bes tugay suriye sinir gorevi2

Beş tugaydan sınır hazırlığı!

Kayseri, Bolu ve Siirt’teki komando tugaylarına bağlı bazı taburlar ile Ankara ve

İskenderun’daki mekanize tugaylarının bayramdan sonra sınıra sevkedileceği öğrenildi

Birleştirilen Suriye ve Irak tezkeresinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından TSK Suriye sınırına sevkıyat hazırlıklarına başladı.

Bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı hazırlıklarını hızlandıran TSK’nın, komando tugaylarına bağlı bazı taburlar ile Ankara ve İskenderun’daki mekanize piyade tugaylarına, hazır ol talimatı gönderdiği öğrenildi.

MEKANİZE HAZIRLIK...

Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, şu anda Hakkari-Çukurca bölgesinde bulunan Kayseri 1’inci Komando Tugayı’na bağlı 3’üncü Tabur’a “geri dönüş” emri verildi. Taburun Suriye sınırına sevk edileceği dile getiriliyor. Ayrıca Bolu’daki 2’nci Komando ile Siirt 3’üncü Komando Tugaylarına da hazırlık yapılması talimatı verildi. Bu tugaylardaki komandoların, bayramdan sonra Suriye sınırına gönderileceği bildirildi.

Komandoların yanısıra Tank ve Topçu birlikleri de sevkıyat hazırlığına başladı. Bünyesinde üç mekanize piyade taburu, bir tank taburu, bir hava savunma taburu, bir lojistik destek taburu gibi birlikler bulunan Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan 28’inci Mekanize Piyade Tugayı’nda hazırlıkların başladığı öğrenildi.

Yine Hatay’ın İskenderun ilçesindeki 39’uncu Mekanize Piyade Tugayı’nda da sevkıyat hazırlığı yapılıyor. Buradan sınıra sevkıyatın da yine bayramdan sonra başlaması bekleniyor.

Bölgeye Çankırı’da bulunan Topçu birliklerinden de kuvvet gönderileceği kaydediliyor.

BENZERİ KÖRFEZ SAVAŞI’NDA YAŞANMIŞTI!

Benzer bir sevkiyatın daha önce 1991 yılında ABD’nin Irak’a saldırdığı Körfez Savaşı’nda yaşandığını dile getiren kaynaklar, birliklerin sevkıyat amacıyla ilgili “Bu tür operasyonlarda önden komandolar girer, ileri harekatı yaptıktan sonra arkasından kalıcı üs bölgeleri tesis etmek için Mekanize piyade birlikleri ve topçular gelir, yerleşir” bilgisini aktardı.

TEZKEREDE NE VARDI?

TBMM Genel Kurulu’nda 2 Ekim’de kabul edilen tezkerede, Suriye ve Irak’taki tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelebilecek tüm tehditlerini bertaraf etmek amacı yer almıştı. Tezkerenin gerekçesinde de PKK ve IŞİD isimleri yazılmak kaydıyla bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı mücadele edilmesi gerekliliği ifade edilmişti.

Tezkerede hükümete yabancı silahlı kuvvetlerin konuşlanmasına yetki veren bölüm ile Beşar Esad ve Suriye düşmanlığı taşıyan bölümler ise kamuoyundan tepki çekmişti.

3 BÖLGEDE CEP PLANI!

TSK’nın tehdit algılaması, tezkere kabul edilmeden önce ve sonra basına yansımıştı. Buna göre, Aydınlık 26 Eylül’de TSK’nın risk taşıyan 13 bölge tespit ettiğini yazmıştı. Bu bölgeler Türkiye-Suriye sınırındaki sınır kapılarının olduğu bölgelerdi. Tezkereden sonra ayrıca cep adı verilen 3 güvenlikli bölge planı olduğu dile getirilmişti.

3 Ekim’de Habertürk’ten Murat Gürgen, bu ceplerin Suruç sınırının karşısında Ayn el Arap (Kobani) çevresinde düşünüldüğünü yazmıştı.

Bu güvenli bölgenin 38 kilometre derinlikteki Süleyman Şah Türbesi’ni de içine alacak biçimde oluşturulmasının söz konusu olduğu ifade edilirken, bu amaçla, hem Süleyman Şah Türbesi’nin güvenliğinin hem de çarpışmalardan kaçan mültecilerin sınır ötesinde barınmaları sağlanacağı kaydedildi.

İkinci ve üçüncü “cep” uygulamalarının, daha derine inmeden, sınır kapısında oluşturulabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Akçakale’nin karşısındaki Telabyad ve Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn bölgelerinin adı geçiyor.

MAHALLELER BOŞALTILDI, OKULLAR TATİL EDİLDİ!

Suriye’nin Ayn el Arap (Kobani) ilçesinde IŞİD ile PYD’nin silahlı kanadı YPG arasında süren çatışmalar yoğunlaştı. Son günlerde sınırı aşan mermilerin Türkiye tarafına gelmesi ve dün de bir havan mermisinin Suruç’ta bir eve isabet etmesi sonucunda 4 kişinin yaralanması bölgede tansiyonu iyice yükseltti. Şanlıurfa Valiliği güvenlik riski olduğu saptanan iki mahallenin boşaltılmasına karar verdi. Şanlıurfa’nın tüm sınır köylerindeki okullar da Valilik tarafından ikinci bir emre kadar tatil ilan edildi.

HAVAN MERMİSİ 4 KİŞİYİ YARALADI!

Çatışmaların şiddetlendiği Suriye’nin Ayn el Arap tarafından dün saat 13.20 sıralarında atılan bir havan mermisi, sınırı aşarak 2 kilometre mesafedeki Suruç’un Kendirci Mahallesi’nde Berhan Polat’a ait müstakil eve isabet etti. Merminin, Suriye tarafında bir duvarı delip geçerek, Polat’a ait evin bir köşesinden girip diğer köşesinden çıktığı görüldü.

Patlamada, şarapnel parçaları ve kırılan duvardan seken taşlardan, evde bulunan 4 kişiyi yaraladı. Yaralananlar otomobillerle Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

BİR AN ÖNCE TAHLİYE EDİLECEK!

4 yurttaşın yaralanmasının ardından Şanlıurfa Valiliği sınır hattında bulunan ve güvenlik riski taşıdığı saptanan Küçükkendirli ile Büyükkendirli mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi. Karar sonrasında güvenlik güçleri mahallelerde yaşayanlara kararı tebliğ ederek, tahliyelerin biran önce yapılmasını istedi. Zırhlı araçlardan da sık sık tahliye kararı duyuruldu. Yetkililer mahallelerde yaşayan ve gidecek yerleri olmayan kişilerin geçici süreyle resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceğini bildirdi.

Ayrıca güvenlik güçleri, sınıra yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan gazetecilerden de bulundukları bölgenin riskli olduğu için daha geriye gitmelerini istedi. Öte yandan TSK angajman kuralları kapsamında yanıt vererek Suriye tarafını top ateşine tuttu.

Aydınlık - 06 Ekim 2014

Son Yazılar