ankara barosu baskani canduran

Ankara Barosu’nun yeni başkanı Canduran : "Her zaman Atatürk ilke ve devrimlerinden yana olduk!"

Ankara Barosu’nun yeni başkanı Canduran Aydınlık’a konuştu...

‘29 Ekim’de halkla olacağız. Toplumsal davaları takip edeceğiz. Hukuksuzluklara karşı direneceğiz. Ankara Barosu her zaman Atatürk ilke ve devrimlerinden yana oldu, bundan sonra da böyle olacak’

Ankara Barosu’nun 63. olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçilen Av. Hakan Canduran, Türkiye’nin faşizan bir sisteme sürüklendiğini belirterek Ankara Barosu, İstanbul Barosu, diğer barolar ve TBB’nin bu zorluklar içinde güçlerini, birleştireceğini söyledi.

Ankara Barosu’nun yeni başkanı Hakan Canduran önceki gün düzenlenen törenle görevi Sema Aksoy’dan devraldı. Canduran ile önümüzdeki sürece ilişkin konuştuk.

- Ankara Barosu’nda yeni yönetimle birlikte neler değişecek?

Biz Ankara Barosu olarak her zaman Atatürk ilke ve devrimlerinden yana olduk. Bundan sonra da bu böyle olacak. Ankara Barosu her zaman insan haklarının, hukukun üstünlüğünün yanında oldu. Bu ilkelerden herhangi birine karşı olan kişi ve kurumlara karşı her zaman sert tavır aldık. Bundan sonra bu sert tavrı daha da arttıracağız. Çünkü artık sesi çıkan birkaç tane baro kaldı. Bu barolardan birisi de Ankara Barosu. Artık hukuksuzluklara karşı gerekirse sokaklara çıkacağız.

‘DİRENMEK HAKKIMIZ’

- Ülkede insanların yargıya olan güvensizliğinden bahsediliyor. Sizce yargı baskı altında mı? Baskı altındaysa barolar ne yapmalı?

Adli yıl açılış töreninde TBB Başkanına karşı bir görüş olmuştu. Yargıtay ne yazık ki o dönemde net bir tavır almamıştı. Biz bir mesaj yayınlayarak, “Savunmayı susturmaya çalışırsanız biz binlerce avukat sokaklara çıkacağız, Yargıtay’ın kapısına cübbelerimizi bırakacağız” dedik. Beni binlerce avukat aradı. Eğer Feyzioğlu konuşturulmazsa biz sizinle sokaklara gelmeye hazırız diye. Daha sonra sorun çözüldü. Ancak adli yıl açılışlarının yapılmamasına yönelik girişimler oldu. Hukuk ayaklar altında. Hukuk hükümetin hukuku, yargı da hükümetin yargısı haline gelmiş. Avukatları sistemin içerisinden dışarıya atmaya çalışıyorlar. Yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanmaya başlandı. Bunun adı faşizmdir. Türkiye faşizan bir hukuk sistemi içine götürülmeye çalışılıyor. Burada devreye Ankara Barosu girecek, İstanbul Barosu girecek, diğer barolar girecek, TBB girecek. Güçlerimizi birleştireceğiz. Hukuksuzluklara karşı direnme hakkımızı kullanacağız.

‘GEREKİRSE TARAF OLACAĞIZ’

- Toplumun yakından ilgilendiği bazı davalar var. Ankara Barosu bu davalara karşı nasıl tavır alacak?

Toplumsal Davaları İzleme Kurulu adı altında bir karar alacağız. Toplumsal davaları gerekirse taraf olarak takip edeceğiz. Davanın başından sonuna kadar görevlendirdiğimiz avukatlar bu davaları izleyecek. Bir adım ileriye giderek gerekirse bu davalarda taraf olacağız.

‘HALKLA BİRLİKTE OLACAĞIZ’

- Ankara Barosu’nun önceki yönetimleri mesleki sorunların yanında Gezi eylemleri, milli bayramlar ve benzeri durumlarda hep sokaktaydı. Yeni yönetim nasıl bir tavır sergileyecek? Önümüzde 29 Ekim var.

Biz öncelikle Anıtkabir’e gidip, Ata’ya bağlılığımızı gösterdik. 29 Ekim’deki törenlere mutlaka katılacağız. Ama resmi törenlere değil. Resmi törenlerin ne kadar kısıtlandığını biliyoruz. Toplumla, halkla birlikte olacağız. Yönetim kurulu toplantısında karar alacağız. 29 Ekim’de birçok etkinlik olacak. Hangilerine katılacağımızı değerlendireceğiz.

Olcay KABAKTEPE - 27 Ekim 2014 - Aydınlık/ Ankara

Son Yazılar