isid ile yanyana photoshop3 

O fotoğraf photoshop çıktı!

Jandarma Kriminal, ABD’li eski Yarbay Oliver North’un Twitter adresinden yayımladığı bir

Türk askerini IŞİD militanlarıyla yan yana gösteren fotoğrafın photoshop olduğunu tespit etti

ABD’nin Fox News televizyonunda program yapan ABD’li eski Yarbay Oliver North’un yayımladığı fotoğraf yalan çıktı. North’un twitter adresinden “Kobani’deki IŞİD’in uçaksavar ünitesini bir Türk askeri ziyaret ediyor” notuyla paylaştığı fotoğrafı inceleyen Jandarma Kriminal, fotoğrafın photoshop olduğu tespitini yaptı.

Aydınlık’ın askeri kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre, fotoğraf yayınlanınca fotoğraf incelenmesi için Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderildi. Yapılan inceleme sonucunda fotoğrafın photoshop olduğu tespit edildi.

isid ile yanyana photoshop2

TÜRK ASKERİNİN ÜNİFORMASI VE SİLAHI FARKLI...

Askeri kaynaklar, fotoğrafın photoshop olduğunun tespit edilmesinin yanısıra maddi hatalara da dikkat çekti. Yapılan tespitler şöyle:

- Şahsın üzerindeki üniforma, Türk askerinin 2010 yılından önce giydiği üniforma. Şahsın başındaki kepte sınıfını gösteren bir işaret yok. Ayrıca kepin önündeki beyaz şerit de Türk askerinin nizami kepinde bulunmuyor.

- Askeri kıyafetli şahsın üzerinde kalaşnikof piyade tüfeği bulunuyor. Türkiye’nin sınır birliklerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı piyadeler görev yapıyor. Piyadelerin kullandığı tüfek ise G-3 piyade tüfeği. Kalaşnikof, sadece bazı Jandarmalar tarafından kullanılıyor. Ancak Jandarma’da bile genel olarak G-3 piyade tüfeği bulunuyor.

- Bölgede tel örgülerin 100 m. derinliğine kadar Türk askeri bulunuyor. Ötesi de mayınlı arazi. Bu nedenle böyle kritik bir sınırda bir Türk askerinin mayınlı arazinin dibinde, giderek IŞİD militanları ile poz vermesi iddiasında mantık hatası çok fazla.

yarbay oliver north

ESKİ YARBAY OLİVER NORTH KİMDİR?

İddianın sahibi Oliver North, ABD Ordusunda Yarbay olarak görev yapan eski bir asker. North, Fox News kanalında “Savaş Hikayeleri” başlıklı askerlikle ilgili bir belgesel sunuyor. North ismini kamuoyu “İran’a gizlice silah satma” olayı ile duymuştu. İran’a satılan silahların geliri Nikaragua’daki Kontralar’a aktarılmıştı. 1987 yılının Mayıs ve Ağustos ayları arasında İran-Kontra skandalı ile ilgili başlatılan soruşturma televizyonlarda geniş yer bulmuştu. Oturumlara üniforması ile katılan Yarbay North, kanun dışı hareket ettiğini kabul etmiş, ancak yaptıklarının vatanseverlik çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmuştu.

Ceyhun BOZKURT - 17 Ekim 2014 - Aydınlık

Son Yazılar