sessiz ciglik datca marmaris1

Sessiz Çığlık’ta Datça Marmaris-Dayanışması!

(Sözde) Balyoz davası hükümülüsü askerlerin anayasa Mahkemesinin kararı gereğince

tahliye edilmeleri üzerine bir süre ara verilen sessiz çığlık eylemi bu hafta Milli Merkez ve Vardiya Bizde Platformuna bağlı bir grup tarafından Datça ve Marmaris’te ortaklaşa yapıldı. Eylemlerde halen İstanbul askeri casusluk davasından tutuklulukları süren askerler için anayasa Mahkemesinin bir an önce kararını vermesi ve bu kişilerin de tahliye edilmelerinin beklendiği vurgulandı.

Marmaris’ten giden yaklaşık 20 kişilik bir grubun da katılımı ile saat 1300′de Datça’da yapılan ilk eyleme geçtiğimiz ay tahliye olan emekli albaylar Derya Ön ve Mesut Zafer Sarı’da katılırken, Datça’da bulunan CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir’de eyleme destek verdi.

sessiz ciglik datca marmaris2

Ardından bu kez Datça’daki grubun da katılımı ile sessiz çığlık eylemi saat 17::00′de Marmaris’te Atatürk Meydanı’nda yapıldı. Bu haftanın basın açıklamasını Datça’da Emekli Albay Nazmi Alacadağlı okurken Marmaris’te de basın açıklamasını okuyan isim Emekli Albay Derya Ön oldu.

Basın açıklamasının yanı sıra eylemlerde birer konuşma yapan Balyoz davasından tahliye olan albaylar Ön ve Sarı, eylemlerin önemine dikkat çekerek “bugün özgür isek bunda sizlerin katkısı çok büyük” dediler. Albaylar konuşmalarında geçtiğimiz günlerde başlatılan cemaate yönelik operasyonları da anımsatarak, “bu davaların takipçisi olacağız, adil bir yargı sonucunda bu kişilerin hak ettikleri cezaları almasını bekliyoruz” dediler. Marmaris’teki eylem ANDIMIZ’ın okunması ile sona erdi.

sessiz ciglik datca marmaris3

Datça’da Emekli albay Alacadağlı, Marmaris’te Emekli albay Ön tarafından okunan basın açıklamalarında şu ifadelere yer verildi;

Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Askeri Casusluk, Oda TV, Şike, Gizli Belge, Zirve Yayınevi ve 28 Şubat Davaları hukukla ilgisi olmayan siyasi davalardır.

Halen 4 askerin tutsak olduğu, 37 asker için de yakalama kararının bulunduğu İstanbul Askeri Casusluk Davası ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurulara aradan 6 ay geçmesine rağmen herhangi bir cevap verilmemiştir.

Malatya Zirve Yayınevi Davasında katiller serbest iken, yalancı tanık ve sahte dijital belgelerle azmettirici oldukları iddia edilen 2 asker ve 1 öğretim görevlisi halen tutsaktır.

Yine Güneydoğu’da terörle mücadele eden askerlerimize kurulan bir tertip nedeniyle 1 askerimizin tutsaklığı devam etmektedir.

sessiz ciglik datca marmaris4

Orduya kumpas kuruldu itirafının üzerinden de tam 7 ay 9 gün geçmiştir.

Bu davaların kumpas olduğu tüm yetkililer, hukukçular ve kamuoyu tarafından kabul edilmişken, asker ve sivil 8 vatanseverin hala cezaevinde bulunması ağır bir insan hakkı ihlalidir.

Anayasa Mahkemesi Başkanının da söylediği gibi ‘’ hak ihlali en büyük isyan sebebidir.’’

Bu kapsamda; Anayasa Mahkemesi’nden, Askeri Casusluk Davası sanıklarının bireysel başvurularına acilen işlem yapması, Zirve Yayınevi Davasına bakan mahkemeden de tahliye kararı vermesi beklenmektedir.

sessiz ciglik datca marmaris5

Mücadelemiz son arkadaşımız hapisten çıkana ve kumpasçılar bağımsız mahkemeler önünde hesap verene kadar devam edecektir.

Geçtiğimiz hafta kumpasçıların bir kısmı ile ilgili olarak başlatılan soruşturma takip edilmektedir. Bu soruşturmanın genişletilerek kumpas davalarını da kapsaması sağlanmalıdır.”

Marmaris Güncel - 03 Ağustos 2014

Son Yazılar