ayhan cikin vefadir3 1

Ayhan Çıkın Vefadır!

23 Ekim-14 Kasım 2014 tarihleri arasındaki Ege Üniversitesi ‘’Cumhuriyet ve Atatürk

Günleri’’ kapsamında, EÜ. Eğitim Fakültesi Kültür Salonu’nda Ulusal Eğitim Derneği üyesi Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın ‘’Şiirin Soluğunda Atatürk ve Cumhuriyet’’ konulu panel ve şiir dinletisinin konuşmacısıydı.

Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın, Muğla-Yatağan Cazkırlar Köyü’nde dünyaya geldi. Cazkırlar Köyü İlkokulu, Yatağan Ortaokulu, Aydın Lisesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitiren Çıkın, kalp rahatsızlığı nedeniyle 1999 yılında emekli olmak zorunda kaldı.

Çıkın’ın tekleyen kalbi, sevdası nedeniyle yaşamına son verilen 23 yaşındaki Cem Canbay’ın yüreğinin,   2000 yılında nakliyle atmaya başladı.

1960’larda yazmaya başladığı şiirlerini, nakil sonrası daha da hız verdi. ‘’Zaman Çiçeği ve Ortak Kalpler Türküsü’’ adını verdiği iki şiir kitabı yayımlanan Çıkın’ın, ‘’Başka Yürek’’ adını vereceği şiir kitabı, basıma hazır hale gelmiştir.

Açış konuşmasını Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şevket Toker’in yaptığı etkinlikte, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Doğan, DSP İzmir İl Başkanı Selçuk Karakülçe ve Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi yöneticileri hazır bulundu.

Şevket Toker, fakültenin davetini kabul ederek gelen Ayhan Çıkın’a, programın hazırlanmasına katkı sunan Araştırma Görevlisi Ebru Kabakçıya ve Türkçe bölümü öğrencilerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında ‘’Ayhan Çıkın’ın şiirlerinde; Atatürk’ü, Cumhuriyeti, Milli Mücadeleyi ve Anadolu insanını bulursunuz ‘’ dedi.

Şair B. Hülya Ekmekçi’nin hazırladığı, Ayhan Çıkın’ın yaşamı ve şiirlerinden kesit sunan görsel sunum izlendi.

Ayhan Çıkın, konuşma yapması için kürsüye davet edildi. Konuşmasına, ‘’Bugün burada Neden şiir, Neden Cumhuriyet, Neden Atatürk? Sorularına yanıt arayacağız. Şiir tüm sanat dallarının temelidir. Rockefeller’e,  ‘’Bir Mustafa Kemal çıktı projelerimizi 50 yıl erteletti’’ dedirttiği için Atatürk ve benim gibi bir çoban çocuğuna profesörlük yolunu açtığı için Cumhuriyet önemli kavramlardır’’ dedi.

Türkçe bölümü öğrencileri Ayhan Çıkın’ın şiirlerini seslendirdiler. Ebru kabakçı,  Ayhan Çıkın’a plaketini vermesi için, Şevket Toker’i sahneye davet etti.

Toker, Eğitim Fakültesi Ormanı’na dikilmesi için Çıkın’a 3 fidan sözü verdi. ‘’Ayhan Çıkın ismi; ailesine, köyüne, üniversitesine, ülkesine, Cumhuriyet ve Atatürk’e vefa anlamı taşır’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Programa emek verenler, birlikte poz verdiler. İzleyiciler,  güzel bir şiir dinletisinin hoşnutluğuyla salondan ayrıldı.

Haber       : Osman Gazi OKTAY - 05 Kasım 2014 - İzmir
Fotoğraf  : Özkan SUCUOĞLU

ayhan cikin vefadir1

ayhan cikin vefadir2

ayhan cikin vefadir3

ayhan cikin vefadir4

Son Yazılar