddialara göre telefonu dinlenen Yeliz Çelen de bu şekilde bertaraf edilen isimlerden biri oldu.

TÜBİTAK'TAKİ MÜDÜR YARDIMCISI...

Dikkat çekici isimlerden biri TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Teknik Müdür Yardımcısı Ahmet Ceyhan Gören. Doç. Dr. Gören’in başında bulunduğu enstitü, ‘metroloji’ ölçme bilimi olarak tanımlanıyor. Ahmet Ceyhan Gören, akaryakıt kaçakçılığını önlemek için geliştirilen ‘Ulusal Merker Uygulaması’nı da yürüten isim olarak biliniyor.

DEMİREL’İN DOKTORU...

Telekulak listesinin bir diğer ismi ise 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur. Yıllardır Demirel ailesinin yanında olan Dr. Aylin Cesur, aile yakınlığının yanı sıra Süleyman Demirel’in sağ kolu olarak da tanımlanıyor.

DENİZ BAYKAL'IN SIRDAŞI DA LİSTEDE...

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın en yakın arkadaşı Atanur Göncü de telefonları dinlenenler arasında. Göncü, kaset komplosuna uğrayan Baykal’ın çocukluk arkadaşı ve sırdaşı konumunda.

ISLAK İMZA DAVASINDAKİ ADLİ TIPÇILAR...

Dönemin Adli Tıp Başkanı Kemalettin Kurt ve Adli Tıp Fizik İhtisas Dairesi Başkanı Çetin Seçkin'de telekulağın hedefiydi. Fizik İhtisas ve İnceleme Dairesi Başkanı Çetin Seçkin, kamuoyunda 'Islak imza' davası olarak bilinen belgeyi inceleyecek birimin başındaydı. Adli Tıp Uzmanı Çetin Seçkin, tesadüfen tam da o günlerde dinlenmeye başlandı. Sonrasında görevden alındı. Islak imza davasında emekli Albay Dursun Çiçek'in aralarında olduğu çok sayıda isim yargılanıyordu.

Odatv - 31 Aralık 2014

Son Yazılar